علت ،علائم و درمان بیماری نوروویروس

بیماری نوروویروس ، عامل گاستروانتریت ویروسی است، یک بیماری عفونی که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد . در بیشتر کشور ما نورویروس عامل تقریباً یک مورد از هر شش عفونت حاد روده ای است.
نوروویروس در بزرگسالان با علائم مشخصه یک اختلال روده همراه است: حالت تهوع، اسهال و درد شکم. به همین دلیل، گاستروانتریت عفونی اغلب با مسمومیت غذایی اشتباه گرفته می شود. با این حال، برخلاف آن، عفونت نوروویروس باعث علائم مشخصه سارس مانند آبریزش بینی، گلودرد و تب می شود.

علل ایجاد بیماری نوروویروس در بزرگسالان

شایع ترین علت بیماری نورویروس در بزرگسالان تماس با حامل ویروس است. در اروپا، چندین شیوع گاستروانتریت نوروویروسی بین سال‌های 2001 و 2006 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و مشخص شد که در 88 درصد موارد، یک فرد بیمار منبع عفونت است . عفونت از طریق قطرات هوا و تماس، از طریق ظروف و وسایل منزل مانند دستگیره در، مبلمان، صفحه کلید کامپیوتر، کنترل از راه دور ، از یک فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود .
سایر علل بیماری نوروویروس در بزرگسالان مصرف غذای آلوده (10%) و آب (2%) است . اغلب، منبع عفونت محصولاتی هستند که تحت عملیات حرارتی قرار نگرفته اند ، مانند:
سبزیجات و میوه های تازه؛
– بستنی
– اگر آب لوله کشی، جوشانده نشده یا از آب سرد کن بنوشید، عفونت توسط آب منتقل می شود.
– کاهش ایمنی می تواند علت غیرمستقیم نورویروس در بزرگسالان باشد. افرادی که از نظر جسمی ضعیف شده اند و بیمارانی که بیماری های جدی دارند بیشتر احتمال دارد مبتلا شوند و کمتر قادر به تحمل گاستروانتریت ویروسی هستند.

بیماری نوروویروس
بیماری نوروویروس

علائم نوروویروس در بزرگسالان

بیماری نوروویروس دوره کمون کوتاهی دارد. اولین علائم نوروویروس در بزرگسالان 48 تا 6 ساعت پس از عفونت مشاهده می شود . در بیشتر موارد، گاستروانتریت نوروویروسی به شکل حاد با بدتر شدن شدید حال عمومی شروع می شود .
علائم شایع نورویروس در بزرگسالان:
– افزایش کوتاه مدت دمای بدن تا 38-38.8 درجه سانتیگراد.
– عضله و سردرد
– لرز و بدن درد
– گلودرد، آبریزش بینی، سرفه خشک
– درد زیاد یا گرفتگی در شکم
– حالت تهوع
– استفراغ
– اسهال
علائم بالینی بیماری نوروویروس در بزرگسالان به مدت 24 تا 60 ساعت باقی می ماند . وضعیت سلامتی معمولاً در عرض 3 تا 4 روز و حتی گاهی سریعتر به حالت عادی برمی‌گردد، اما فرد تا 1 ماه ناقل ویروس باقی بوده و در این مدت می‌تواند دیگران را آلوده کند . یک دوره پیچیده گاستروانتریت نوروویروس همراه با تشنج، کم آبی، اختلالات قلبی عروقی در افراد مسن و بیماران مبتلا به آسیب شناسی مزمن شدید مشاهده می شود.
به دلیل تنوع زیاد نوروویروس، ایمنی پایدار ایجاد نمی شود. مطالعات نشان داده اند که عفونت مجدد با عفونت نوروویروس 27 تا 42 ماه پس از بیماری امکان پذیر است .

راه های انتقال عفونت با نوروویروس

عفونت از افرادی که علائم حاد نوروویروس و ناقلین بدون علامت منتقل می شود. همچنین، عامل بیماری زا می تواند از طریق آب یا غذایی که بدون رعایت قوانین فرآوری، بهداشت شخصی و غیره تهیه شده است وارد بدن شود. علاوه بر این، عفونت از طریق موارد مختلف مانند سالاد میوه یا سبزیجات، ظروف کثیف و هر نوع غذا منتقل می شود. ظروفی که از نظر حرارتی پردازش نشده اند.
راه های اصلی عفونت:
– هوا
– غذا
– مدفوعی-دهانی
– تماس با خانواده
– اب.
عفونت حاد روده ای به سرعت در مکان ها و موسسات شلوغ گسترش می یابد.

درمان

هیچ درمان خاصی برای بیماری نوروویروس در بزرگسالان وجود ندارد. اغلب، بدن عفونت را به خودی خود ظرف چند روز از بین می برد. در موارد شدید، این بیماری موارد زیر تجویز می شود:
– ضد تب برای کاهش تب
– پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها برای بازگرداندن میکرو فلور روده
– فرمولاسیون هیدراتاسیون برای جلوگیری از کم آبی
در موارد دشوار، درمان نوروویروس در بیمارستان انجام می شود . پزشک برای از بین بردن مسمومیت، بازگرداندن تعادل آب و نمک و جلوگیری از اختلال در عملکرد اندام های داخلی داروهایی را تجویز می کنند.

پیشگیری از نوروویروس در بزرگسالان در خانه

مانند بسیاری از عفونت های روده ای، بیماری نوروویروس را بیماری دست کثیف می نامند. بنابراین، رعایت بهداشت فردی بهترین پیشگیری از نوروویروس در بزرگسالان است. دست های خود را بعد از استفاده از توالت، قبل از غذا خوردن و تهیه غذا بشویید. میوه ها و سبزیجات را نه تنها باید با آب جاری شست، بلکه با آب جوش نیز روی آنها ریخت. آب آشامیدنی باید سالم باشد .

برای بهبود بیماری نورویروس چه رژیمی را رعایت کنیم؟

از آنجایی که ما در مورد عفونت روده صحبت می کنیم، رژیم غذایی باید در مورد مخاط آسیب دیده دستگاه گوارش ملایم باشد. لازم است فیبر درشت، مارینادها و سس های تند، چاشنی ها، شیرینی ها، محصولات لبنی و البته الکل را حذف کنید. همچنیت باید قهوه، نوشیدنی های گازدار، سبزیجات و میوه ها را کنار بگذارید. با گاستروانتریت ویروسی، بدن آب از دست می دهد. برای بازگرداندن تعادل استفاده از محلول آب و نمک با فرمولاسیون های ویژه برای آبرسانی مجدد کمک می کند که می توان آنها را در داروخانه خریداری کرد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .