بیماری برونشیت : علت ، علائم ودرمان

بیماری برونشیت ، التهاب مخاط برونش است. شکایت اصلی بیماران مبتلا به برونشیت سرفه همراه با خلط است که می تواند ناتوان کننده بوده و باعث ناراحتی قابل توجهی هم در روز و هم در شب شود. برونشیت حاد اغلب پس از سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی ایجاد می شود.
برونشیت مزمن یک بیماری جدی تر است، این یک تحریک یا التهاب مداوم پوشش داخلی برونش است و می تواند منجر به مشکلات تنفسی جدی شود.

علل رایح بیماری برونشیت

اغلب، بیماری برونشیت علت ویروسی یا باکتریایی دارد. عوامل خطری وجود دارد که احتمال ابتلا به برونشیت را افزایش می دهد که عبارتند از:
– سیستم ایمنی ضعیف.  گروه های خطر شامل افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های مزمن یا حاد و همچنین نوزادان و کودکان خردسال است.
– سیگار کشیدن
– کار کردن با که بافت برونش ها را تحریک می کند.
– زندگی یا اقامت طولانی مدت در یک منطقه که از نظر زیست محیطی نامطلوب است.
– رفلاکس معده (همان رفلاکس معده به مری یا بیماری ریفلاکس معده) .  حملات مکرر دل درد شدید می تواند مجاری تنفسی را تحریک کند.

بیماری برونشیت
بیماری برونشیت

طبقه بندی بیماری برونشیت

بیماری برونشیت به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

1 . حاد، زمانی که سرفه بیش از 30 روز طول نمی کشد.
2. مزمن، زمانی که سرفه همراه با تولید خلط بیش از 1-3 ماه در سال به مدت دو سال یا بیشتر طول بکشد.

برونشیت حاد

این نوع برونشیت از نظر ظاهر متفاوت است:
– برونشیت عفونی حاد (ویروسی، باکتریایی، مخلوط)
– برونشیت حاد غیر عفونی ناشی از عوامل شیمیایی و فیزیکی.

با توجه به محل التهاب برونشیت حاد عبارت است از:
– پروگزیمال – با آسیب به برونش های بزرگ
– دیستال – با آسیب به برونش های کوچک
– برونشیولیت حاد – با التهاب کوچکترین برونش ها با قطر حدود 2 میلی متر.

برونشیت حاد با توجه به ماهیت التهاب:
– کاتارال – خلط از مخاط تشکیل شده است، بدون مخلوط چرک.
– چرکی – خلط مایل به سبز (زرد-سبز، چسبناک)، با چرک
– چرکی-نکروزه که در طی آن رگه های خون (قرمز قرمز یا قهوه ای) ممکن است در خلط به دلیل نکروز ظاهر شود، یعنی فروپاشی مخاط برونش.

برونشیت حاد با توجه به تصویر بالینی:
– برونشیت انسدادی – با تنگ شدن مجرای برونش ها به دلیل التهاب مشخص می شود.  بیشتر در کودکان رخ می دهد، علاوه بر سرفه، با تنگی نفس (احساس کمبود هوا، به طور معمول، با تنفس سریع)، تنگی نفس همراه است.
– برونشیت غیر انسدادی ، این نوع بیماری برونشیت راحت تر است، علامت اصلی سرفه همراه با خلط است.

برونشیت مزمن

این نوع برونشیت بر اساس ماهیت التهاب تقسیم می شود:
– کاتارال
– چرکی

 برونشیت مزمن با توجه به مرحله بیماری:
– تشدید
– بهبودی ، ضعیف شدن یا ناپدید شدن علائم بیماری.

علائم برونشیت

علامت اصلی بیماری برونشیت ، سرفه است. در ابتدای بیماری ، سرفه می تواند خشک بوده و سپس خلط ظاهر شود. توجه به رنگ آن مهم است ، ظاهر خلط مایل به سبز نشان دهنده اضافه شدن یک عفونت باکتریایی و یک عارضه روند است که می تواند منجر به تخریب جزئی بافت برونش شود.
خس خس زیاد که حتی از راه دور هم شنیده می شود، مشخصه برونشیت انسدادی است.
دمای بدن، به عنوان یک قاعده، زیر تب است (نه بالاتر از 37.5 درجه سانتیگراد)، با این حال، زمانی که عفونت باکتریایی اضافه شود، می تواند تا 38 درجه سانتیگراد افزایش یابد.

سایر علائم برونشیت عبارتند از :

تعریق، ضعف و بدن درد، کاهش اشتها، گرفتگی و درد در قفسه سینه، سردرد و گرفتگی بینی.
برونشیت به ویژه برای کودکان پیش دبستانی خطرناک است. زمانی که برونش ها به شدت تنگ می شوند (اسپاسم) و با خلط مسدود می شوند، خطر ابتلا به برونشیت انسدادی افزایش می یابد.
کودک نمی تواند سرفه کند و به طور معمول نفس بکشد، این وضعیت به طور ناگهانی در پس زمینه سرفه دیگری رخ می دهد. برای رفع اسپاسم عضلات صاف از داروهای استنشاقی با داروهای گشاد کننده برونش استفاده می شود که توسط متخصص اطفال تجویز می شود.

تغییرات ریه در بیماری بروشیت
تغییرات ریه در بیماری بروشیت

تشخیص برونشیت

تصویر بالینی برونشیت حاد چیست؟ علامت اصلی سرفه اغلب خشک است، اگرچه می تواند با جدا شدن خلط مخاطی  همراه باشد. دمای بدن ممکن است در محدوده طبیعی باشد یا به 37.5 تا 38 افزایش یابد. تنگی نفس، احساس احتقان در قفسه سینه، تنفس سوت مانند زمانی ظاهر می شود که برونش های کوچک یا برونشیول ها تحت تاثیر قرار می گیرند و نشان دهنده اضافه شدن انسداد برونش است. باید این واقعیت را در نظر گرفت که سرفه ممکن است به عنوان ادامه دوره سارس یا به عنوان یک علامت مستقل و اغلب تنها ظاهر شود. هنگام معاینه یک بیمار، پزشک به صدای خشکی از تارهای مختلف در ریه گوش می دهد.
تصویر برداری با  اشعه ایکس از اندام های قفسه سینه تغییراتی را در بافت ریه نشان نمی دهد. در آزمایش خون بالینی، ممکن است هیچ تغییری یا افزایش متوسطی در سطح لکوسیت ها، نوتروفیل ها وجود نداشته باشد. مونوسیت ها بنابراین، کمبود علائم و پنهان شدن بیماری تحت  SARS، نیاز به معاینه پزشکی اجباری توسط یک متخصص با تجربه را به منظور مقابله موثر با بیماری دیکته می کند.

درمان بروشیت

در اوج بیماری، بیمار نیاز به یک رژیم خانگی، نوشیدنی های قلیایی فراوان، داروهای ضد سرفه برای سرفه خشک، موکولیتیک برای سرفه مرطوب، با افزودن انسداد برونش – گشادکننده های برونش، اغلب به صورت استنشاقی، دارد. استفاده از آنتی بیوتیک برای ARVI در افراد بالای 55 سال با سرفه های مکرر، خلط چرکی و مسمومیت شدید کاملاً نیاز است.
برونشیت حاد به طور متوسط ​​7-10 روز طول می کشد. بیماران نیازی به بستری شدن ندارند. استثنا بیماران مبتلا به برونشیت انسدادی و برونشیولیت حاد هستند. صرف نظر از دوره، برونشیت حاد باید در عرض 21 روز پایان یابد، در غیر این صورت دوره آن طولانی می شود. با وجود سادگی ظاهری و سهولت جریان، برونشیت حاد لزوماً نیاز به معاینه و درمان پزشکی دارد، زیرا عوارضی مانند ذات الریه، برونشیت مزمن، آسم برونش و سایر اختلالات جدی ممکن است رخ دهد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .