علت ،علائم و درمان بیماری سیاه سرفه

عفونت حادی که با آسیب به غشای مخاطی دستگاه تنفسی فوقانی و بروز سرفه دردناک مشخص می شود ، بیماری سیاه سرفه نامیده می شود. این بیماری توسط متخصصین عفونی و ریه درمان می شود.
سیاه سرفه یک بیماری باکتریایی بسیار مسری است که بر غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی فوقانی تأثیر می گذارد. باکتری Bordetella pertussis از طریق قطرات هوا وارد بدن می شود و در ناحیه پوشش داخلی حنجره و برونش ها تکثیر می شود. سموم آزاد شده توسط میکروارگانیسم های بیماری زا باعث واکنش التهابی و سرفه حمله ای می شوند.
با پیشرفت بیماری، مرکز تنفسی مغز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و باعث تشدید سرفه در هنگام خنده، درد و صحبت شود. علاوه بر این، سیاه سرفه بر سیستم قلبی عروقی تأثیر منفی می گذارد. تضعیف ایمنی در برابر پس زمینه بیماری می تواند باعث عفونت ثانویه شود.
سیاه سرفه بیشتر در کودکان پیش دبستانی تشخیص داده می شود، اما عفونت می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد. این بیماری بزرگترین تهدید ، برای نوزادانی که اغلب به ذات الریه، آسیب مغزی یا سایر عوارض تهدید کننده زندگی مبتلا می شوند، می باشد . بیمار در مدت 25-30 روز از لحظه ظهور اولین علائم آسیب شناسی به عفونت سایر افراد ادامه می دهد.

علائم بیماری سیاه سرفه

دوره کمون، که در طی آن علائم بیماری هنوز ظاهر نمی شود، می تواند از چند روز تا دو هفته پس از عفونت ادامه یابد. اولین دوره بیماری با سرفه خشک، افزایش جزئی دمای بدن و آبریزش بینی مشخص می شود. چند روز بعد، بیمار دچار سرفه‌های حمله‌ای آزاردهنده می‌شود که تا بهبودی کامل از بین نمی ‌رود.
علائم و نشانه های دیگر عبارتند از:
– صدای سوت هنگام نفس کشیدن
– احساسات ناخوشایند در قفسه سینه
– تحریک گلو
– احساس تنگی نفس هنگام سرفه
– افزایش سرفه در شب
– ضعف و خستگی
– اضطراب
– از دست دادن اشتها

بیماری سیاه سرفه به خودی خود باعث افزایش قابل توجهی در دمای بدن (تب) نمی شود ، زیرا باکتری به بافت های عمیق حمله نمی کند. ظهور تب ممکن است نشان دهنده وقوع یک عفونت ثانویه باشد.

سیاه سرفه
سیاه سرفه

علل سیاه سرفه

مسیر هوایی عفونت شامل گسترش باکتری با بزاق آزاد شده در حین سرفه و صحبت کردن است. در این راستا این بیماری در تمام افرادی که با بیمار در تماس هستند می تواند بروز کند. سیاه سرفه به ویژه در مهدکودک ها به سرعت گسترش می یابد. بزرگسالان اغلب بدون هیچ علامتی حامل این باکتری هستند. هیچ مصونیت ذاتی در برابر سیاه سرفه وجود ندارد، بنابراین همه افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما پس از واکسیناسیون یا عفونت قبلی، محافظت اکتسابی شکل می گیرد. عود سیاه سرفه به ندرت در افراد در سنین بالا تشخیص داده می شود.

عوامل خطر 

– سن بیمار تا 7 سال باشد.
– عدم واکسیناسیون
– تماس مداوم با ناقلین عفونت
– اختلال ایمنی مادرزادی یا اکتسابی.
واکسیناسیون ، محافظت مادام العمر در برابر باکتری ایجاد نمی کند، بنابراین لازم است این روش به طور منظم مطابق با برنامه واکسیناسیون تکرار شود. پس از بهبودی، بیمار ممکن است ناقل طولانی مدت عامل بیماری زا باقی بماند، بنابراین عفونت می تواند برای مدت طولانی از یک منبع پخش شود.

تشخیص سیاه سرفه

وقتی کودک سرفه می کند، والدین باید حتما به این موضوع توجه کنند و به متخصص مراجعه کنند . یک بیماری عفونی اغلب با سارس اشتباه گرفته می شود، زیرا آنها علائم مشابهی دارند. از آنجایی که سیاه سرفه طولانی و غیر قابل درمان است، مهم است که درمان مناسب را به موقع شروع کنید.
سیاه سرفه در بزرگسالان توسط یک پزشک عمومی یا متخصص بیماری های عفونی تشخیص داده می شود ، در کودکان – توسط متخصص اطفال ، پزشک برای تایید تشخیص آزمایشات زیر را تجویز می کند:

– آزمایش خون بالینی: تجزیه و تحلیل عمومی، لوکوفرمول، ESR با میکروسکوپ اسمیر خون در حضور تغییرات پاتولوژیک.
– یک سواب از گلو، این تجزیه و تحلیل است که به پزشک امکان می دهد DNA پاتوژن های سیاه سرفه را شناسایی کنید.
– کشت خلط و شستشوی تراکئوبرونشیال با تعیین حساسیت به داروهای ضد میکروبی و میکروسکوپ اسمیر.
– تصویر برداری توسط اشعه ایکس از قفسه سینه که در صورت بیماری شدید و مشکوک به ذات الریه انجام می شود.

درمان سیاه سرفه

پزشک پس از بررسی جواب آزمایشات یک رژیم درمانی فردی را تجویز می کند. درمان دارویی با هدف از بین بردن باکتری ها، کاهش روند التهابی و از بین بردن علائم ناخوشایند انجام می شود. پزشک همچنین درمان های تقویتی عمومی شامل رژیم غذایی و ویتامین ها را تجویز می کند. درمان به موقع به جلوگیری از ایجاد عوارض خطرناک بیماری سیاه سرفه کمک می کند.

انواع درمان ها عبارتند از:

– آنتی بیوتیک های وسیع الطیف

درمان ضد میکروبی را متخصص بیماری های عفونی برای جلوگیری از گسترش بیشتر باکتری ها در بدن، آنتی بیوتیک های وسیع الطیف را برای بیمار تجویز می کند. معمولاً داروهای گروه ماکرولیدها یا سفالوسپورین ها تجویز می شود، اما در طول درمان، پزشک وضعیت بیمار را کنترل می کند و در صورت لزوم داروهای دیگری را انتخاب می کند. دوره درمان به طور متوسط یک هفته است.

– تجویز ایمونوگلوبولین سیاه سرفه

این ابزاری است که باعث ایجاد ایمنی غیرفعال و از بین بردن باکتری ها می شود. این دارو از طریق تزریق به عضله گلوتئال تجویز می شود.
تجویز داروهایی برای رفع سرفه و تشنج . اول از همه، متخصص بیماری های عفونی آنتی هیستامین هایی را تجویز می کند که اثرات ضد التهابی و آرام بخشی دارند. اسپاسم ها با کمک داروهای ضد اسپاسم از بین می روند.

– درمانی برای تسکین علائم سیاه سرفه

در صورت لزوم، پزشک اکسیژن درمانی را برای بیمار تجویز می کند. با کمک استنشاق، یک مخلوط گاز با محتوای اکسیژن مشخص وارد دستگاه تنفسی بیمار می شود. این روش درمانی برای مبارزه با نارسایی تنفسی در سیاه سرفه شدید ضروری است.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .