بثورات یا راش پوشک چیست؟

راش پوشک نام رایج گروهی از ضایعات پوستی غیر عفونی است که اغلب در کودکان خردسال رخ می دهد. به عنوان یک قاعده، آنها در مکان هایی که در معرض اصطکاک و یا تماس طولانی مدت با مایع هستند مانند چین های پوست، روی باسن، در قسمت تحتانی شکم رخ می دهند.
بثورات یا راش پوشک ، تحریک پوست ظریف کودک در اثر اصطکاک یا ترشحات مکانیکی (ادرار، مدفوع) است. پوست اغلب در چین های طبیعی (پرینه و زیر بازوها) آسیب می بیند. التهاب در درجه اول بدون عفونت رخ می دهد، به خصوص با تغییر در رژیم غذایی، که خواص مدفوع را تغییر می دهد. با این حال، به دلیل ماهیت پوست کودکان، عفونت باکتریایی یا قارچی می تواند به سرعت ایجاد شود که نیاز به درمان فوری دارد.
راش پوشک اغلب در دختران و پسرانی که با شیشه شیر تغذیه می‌شوند، دارای اضافه وزن، دارای اختلالات گوارشی، مستعد آلرژی، کمبود لاکتاز یا رشد غیرطبیعی کلیه هستند رخ می‌دهد. دمای اتاق بالا، استحمام نابهنگام، ماندن طولانی مدت در پوشک خیس یا پوشک با اندازه نامناسب در ایجاد بثورات پوشک نقش دارد.

بثورات یا راش پوشک چیست؟
بثورات یا راش پوشک چیست؟

طبقه بندی راش پوشک

متخصصان انواع مختلفی از بثورات پوستی پوشک را در کودکان شناسایی می کنند که تا حد زیادی انتخاب روش درمانی برای آسیب شناسی را تعیین می کند:
– درماتیت پوشک : قرمزی و بثورات فقط در مکان هایی ظاهر می شود که دائماً با پوشک مرطوب در تماس هستند.
– حلقه آلرژیک : در اطراف مقعد به دلیل آلرژی غذایی که به یک محصول غذایی جدید ایجاد می شود رخ می دهد.
– اگزمای سبورئیک : پوست قسمت تحتانی شکم و اندام تناسلی زبر، متورم، چرب در لمس می شود، مرز با پوست طبیعی واضح است، به نظر می رسد یک لکه بزرگ هیپرمی (قرمز روشن) است.
– Intertrigo : بر چین های طبیعی (گلوتئال، آرنج، پوپلیتئال و غیره) تأثیر می گذارد، در برابر پس زمینه قرمزی، ترک هایی ایجاد می شود، این وضعیت با افزایش رطوبت تحریک می شود.
– کاندیدومایکوز تناسلی : زمانی رخ می دهد که عفونت قارچی وجود داشته باشد. ظاهر بثورات خالدار قرمز است.
– زرد زخم : هنگامی رخ می دهد که یک عفونت پیوژنیک رخ می دهد، ابتدا به صورت زخم های مجزا و سپس کوچک تخلیه کننده ظاهر می شود که پس از خشک شدن پوسته ایجاد می کنند. زرد زخم در کودکان روی باسن ایجاد می شود.

درجات و علائم راش پوشک در کودک

سه درجه شدت راش پوشک در کودکان وجود دارد که هر کدام با علائم خاصی مشخص می شوند:
درجه 1 : آسیب خفیف، که در آن نواحی کوچک قرمزی روی پوست دیده می شود.
درجه 2 : آسیب متوسط، که با ظهور فرسایش های قرمز روشن با تعداد زیادی ترک کوچک، کمتر اغلب پوسچول مشخص می شود.
درجه 3: آسیب شدید و گسترده پوست با ایجاد ترک های دائمی ، ظهور تاول، فرسایش و زخم. در این صورت خطر عوارض عفونی زیاد است.
رفتار کودک با بثورات پوشک درجه یک به هیچ وجه تغییر نمی کند. آسیب پوستی هنگام تعویض پوشک تشخیص داده می شود. در درجه دوم کودک دچار سوزش، درد و خارش می شود که با اشک ریختن، بدخلقی، اضطراب و بدخوابی ظاهر می شود. اضافه شدن یک عفونت باکتریایی با افزایش دمای بدن، از دست دادن اشتها و سایر علائم عمومی آشکار می شود.

علل

بثورات پوشک تقریباً در هر نوزادی حتی با مراقبت ایده آل رخ می دهد. این به این دلیل اتفاق می افتد که پوست آسیب پذیرترین قسمت بدن نوزاد است. پوست کودکان نازک و شل است، عملکرد محافظتی آن به طور کامل تشکیل نشده است. هنگامی که در مایع خیسانده می شود، پوست کودکان متورم می شود (خیسانده می شود) که حتی با یک لمس جزئی باعث آسیب می شود.
در نوزادان در سال اول زندگی، به اصطلاح گوشته چربی آب اولین سد پوست، یک فیلم روی لایه شاخی اپیدرم به اندازه کافی تشکیل نشده است. همه موانع دیگر – سلولی، هومورال – نیز به دلیل سن توسعه نیافته اند. بنابراین، نوزادان مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی موضعی هستند که به سرعت از کانون اصلی به پوست زیرین گسترش می یابد.
علت فوری تماس طولانی مدت با رطوبت است که در هنگام تجزیه اوره ایجاد می شود. مدفوع حاوی آنزیم هایی (پروتئاز و لیپاز) است که به معنای واقعی کلمه پوست را از بین می برد. با اسهال، راش پوشک می تواند در عرض چند ساعت ایجاد شود.
پوست برخی از کودکان ممکن است به اجزای خاصی از لوازم بهداشتی کودک، برند جدید پوشک یا سایر محصولات بهداشتی واکنش نشان دهد. این بدان معنا نیست که محصولات کودکان حاوی اجزای کم کیفیت هستند، فقط حساسیت فردی کودک به برخی مواد افزایش یافته است.

درمان بثورات پوشک در کودک
درمان بثورات پوشک در کودک

تشخیص

راش پوشک توسط متخصص اطفال تشخیص داده می شود ، در موارد دشوار، مشاوره با متخصص پوست کودکان ضروری است در صورت مشکوک شدن به عفونت، آنالیز خراش دادن پوست و کشت باکتریولوژیک ترشحات انجام می شود. این مطالعات ساده به پزشک امکان می دهد تا به طور دقیق عامل بیماری زا را شناسایی کنید. در برخی موارد، مشاوره با متخصص آلرژی یا متخصص گوارش ضروری است .

درمان بثورات پوشک در کودک

انتخاب روش درمان راش پوشک در نوزادان به درجه، حجم و محل (در کشاله ران، پاها و غیره) ضایعه و همچنین ویژگی های فردی بدن کودک بستگی دارد. در بیشتر موارد مراقبت سرپایی و دقیق از پوست کافی است.
درمان مرحله 1 بثورات پوشک در نوزادان، اول از همه، توجه دقیق به روش های روزانه است. بهتر است پوشک را بیشتر عوض کنید تا پوست کودک خیس نشود. هنگام قنداق کردن، شستن باسن و اندام تناسلی به خصوص پس از اجابت مزاج توصیه می شود و اجازه دهید پوست به طور طبیعی خشک شود. پس از این، باید مناطق مشکل را با کرم بچه چرب کنید. اگر کودک هوا بخورد (مدتی برهنه دراز بکشد) خوب است. پس از حمام عصر، باید صبر کنید تا کودک کاملاً خشک شود و تنها پس از آن کودک را پوشک یا قنداق کنید.
در درمان مرحله 2 و 3 راش پوشک در کودکان، از داروهای زیر استفاده می شود:
– ضد حساسیت
– ضد التهاب
– التیام دهنده زخم
– ضد عفونی کننده
با ترکیب مراقبت دقیق و داروهای موضعی تجویز شده توسط پزشک، همیشه می توان در مدت کوتاهی با بثورات پوشک مقابله کرد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .