بیماری واژینیت چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری واژینیت ، یک بیماری عفونی و التهابی مخاط واژن است که در اثر اختلال در فلور طبیعی اندام های تناسلی ایجاد می شود. این یک بیماری نسبتاً شایع در زنان بوده و تقریباً هر زن در طول زندگی خود با آن روبرو می شود. دلایل ایجاد فرآیند التهابی ممکن است متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد این بیماری در پس زمینه ضعف ایمنی رخ می دهد. در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند منجر به عوارض جدی برای سیستم تولید مثل شود. پیامدهای شایع شامل التهاب دهانه رحم و لوله های فالوپ و عفونت دستگاه ادراری است.

از نظر تشریحی، واژن یک لوله عضلانی است که از داخل با چندین لایه اپیتلیال پوشانده شده است. لایه بالایی حاوی گلیکوژن است که تغذیه میکرو فلور مفید – باکتری های اسید لاکتیک را فراهم می کند. همین باکتری ها به نوبه خود اسید لاکتیک تولید می کنند که عناصر بیماری زا را سرکوب می کند.
بدن یک زن سالم به طور مستقل تعادل میکرو فلور را در این ناحیه حفظ می کند. اما با کوچکترین اختلال در عملکرد سیستم حفاظتی، وضعیت تغییر می کند. میکروارگانیسم های بیماری زا وارد دیواره های ضعیف شده واژن می شوند و التهاب ایجاد می شود. عفونت ، اپیتلیوم را از بین می برد، سلول های آسیب دیده متلاشی می شوند و پوسیدگی غشای مخاطی را تحریک می کنند. نتیجه خارش، تورم بافت ها و ترشحات فراوان است.
واژینیت یک بیماری بسیار ناخوشایند است که باعث ناراحتی و بدتر شدن کیفیت زندگی می شود. از جمله دلایل اصلی توسعه بیماری عبارتند از:

– بیماری های عفونی، از جمله بیماری های مقاربتی
– میکروتروماهای مخاط واژن که در هنگام زایمان یا سایر اقدامات پزشکی دریافت می شود.
– بهداشت ناکافی یا بیش از حد
– استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها
– بیماری های متابولیک
– اختلالات غدد درون ریز (یائسگی، اختلال عملکرد تخمدان، سقط جنین)
– واکنش های آلرژیک موضعی به داروهای ضد بارداری و محصولات بهداشتی
– بیماری های دستگاه گوارش
– فشار خون.

بیماری واژینیت
بیماری واژینیت

– ترشحات مشخصه با بوی ترش مداوم، که بسته به سیر فرآیند التهابی، می تواند چرکی، پنیری، آبکی، کف آلود باشد.
– تورم و قرمزی فرج؛
– خارش و سوزش در واژن
– درد و احساس سوزش هنگام ادرار کردن
– میل مکرر به ادرار کردن
– احساس درد در هنگام نزدیکی
– درد در ناحیه تحتانی شکم و کمر.
در برخی موارد، بیماران دچار اختلالات سیستم عصبی با علامتی مانند بی خوابی، تحریک پذیری و افزایش اضطراب می شوند. همچنین، روند التهابی ممکن است با افزایش دمای بدن همراه باشد.
علائم مشخصه فاز حاد ممکن است پس از مدتی فروکش کند. با این حال، این بدان معنا نیست که بیماری به خودی خود از بین رفته است و بیماری هنوز در داخل بدن باقی می ماند و قطعاً دوباره خود را نشان می دهد. بنابراین، نباید مراجعه به متخصص را به تعویق بیندازید، زیرا درمان هر بیماری در مرحله اولیه آسان تر است.

این بیماری اشکال مختلفی دارد. بسته به مدت زمان، واژینیت می تواند:
– حاد (1.5 تا 2 هفته طول می کشد)
– تحت حاد (در صورت عدم درمان التهاب حاد ایجاد می شود و تا 6 هفته طول می کشد).
– مزمن (در پس زمینه نقص ایمنی یا درمان نادرست ایجاد می شود و علائم بیش از دو ماه ادامه می یابد).

با توجه به ماهیت التهاب، انواع زیرمتمایز می شود:

– واژینیت سروزی با ترشح مایع شفاف
– واژینیت مخاطی با ترشح غلیظ و چسبناک سایه خاکستری ابری
– واژینیت چرکی با ترشحات زرد یا سبز مایل به زرد که بوی نامطبوعی دارد.
پاتولوژی نیز بر اساس نوع پاتوژن طبقه بندی می شود. واژینیت باکتریایی، تریکوموناس، مایکوپلاسما، مخمر، آتروفیک، آلرژیک و بارداری وجود دارد.

واژینیت پس از معاینه و آزمایشات آزمایشگاهی توسط متخصص زنان تشخیص داده می شود. اول، پزشک با پرسش از بیمار در مورد علائم ، بیماری های غدد درون ریز موجود، سلامت عمومی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می شود، اطلاعات اولیه را جمع آوری می کند.
سپس یک معاینه داخلی روی یک صندلی زنان انجام می شود که به پزشک امکان می دهد شدت روند التهابی را ارزیابی نموده و وجود تورم و قرمزی دیواره های واژن را شناسایی کند. مرحله بعدی گرفتن اسمیر برای تعیین ترکیب میکرو فلور است.

تشخیص های پیشرفته عبارتند از:
– تجزیه و تحلیل کلی خون و ادرار
– شیمی خون
– سیتولوژی (بررسی خراشیدن مخاط دهانه رحم)
– تحقیقات باکتریولوژیک
– کولپوسکوپی (معاینه با استفاده از دستگاه ذره بین)
– تست های PCR برای تشخیص عفونت های پیچیده.
– در فرم مزمن واژینیت و در صورت بروز عوارض، سونوگرافی از اندام های لگن تجویز می شود.

انواع مختلف واژینیت به طور خاص رخ می دهد، بنابراین درمان بستگی به نوع پاتوژن دارد. تاکتیک های درمانی بر اساس آزمایش های آزمایشگاهی و با در نظر گرفتن تصویر بالینی توسط پزشک معالج تعیین می شود. در این درمان از داروهای ضد میکروبی و ضد قارچی، آنتی بیوتیک ها و شیاف های واژن با لاکتوباسیل استفاده می شود. به عنوان اقدامات اضافی، استفاده از دوش واژینال با داروها تجویز می شود.
اگر مشخص شود که علت واژینیت یک عفونت مقاربتی است، هر دو طرف باید تحت درمان قرار گیرند. به منظور تشدید نکردن دوره بیماری و از بین بردن احتمال میکروترومای اضافی، باید از روابط جنسی برای مدت تعیین شده توسط پزشک خودداری کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .