بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی چیست؟

بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی یک فرآیند التهابی طولانی و ناخوشایند در مخاط بینی است که تحت تأثیر میکروب های مختلف و همچنین محیط بر روی خود مخاط بینی رخ می دهد. این بیماری پس از تشدید سرماخوردگی که قبلاً ایجاد شده است خود را نشان می دهد. آبریزش مزمن بینی می تواند نتیجه سینوزیت یا اتموئیدیت مزمن باشد.
مخاط بینی اولین مانع در برابر نفوذ ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های مختلف به بدن است. هنگامی که باکتری برای اولین بار وارد سینوس ها می شود، آبریزش بینی یا رینیت ایجاد می شود. بیشتر اوقات، چنین شرایطی با هیپوترمی، عفونت های ویروسی و همچنین به دلیل وجود آلرژن ها رخ می دهد. بنابراین، در صورت مشاهده اولین علائم احتقان بینی، باید بلافاصله با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

علل ایجاد بیماری رینیت یا آبریزش بینی مزمن

دلایل اصلی که می تواند باعث بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی شوند عبارتند از:
– رینیت حادی که اغلب عود می کند.
– نقض قابل توجهی در نسبت های آناتومیکی حفره دهان، به عنوان مثال، انحنای جزئی سپتوم بینی، که منجر به هیپرتروفی مخاط بینی از یک طرف، نقص های اکتسابی و مادرزادی می شود.
– اثرات قابل توجه عامل تحریک کننده بر روی مخاط بینی.
– عوامل محیطی مانند هوای گرم یا خشک که به طور قابل توجهی مخاط بینی را خشک می کند، عملکرد اپیتلیوم را مهار می کند و هیپوترمی می تواند منجر به تغییر در تون عروق شود.
– فرآیندهای پاتولوژیک مختلف در سینوس های پارانازال و حلق.
– آلرژی
– نقض جریان خون در مخاط بینی به دلیل فشار خون بالا، بیماری کلیوی، یبوست، بیماری های عصبی و غدد درون ریز و همچنین اعتیاد به الکل.
– مصرف داروهای گشادکننده عروق، که برای درمان فعال  استفاده می شود.
– سرماخوردگی مزمن

بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی
بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی

انواع بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی

با توجه به اینکه بیماری رینیت ماهیت متفاوتی دارد، بنابراین به چندین نوع تقسیم می شود: کاتارال، هیپرتروفیک، آتروفیک، آلرژیک، وازوموتور. آنها بر اساس پاتوژن های مختلف ایجاد می شوند و اجازه نمی دهند ناحیه بینی به درستی عمل کند.
رینیت کاتارال مزمن در بیمار به صورت زیر ظاهر می شود:

– ترشح مداوم از بینی
– تنفس سخت از بینی
– گرفتگی بینی
– گلو درد مکرر

علائم رینیت هیپرتروفیک مزمن عبارتند از :

– دشواری شدید و مداوم در تنفس از طریق بینی
– اختلال شدید بویایی
– ترشح چرکی از بینی
– سردرد شدید
– اختلال حافظه
– اختلال چشایی

علائم رینیت آتروفیک مزمن عبارتند از:

– از دست دادن بویایی
– خشکی دهان
– مشکل در تنفس از طریق بینی
– مسدود شدن سوراخ های زهکشی حفره بینی و جریان التهاب عفونی.

رینیت مزمن آلرژیک به صورت زیر ظاهر می شود:

– ترشح زیاد از بینی
– عطسه مداوم
– تنفس سخت از بینی

نحوه تشخیص رینیت

بیماری رینیت یا آبریزش مزمن بینی بر اساس علائم ذاتی این بیماری شناسایی می شود. با این حال، شرایطی وجود دارد که علائم رینیت معمولی را باید از علائمی که مشخصه توسعه یک بیماری عفونی در بدن است، متمایز کرد. هر بیماری عفونی علائم خاص خود را دارد.
رینوسکوپی یک معاینه جامع از اندام های گوش و حلق و بینی است که در طول معاینه، به پزشک این امکان را می دهد تا نوع رینیت را تعیین کند. برای تشخیص دقیق این بیماری پزشک ممکن است، عکسبرداری با اشعه ایکس از سینوس ها را نیز تجویز کند.

درمان رینیت مزمن

بطور کلی درمان آبریزش مزمن بینی به شکل حاد، زمانی که اولین علائم ظاهر شد، بسیار بهتر است. بد نیست بلافاصله پاها را در یک حمام نسبتاً گرم قرار دهید، یک استنشاق عملیاتی با روغن های ضروری انجام دهید، استراحت کنید و هنگام خواب روی خود را به خوبی بپوشانید. غذاهایی که سرشار از ویتامین C هستند بدون شک به بدن کمک می کنند.
هنگام آبریزش بینی مزمن حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا او به درستی تمام علل بیماری را پیدا کند و درمان صحیح مانند داروهای ضد ویروسی، مرطوب کننده را تجویز کند. مجموعه ای از اقدامات نیز انجام می شود که به غلبه بر رینیت مزمن کمک می کند از جمله:
– از بین بردن عوامل مختلف مخاطی تحریک کننده بینی
– انجام اقدامات تجویز شده توسط پزشک.
البته، می توانید بلافاصله داخل بینی خود از قطره های موثر مخصوصی که مطمئناً به مقابله با احساسات ناخوشایند مختلف و بازگرداندن تنفس طبیعی از طریق بینی کمک می کند ،استفاده کنید.

پیشگیری از آبریزش بینی مزمن

اگر علت واقعی رینیت مزمن عوامل خارجی باشد، بهتر است فورا از شر آن خلاص شوید. اقدامات پیشگیری از سرماخوردگی بسیار ساده و برای همه قابل درک است.
لازم است تعیین کنید که چگونه ایمنی را به حداکثر برسانید، هر کاری را که برای تقویت سیستم ایمنی لازم است انجام دهید. به عنوان مثال اضافه کردن انواع توت ها و میوه ها به مقدار زیاد به منو و همچنین مواد غذایی با مقدار زیادی ویتامین C موثر است .
انجام یک ورزش فعال به تقویت قابل توجه شرایط بدنی کمک می کند و بدن در برابر بیماری ها و عفونت ها مقاوم می شود . پیشگیری به تضمین یک زندگی سالم بدون بیماری های مختلف از جمله رینیت مزمن ناخوشایند کمک می کند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .