سندرم خشکی چشم چیست؟ علت،علائم و درمان

سندرم خشکی چشم ، یک بیماری چشمی گسترده است که در آن مقدار و کیفیت مایع اشک تولید شده که غشای چشم را مرطوب می کند، کاهش می یابد. به طور معمول لایه اشکی با هر پلک زدن تجدید می شود و چشم ها را مرطوب می کند. با سندرم چشم خشک، این روند مختل می شود و منجر به تحریک غشای مخاطی، قرمزی و سوزش می شود.
دلایل کاملاً متفاوتی می تواند منجر به ظهور این بیماری شود ، از تأثیرات خارجی (ماندن طولانی پشت صفحه نمایشگر رایانه، قرار گرفتن در معرض دود و…) گرفته تا اختلالات داخلی و اغلب جدی در بدن. به عنوان مثال، سندرم چشم خشک یکی از عوارض دیابت شیرین یا بیماری های خود ایمنی است.
فرد مبتلا به سندرم خشکی چشم مستعد آسیب و التهاب مکرر چشم است، در برخی موارد ممکن است عواقب جبران ناپذیری (از جمله اختلال بینایی) رخ دهد. برای جلوگیری از بروز عوارض این بیماری، لازم است هنگام هر گونه ناراحتی در کره چشم با چشم پزشک متخصص تماس بگیرید.

علائم سندرم خشکی چشم

سطح بهینه آبرسانی پوسته چشم اساس سلامت و عملکرد صحیح آن است. درجه رطوبت مورد نیاز توسط یک لایه محافظ که قرنیه کره چشم را می پوشاند و همچنین توسط مایع اشکی که اندام بینایی را شستشو می دهد حفظ می شود.
تحت تأثیر برخی عوامل، روند مرطوب کردن غشای مخاطی چشم مختل می شود و علائم زیر رخ می دهد:

– خشکی یا برعکس اشکی شدن چشم (واکنش رفلکس بدن به کمبود رطوبت در چشم)
– احساس وجود شن در چشم، وجود جسم خارجی (با پلک زدن افزایش می یابد).
– سوزش، قرمزی و خارش چشم
فوتوفوبیا
– تاری دید
لازم به ذکر است که تظاهرات بیماری پس از تماشای طولانی برنامه های تلویزیونی، مطالعه کتاب، قرار گرفتن در پشت صفحه کامپیوتر و … تشدید می شود که بروز هر یک از این علائم دلیل جدی برای تماس با متخصص است.

سندرم خشکی چشم
سندرم خشکی چشم

علل ایجاد این سندرم چیست؟

سندرم خشکی چشم می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. دو گروه اصلی از عوامل موثر در توسعه آسیب شناسی وجود دارد.

در مورد اول، هیدراتاسیون ناکافی چشم با نقض تولید مایع اشک آور تحریک می شود . این وضعیت در موارد زیر رخ می دهد:

– وجود بیماری های مزمن مانند بلفاریت، دیابت شیرین، سندرم شوگرن و سایر بیماری های خودایمنی و اختلالات غدد درون ریز در بدن می تواند منجر به تولید ناکافی اشک شود.
– مصرف داروها: سندرم خشکی چشم می تواند هنگام استفاده از داروهای زیر رخ دهد: داروهای ضد حساسیت، ضد آریتمی و فشار خون، کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد بارداری حاوی هورمون و غیره.
در دوره نقاهت بعد از جراحی چشم ، تظاهرات پاتولوژیک ممکن است به طور موقت رخ دهد، به عنوان مثال، پس از ترمیم بینایی با لیزرکه پس از اتمام دوره توانبخشی، علائم معمولا ناپدید می شوند.

– گروه دوم عواملی که باعث ایجاد سندرم خشکی چشم می شوند با تبخیر سریع مایع اشک مرتبط است.

این علائم با پلک زدن یا قرار گرفتن در معرض محرک های خارجی رخ می دهد، به عنوان مثال:

– بودن در اتاقی با تهویه مطبوع روشن.
– دود در اتاق، نفوذ گرد و غبار ساختمانی.
– رطوبت کم در اتاق.
– بیماری لاگوفتالموس نقض بسته شدن پلک ها است.
– نشستن طولانی در مقابل تلویزیون یا صفحه نمایش مانیتور، استفاده از وسایل، کتاب خواندن.
– استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی (مخصوصاً لنزهای بی کیفیت که اکسیژن را به خوبی به چشم نمی رسانند).

گروه های جمعیتی زیر مستعد ابتلا به سندرم خشکی چشم هستند: افراد بالای 40 سال، زنان باردار، زنان یائسه، مردان و زنان با وراثت تشدید شده.

تشخیص سندرم خشکی چشم

در بازدید اولیه از چشم پزشک، متخصص یک سری روش ها را برای تعیین درجه رطوبت در چشم ها و همچنین برای تشخیص مناطقی از غشای مخاطی با افزایش خشکی انجام می دهد. برای انجام این کار، پزشک با استفاده از میکروسکوپ چشمی مخصوص، معاینه بصری کره چشم را انجام می دهد. در طول مطالعه، پزشک وضعیت پلک ها، قرنیه را ارزیابی می کند، دفعات پلک زدن پلک ها و غیره را تعیین می کند. در صورت لزوم، پزشک می تواند یک مایع اشک آور را برای مطالعه بیشتر ترکیب آن مصرف کند.

برای تایید تشخیص، بیمار تحت دو آزمایش اصلی قرار می گیرد:

1. تست Schirmer : روشی است که به چشم پزشک امکان می دهد با استفاده از یک شاخص تورنسل (نوار تست لیتموس) میزان تشکیل مایع اشک آور را ارزیابی کنید.
2. تست نورن : روشی است که به چشم پزشک امکان می دهد میزان تبخیر مایع اشک آور را تعیین کنید. در حین آزمایش، قطره های مخصوصی به بیمار تزریق می شود که لایه اشکی چشم را لکه دار می کند.
وظیفه مهم چشم پزشک نه تنها تشخیص سندرم چشم خشک، بلکه تعیین علل ایجاد آن است. بدین منظور از بیمار در مورد وجود یا عدم وجود عواملی در زندگی که بر وضعیت مایع اشکی تأثیر منفی می گذارد (تماس مکرر با گرد و غبار ساختمانی، کارهای اداری، وجود بیماری های غدد درون ریز و خودایمنی و غیره) سؤال می شود.

درمان سندرم خشکی چشم

با توجه به وجود بسیاری از عوامل احتمالی که باعث بروز خشکی چشم می شود، نکته اصلی در درمان سندرم خشکی چشم ، از بین بردن علل این وضعیت است. برای انجام این کار، به بیمار توصیه می شود رطوبت هوای مطلوب را در خانه ایجاد کند، در عادات غذایی خود تجدید نظر کند (کمبود آب بدن احتمال ابتلا به این سندرم را افزایش می دهد)، به طور منظم هنگام کار با کامپیوتر استراحت کند و تماشای برنامه های تلویزیونی را برای مدت طولانی متوقف کند.

درمان محافظه کارانه 

– استفاده از مایعات اشک مصنوعی
– قطره چشم، ژل، پماد.

– درمان بیماری های قبل از سندرم چشم خشک.
– انجام درمان ضد حساسیت (با ماهیت آلرژیک بیماری).

عمل جراحی

در غیاب نتیجه مطلوب از روش های درمانی درمان بیماری، ممکن است بیمار نیاز به جراحی داشته باشد .
در طی یک عمل کم تهاجمی ، متخصص مجاری اشکی را مسدود می کند تا خروج مایع اشک از ملتحمه را کاهش دهد. این کار فیزیولوژیکی ترین روش است و به چشم پزشک امکان می دهد بدون استفاده از جایگزین های مصنوعی، اشک خود بیمار را ذخیره و استفاده کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .