علت،علائم و درمان سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان ،  مرسوم است و به فرآیندهای التهابی در دستگاه تنفسی ناشی از هیپوترمی اشاره دارد. اغلب، سرماخوردگی توسط ویروس هایی ایجاد می شود که به راحتی غشای مخاطی دستگاه تنفسی را آلوده می کنند (ویروس سنسیشیال تنفسی، ویروس آنفولانزا، پاراآنفلوآنزا و …). هیپوترمی، خیس شدن پاها و تماس با کودک بیمار به این امر کمک می کند.
یک عفونت ویروسی می تواند خواص میکرو فلور فرصت طلب را تغییر دهد که دائماً روی غشای مخاطی سیستم تنفسی زندگی می کند. اینها باکتری هایی هستند که برای بقای خود در بدن مبارزه می کنند.
اگر سیستم ایمنی به درستی کار کند، این باکتری ها منجر به ایجاد بیماری نمی شوند، اما اگر فعالیت سیستم ایمنی مختل شود که اغلب نتیجه ورود ویروس ها به بدن است، عوارض باکتریایی ایجاد می شود (سرما خوردگی طولانی و شدید می شود).

علائم سرماخوردگی در کودکان

دوره کمون برای سرماخوردگی متفاوت و اغلب 1-5 روز است. مدت زمان بستگی به سن کودک و قدرت سیستم ایمنی بدن دارد.
اولین نشانه های بیماری در کودکان شباهت کمی به آنچه که ما به آن سرماخوردگی می گوییم دارد. رفتار کودکان تغییر می کند : کودک دمدمی مزاج می شود، بی حال می شود، از خوردن امتناع می کند، بد می خوابد و دیگر جذب اسباب بازی های مورد علاقه خود نمی شود. علائم واقعی سرماخوردگی به شکل آبریزش بینی، تب و گلودرد تنها پس از 1-2 روز ظاهر می شود.
سرماخوردگی همیشه به صورت تدریجی یا جهشی ایجاد می شود. این به این دلیل است که تکثیر ویروس ها و باکتری ها زمان می برد. علائم سرماخوردگی ناشی از سموم آزاد شده توسط ویروس ها و باکتری ها است.

سرماخوردگی در کودکان
سرماخوردگی در کودکان

علائم کلاسیک سرماخوردگی در کودکان عبارتند از:
– بد خلقی، اشک ریختن
– قرمزی و آبریزش چشم
– مدفوع شل و سایر اختلالات گوارشی، از جمله از دست دادن اشتها
– تکرر ادرار که نشانه کم آبی بدن است.
– گلو درد
– آبریزش بینی، مشکل در تنفس با بینی
سرفه
– بزرگ شدن غدد لنفاوی دهانه رحم
– تب ، افزایش دمای بدن بیش از 38 درجه سانتیگراد.
– بثورات تبخال در لب ها یا بال های بینی
– سردرد

علل

اگر عوامل بیرونی و درونی نامطلوب همزمان باشند، کودک سرما می‌خورد. موارد خارجی عبارتند از هیپوترمی ، هوای مرطوب، خیس بودن پاها، پوشیدن طولانی مدت لباس خیس. برای توسعه بیماری، عوامل داخلی بسیار مهمتر هستند که شامل تضعیف دفاع و کمبود مواد مغذی لازم. هستند
ایمنی کودک ممکن است به دلیل بیماری های مزمن اندام های داخلی یا ناهنجاری های رشدی کاهش یابد. کودکان مبتلا به بیماری های مزمن کلیه، کبد، قلب، غدد درون ریز، دستگاه گوارش، تنفسی یا خون ساز مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند. استرس مزمن تأثیر بدی بر پاسخ ایمنی دارد.
تغذیه، جایگاه ویژه ای در زندگی کودک دارد. اگر کودک مواد لازم را دریافت نکند، اندام های او نمی توانند به طور کامل رشد و نمو کنند. مهم است که رژیم غذایی متعادل باشد ، نه تنها از نظر کالری کافی، بلکه حاوی هنجارهای متناسب با سن پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، ریز عناصر، مواد معدنی و ویتامین ها باشد. کوچکترین اختلالات گوارشی باید فوراً اصلاح شود تا کودک بتواند هر چیزی را که می خورد جذب کند.

تشخیص سرماخوردگی در کودکان

برای تشخیص سرماخوردگی در کودکان معاینه توسط متخصص اطفال ضروری است، که علائم التهاب را ارزیابی می کند و می تواند آسیب ویروسی یا باکتریایی را تعیین کند. پس از معاینه اولیه، پزشک ممکن است روش های زیر را تجویز کند:
– آزمایش ادرار و خون بالینی ، تصویربرداری توسط اشعه ایکس ، سونوگرافی و غیره. مجموعه روش های تشخیصی در هر مورد خاص متفاوت است.

نحوه درمان بیماری

درمان سرماخوردگی در کودکان به تلاش زیادی نیاز ندارد. سه قانون اساسی وجود دارد:
– دمای بدن را کاهش ندهید مگر اینکه از 380 درجه سانتیگراد بالاتر رود.
– مقدار زیادی نوشیدنی گرم به کودک بدهید.
– اتاقی را که کودک بیمار در آن قرار دارد چند بار در روز تهویه کنید.
افزایش دمای بدن یک واکنش طبیعی (طبیعی) است که نشان می دهد پاسخ ایمنی کافی است و بدن در حال مبارزه با عفونت است. با افزایش دما، شرایط نامساعدی برای تکثیر ویروس ها و باکتری ها ایجاد می شود که به تدریج آنها را از بین می برد. کاهش دمای بدن قبل از 38.0 درجه سانتیگراد توصیه نمی شود. بهتر است با پزشک اطفال خود مشورت کنید که از چه دارویی در دمای بالاتر استفاده کنید.
نوشیدن مایعات فراوان برای تسریع دفع سموم ضروری است. علاوه بر این، در دمای بالا، کودک مایعات را از دست می دهد (تبخیر می شود) و این باید دوباره تامین شود، در غیر این صورت، در شرایط کم آبی، عملکردهای حیاتی (گردش خون، عملکرد مغز و غیره) شروع به آسیب می کنند.
هنگام هوادهی و تمیز کردن مرطوب، ذرات میکروبی، گرد و غبار و سایر مواد تهاجمی از بین می روند. هوای تمیز و مرطوب باعث بهبودی سریع می شود.
سرماخوردگی معمولی 4-5 روز طول می کشد و بدون هیچ عارضه ای از بین می رود. اگر وضعیت کودک نگران کننده است یعنی درجه حرارت بدن کاهش نمی یابد، سرفه خلط دار شده است و ضعف افزایش یافته است مشاوره فوری مجدد با متخصص اطفال لازم است

پیشگیری

نکته اصلی در پیشگیری از سرماخوردگی دوران کودکی تغذیه خوب است. پیچیدن کودک و پوشیدن لباس زیاد برای او بسیار مضر است. کودک حتما در حین پیاده روی می دود و می پرد، عرق می کند و بعد سرما می خورد. لباس نباید با انتقال حرارت، مانع حرکت یا حفظ عرق شود.
در تابستان حمام در دریا، پیاده روی در جنگل، هوا و آفتاب گرفتن مطلوب است. عوامل طبیعی تأثیر مثبتی بر عملکرد سیستم ایمنی دارند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .