دلایل و درمان درد مچ دست

درد مچ دست ، یک مشکل رایج در تمام سنین است. این وضعیت نه تنها به دلیل بیماری مفصلی رخ می دهد بلکه ممکن است در افرادی که در محل کار زیاد می نویسند یا پشت رایانه می نشینند نیز رخ دهد.

علل احتمالی درد مچ دست

هیچ کس از آسیب مچ دست مصون نیست، در زمستان ممکن است لیز خورده و روی دست خود فرود بیایید، ورزشکاران در حین تمرین ممکن است دچار دررفتگی و شکستگی مچ شوند و حتی در زندگی روزمره و در خانه نیز می توانید به شدت به دست خود آسیب بزنید. آسیب های اصلی که باعث درد مچ دست می شود عبارتند از:
– دررفتگی و شکستگی
– ضربه
– کشش
اغلب رگ به رگ شدن همراه با دررفتگی است، در این صورت رباط های آسیب دیده نمی توانند به درستی از مفصل حمایت کنند.
مچ دست سالم به دلیل اسپاسم عضلانی آسیب می بیند، اگر دست به طور مداوم در وضعیت ناراحت کننده تنش باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی یک خودکار و یک موس کامپیوتر را در تمام طول روز در دست داشته باشد. اگر مشکل را نادیده بگیرید، ممکن است سندرم تونل کارپال (CTS) ایجاد شود
یکی دیگر از علل درد مچ دست، بیماری های مفاصل، تاندون ها، غضروف ها و استخوان ها است. آنها می توانند ماهیت متفاوتی داشته باشند، تمام مفاصل و غضروف بدن را تحت تأثیر قرار دهند یا فقط در یک یا دو مکان ایجاد شوند. رایج تریناین بیماری ها عبارتند از:
– تاندونیت (التهاب تاندون ها)
– سینوویت (التهاب غشای سینوویال مفصل)
– آرتروز ( نازک شدن غضروف)
– آرتریت روماتوئید (التهاب بافت همبند)
– نئوپلاسم ها
این بیماری علائم دیگری نیز دارد: درد بدن، ضعف، تب، بی حسی و از دست دادن حس. بنابراین، اشتباه گرفتن آنها با آسیب یا خستگی عضلانی دشوار است.

درد مچ دست
درد مچ دست

نحوه تشخیص علت درد مچ دست

درد مچ دست می تواند دردناک باشد، با حرکت ظاهر شود یا دائما احساس شود. ماهیت درد، وجود قرمزی و افزایش دما در ناحیه درد شاخص های خوبی از علت بیماری هستند.
تحرک محدود مچ دست، درد شدید و تورم از نشانه های قطعی رگ به رگ شدن هستند. اگر هنگام حرکت درد شدیدی احساس می‌کنید، این آسیب جدی‌تر است و ممکن است دررفتگی یا شکستگی ایجاد شده باشد.
درد خفیف و خستگی در دست نشان دهنده کشیدگی مچ است.
اگر هنگام حرکت دست درد شدیدی احساس می‌کنید، در کف دست احساس گزگز دارید و انگشتانتان بی‌حس هستند و نمی‌توانند وزن را تحمل کنند، به احتمال زیاد به سندرم تونل کارپال مبتلا هستید.
اگر صدای کلیک و کرانچ هنگام حرکت و افزایش موضعی دما به درد مفصل اضافه شود، احتمال تاندونیت زیاد است.
با آرتروز، تغییر شکل مفصل در محل آسیب قابل توجه خواهد بود.
در صورت وجود درد، تغییر شکل مچ دست، کاهش تحرک و تورم دست ، پزشک ، ممکن است به روماتیسم مفصلی مشکوک شود.
اگر علاوه بر درد در مچ دست، دمای بدن، ضعف یا سردرد نیز افزایش یافته است بدلیل تاندون ملتهب به دلیل سینوویت است.
با نئوپلاسم ها، تحرک کاهش می یابد، درد شدید احساس می شود و خود تومورها پس از معاینه به وضوح قابل مشاهده هستند.

تشخیص بیماری های مچ دست

همه شرایط به جز اسپاسم عضلانی نیاز به مراجعه به پزشک دارد. بسته به علائم و نشانه های شما، ممکن است طیف گسترده ای از آزمایش و روش ها برای شما تجویز شود که عبارتند از:
– تصویربرداری توسط اشعه ایکس از مچ دست برای آسیب دیدگی
– سونوگرافی، MRI یا سی تی اسکن برای بیماری های مفصلی
– آزمایش خون عمومی و بیوشیمیایی برای تعیین وجود التهاب و عفونت
– تجزیه و تحلیل مایع سینوویال برای آرتریت، استئوآرتریت و تاندونیت.
به لطف این مطالعات، تشخیص دقیق علت درد، میزان آسیب به استخوان ها و بافت های نرم و وجود عفونت یا نکروز امکان پذیر خواهد بود. اگر در اولین معاینه پزشک نتواند فوراً علت درد را تعیین کند، هم رادیوگرافی و هم آزمایش خون را تجویز می کند

اقدامات اولیه هنگام درد مچ دست

مهمترین چیز، اطمینان از آرامش و عدم حرکت اندام دردناک است. کمپرس سرد به تسکین اولین حملات کمک می کند. اگر درد شدید است، می توانید یک مسکن مصرف کنید .
در صورت آسیب، مچ دست باید با باند یا گچ محکم شود تا از استراحت کامل برای مدت طولانی اطمینان حاصل شود. اگر مچ دست شما به دلیل آسیب قدیمی که به خوبی بهبود نیافته است درد می کند، متخصص ارتوپد درمان مناسب را برای شما تجویز می کند.
در موارد دیگر، پزشک بر اساس بیماری برای شما داروهایی تجویز می کند. اینها می توانند غضروف سازها، داروهای ضد التهابی و داروهای تسکین ادم باشند.
اگر ناراحتی ناشی از خستگی عضلانی و وضعیت ناخوشایند است، فقط دستان خود را بکشید و ماساژ دهید و به دستان خود استراحت دهید. درد در عرض پنج تا ده دقیقه از بین می رود و دوباره احساس خوبی خواهید داشت.

درمان

پس از تشخیص، پزشک درمان را تجویز می کند. در بیشتر موارد، مشکل با روش های محافظه کارانه برطرف می شود و تنها گاهی نیاز به مداخله جراحی است.

درمان محافظه کارانه

اساس درمان معمولاً درمان دارویی است. داروهایی که معمولا پزشک تجویز می کند ، شامل موارد زیر است :
– انجام بلوک مفصل مچ ، تزریق یک داروی بی حس کننده یا کورتیکواستروئید به مفصل مچ دست یا بافت های مجاور برای تسکین درد و کاهش وضعیت بیمار.
– غضروف سازها ، اینها داروهایی هستند که به بازسازی ساختار بافت غضروف و عملکرد مفصل کمک می کنند.
– داروهای ضد التهابی ، اگر مچ دست به دلیل التهاب درد کند ، پزشک، این داروها را تجویز می کند.
اگر علت درد عفونت مفصل مچ دست باشد، داروهای ضد باکتری و ضد ویروسی تجویز می شود.
– برای بهبود گردش خون موضعی و تروفیسم مفصلی، پزشک ممکن است فیزیوتراپی، ماساژ و روش های فیزیوتراپی را نیز تجویز کند. برای بی حرکت کردن مچ دست، استفاده از ارتز مچ دست توصیه می شود که باعث کاهش درد و تسریع بهبودی می شود.

عمل جراحی

صدمات شدید (پارگی رباط، شکستگی) ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در طول عمل، پزشک ساختار مفصل را بازیابی می کند و یک باند ثابت برای همجوشی مناسب بافت اعمال می کند. اگر مفصل مچ دست به طور کامل از بین رفته باشد، جراح آندوپروتز را انجام می دهد.

مطلب مرتبط 

هیپرهیدروزیس کف دست یا عرق کف دست نشانه چیست؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .