علت ، انواع و علائم دیابت در کودکان

دیابت در کودکان ، یک بیماری مزمن است که در آن اختلالات متابولیک، در درجه اول کربوهیدرات ها رخ می دهد. این به دلیل تولید ناکافی انسولین یا (به طور معمول) عدم حساسیت بافتی به این هورمون ایجاد می شود. در دوران کودکی، به طور خاص با شروع شدید بیماری و وخامت سریع وضعیت رخ می دهد.

طبقه بندی و انواع و مراحل توسعه دیابت در کودکان

دیابت در کودکان یک بیماری مزمن است که دوره آن را می توان به دو مرحله تقسیم کرد:

1. پیش دیابت : وضعیتی که در آن فرآیندهای پاتولوژیک قبلاً شروع شده است، اما علائم مشخصی وجود ندارد.

2. مرحله بالینی : این نوع با علائم واضح مشخص می شود. چندین سال تجربه و مشاهده نشان می دهد که مرحله پیش دیابت در کودکان بسیار کوتاهتر از بزرگسالان است. اغلب بیماری بسیار سریع ایجاد می شود.

دیابت در کودکان
دیابت در کودکان

بیومکانیسم های توسعه بیماری تشخیص چندین نوع دیابت شیرین را امکان پذیر می کند:

– دیابت نوع 1: اغلب در کودکان ایجاد می شود که با کاهش تولید انسولین به دلیل آسیب به سلول های پانکراس مشخص می شود.
– دیابت نوع 2: معمولا در بزرگسالی، کمتر در کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی تشخیص داده می شود. در پس زمینه کاهش تدریجی حساسیت بافت به انسولین رخ می دهد.

علل دیابت در کودکان

خطر بالای ایجاد این بیماری بدلیل عوامل ارثی است. موارد زیر ممکن است به عنوان یک عامل تحریک کننده عمل کنند:
– عفونت های مختلف (سرخک، اوریون، آبله مرغان، سرخجه و غیره)
– اثرات سمی بر پانکراس
– جراحات و عملیات شدید
– چاقی، سوء استفاده از غذاهای کربوهیدرات، عدم فعالیت بدنی
– آسیب شناسی غدد درون ریز: سندرم Itsenko-Cushing، فئوکروموسیتوم، آسیب شناسی تیروئید
– بیماری های خود ایمنی: لوپوس اریتماتوز سیستمیک، آرتریت روماتوئید و غیره.

پاتوژنز

اغلب، کودکان و والدین آنها با ابتلا به دیابت نوع 1 مواجه می شوند. اختلال در پانکراس منجر به کاهش میزان هورمون انسولین می شود که مسئول متابولیسم کربوهیدرات است. گلوکز تامین شده با غذا دیگر جذب بافت ها نمی شود و مقدار آن در خون افزایش می یابد. قند اضافی از کلیه ها شروع به دفع می کند و باعث از دست دادن مداوم مایعات می شود و مجموعه مشخصه ای از علائم پاتولوژیک ایجاد می شود. اگر هیپرگلیسمی برای مدت طولانی ادامه یابد، این امر به ناچار منجر به تغییر در میکروسیرکولاسیون عروقی و سایر مشکلات می شود. تجویز مصنوعی انسولین منجر به تثبیت مقدار گلوکز می شود، به همین دلیل است که این شکل وابسته به انسولین نیز نامیده می شود.
پاتوژنز دیابت نوع 2 کاملاً متفاوت است. تولید انسولین در سطوح طبیعی باقی می ماند، اما بافت ها به آن پاسخ نمی دهند. این منجر به افزایش سطح گلوکز می شود، سپس بیماری مشابه نسخه قبلی پیش می رود. تجویز انسولین وضعیت را بهبود نمی بخشد یا اثر ناچیزی دارد، بنابراین شکل بیماری را غیر وابسته به انسولین نیز می نامند.

علائم دیابت در کودکان

صرف نظر از نوع و علت، علائم دیابت در کودکان همیشه مشابه است. این بیماری با ترکیبی کلاسیک از علائم مشخص می شود که به پزشک امکان می دهد حتی قبل از معاینه آزمایشگاهی به آسیب شناسی مشکوک شود:
– ادرار مکرر و بیش از حد (پلی یوری): کودک خیلی بیشتر شروع به ادرار می کند، که به ویژه در شب قابل توجه است. در کودکان پیش دبستانی، این وضعیت اغلب با ایجاد شب ادراری در طول خواب همراه است. ادرار چسبناک می شود و لکه های سفید رنگ خاصی روی لباس ها باقی می ماند.
– مصرف بیش از حد آب (پلی دیپسی): در پس زمینه از دست دادن مداوم مایعات از طریق کلیه ها، کودک دائما تشنه است، از خشکی دهان شکایت می کند، شب ها از تشنگی بیدار می شود.
– احساس گرسنگی: در پس زمینه کمبود مطلق یا نسبی انسولین، بافت های بدن جذب گلوکز را متوقف می کنند، که منجر به گرسنگی مداوم و کاهش وزن، حتی با مصرف بیش از حد غذا می شود.

علائم دیابت در کودکان
علائم دیابت در کودکان

علائم زیر به عنوان علائم اضافی دیابت در کودکان مهم است:

– پوست خشک
– ترک برداشتن کف دست و کف پا
– ترک در گوشه های دهان
– عفونت های قارچی پوست و غشاهای مخاطی (معمولا استوماتیت کاندیدا، آسیب به اندام های تناسلی – ولویت، بالانوپوستیت)
– ایجاد جوش روی پوست
– اختلال در چرخه قاعدگی در صورتی که بیماری در دوران بلوغ رخ داده باشد.

تشخیص

کودکانی که از دیابت رنج می برند باید توسط متخصص غدد معاینه شوند، اگرچه اولین علائم بیماری اغلب توسط متخصص اطفال مشاهده می شود. در اولین ویزیت، مشکلات و سابقه پزشکی جمع آوری می شود وکودک برای شناسایی ضایعات پوستی مشخصه معاینه می شود. اساس تشخیص عینی مطالعات آزمایشگاهی و ابزاری است:
– تعیین سطح گلوکز خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله
– تست تحمل گلوکز
– شناسایی آنتی بادی های خاص برای سلول های پانکراس
– تعیین تعادل اسید و باز خون، سطح انسولین، پروانسولین
– آزمایش ادرار برای تعیین سطح گلوکز و کتون
– سونوگرافی پانکراس.
معاینات توسط متخصصان دیگر مانند متخصص قلب، متخصص اطفال، متخصص مغز و اعصاب، چشم پزشک، نفرولوژیست و غیرهاجباری است.

درمان

درمان دیابت در کودکان با هدف بازگرداندن متابولیسم کربوهیدرات و بازگرداندن سطح قند به سطوح طبیعی است. هنگامی که صحبت از دیابت نوع 1 می شود، انسولین درمانی در کانون توجه قرار می گیرد. به طور معمول، پزشکان ترکیبی از داروهای طولانی اثر را تجویز می کنند که غلظت نسبتاً ثابت هورمون را در خون حفظ می کند، و داروهای کوتاه اثر با هدف پردازش گلوکز از غذا ن تجویز می شوند. دوز به صورت فردی محاسبه می شود و در صورت لزوم تنظیم می شود.
برای جلوگیری از تزریق های متعدد انسولین در کودکان، متخصصان غدد توصیه می کنند پمپ انسولین نصب شود یک دستگاه الکترونیکی فشرده که تجویز دارو را تسهیل می کند.
پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 اهمیت بیشتری دارد، زیرا کنترل مصرف گلوکز برای آنها اهمیت بیشتری دارد. صرف نظر از شکل آسیب شناسی، والدین، و متعاقباً خود بیماران، باید بفهمند که یک محصول خاص دارای چند کربوهیدرات (واحد نان) است. این امر به شما امکان می دهد یا آن را رد کنید یا مصرف گلوکز را با دوز اضافی انسولین جبران کنید.
درمان کمکی ممکن است شامل داروهای عروقی، نوتروپیک ها و سایر داروها، انفوزیون درمانی برای ایجاد کتواسیدوز باشد.

مطلب مرتبط :

علت ،علائم و درمان بیماری دیابت
دیابت بی مزه چیست و چه علائمی دارد؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .