بیماری صافی کف پا چه علت و علائمی دارد؟

بیماری صافی کف پا یک مشکل بسیار شایع است که بسیاری از بیماران از دوران کودکی با آن آشنا هستند.   بسته به شدت بیماری، برخی از افراد  تمام زندگی خود را بدون مشکل  با این بیماری زندگی می کنند و برخی دیگر از درد در پا، در طول پیاده روی طولانی، ناراحتی در انتخاب کفش شکایت می کنند. 

 علل بیماری صافی کف پا

چند دلیل برای صافی کف پا وجود دارد:
– به ندرت، تنها در 3٪ موارد، آسیب شناسی مادرزادی است.
– همچنین به ندرت، تشخیص می تواند نتیجه کبودی، شکستگی و رگ به رگ شدن پا باشد.
– در برخی موارد درنتیجه بیماری های خاص مانند راشیتیسم، فلج اطفال، دیابت ملیتوس ایجاد می شود.
– شایع ترین دلیل بارگذاری نامناسب روی پاها و نارسایی ماهیچه ها است که می توان از آن جلوگیری نمود،  اگر عامل خطر مانند اضافه وزن ایستادن طولانی، بارداری، ضعف قدرت و رباط های پا و ساق پا به دلیل شیوه زندگی کم تحرک وجود دارد.
چندین عامل خطر وجود دارد: اضافه وزن (تحریک فشار بیشتر به پا نسبت به آنچه آماده شده است)، کفش های ناراحت کننده (پاشنه بلند یا کفی صاف)، ایستادن طولانی مدت، بارداری، ضعف عضلات و رباط های پا و ساق پا به دلیل شیوه زندگی کم تحرک.

علائم صافی کف پا

شما می توانید این آسیب شناسی را به تنهایی متوجه شوید. اول از همه به زیره کفش هایی نگاه کنید که چند ماه، حداقل یک فصل می پوشید. اگر کفش ها از یک طرف محکم تر از طرف دیگر هستند، این نشانه واضحی از بدشکلی پا است.
علائم دیگری نیز وجود دارد: ناراحتی و درد هنگام راه رفتن، به ویژه در پیاده روی طولانی. وضعیت نامناسب، کمردرد، تغییر اندازه پا در طول یا عرض.

انواع کف پای صاف

سه نوع اصلی کف پای صاف وجود دارد:
1. طولی:  در این حالت قوس طولی پا است که صاف می شود. این نوع بیماری بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود.
2. عرضی : بیشتر در میان افراد میانسال (از 30 تا 50 سال) شایع است. ارتفاع قوس عرضی پا کاهش می یابد که اغلب به دلیل کفش های ناراحت کننده (باریک، صاف یا پاشنه دار) یا ایستادن است. علاوه بر این، برای کودکان زیر 10 سال، همچنین کف پای صاف یک تغییر شکل نیست، بلکه یک هنجار است.
3. نوع سوم : کف پای صاف ترکیبی است که همانطور که از نام آن پیدا است، هر دو گزینه را ترکیب می کند. 

علائم صافی کف پا
علائم صافی کف پا

صافی کف پا در کودکان و بزرگسالان

بیشتر اوقات، این سندرم در دوران کودکی رخ می دهد و در حین تحصیل در مدرسه تشخیص داده می شود. علت بیماری در کودکان راشیتیسم، جراحات، فلج اطفال، انسفالوپاتی، کف پای صاف (هنگامی که پاشنه و انگشتان به سمت بیرون می چرخند) است.
این مشکل در کودکان پس از رسیدن به سن پنج سالگی تشخیص داده می شود، زیرا در سنین پایین تر علائم در مراحل اولیه هنوز قابل توجه نیستند.
در بزرگسالان، بدشکلی پا به دلایل دیگری ایجاد می شود. به عنوان یک قاعده، عامل اصلی کار ایستاده و ماندن طولانی در وضعیت ایستاده است. به عنوان مثال، معلمان زمان زیادی را روی پاهای خود می گذرانند و پاهای آنها حالت خود را از دست می دهد.
زنان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در دوران بارداری ، وزن زن افزایش می یابد و از این رو بار روی پاها افزایش می یابد و پس زمینه هورمونی نیز تغییر می کند.

صافی کف پا
صافی کف پا

عوارض

پا ، اساس سیستم اسکلتی عضلانی ما است.  بدون عملکرد صحیح پاها، حفظ تعادل، راه رفتن، دویدن، پریدن، ایستادن غیرممکن است.  سلامت پاها ارتباط تنگاتنگی با سلامت اندام تحتانی، مفاصل زانو و لگن، ستون فقرات و حتی مغز دارد.

تشخیص

اگر به صافی کف پا مشکوک هستید، مهم است که تشخیص درستی بدهید و مطمئن شوید که درست است.  حتما به پزشک ارتوپد مراجعه کنید، او بیمار را معاینه می کند و نحوه راه رفتن، وضعیت بدن ایستاده را ارزیابی می کند، تحرک انگشتان و مفاصل کوچک پا را بررسی می کند.
از اشعه ایکس نیز استفاده می شود، زیرا ساختارهای استخوانی پا، تغییرات و تشکیلات پاتولوژیک آنها به وضوح در تصویر قابل مشاهده است. 
در برخی موارد، برای تشخیص کف پای صاف ممکن است لازم باشد موقعیت استاتیک پا در دستگاه های خاصی مانند پادومتری (اندازه گیری پا و محاسبه چندین شاخص که نشان دهنده انحراف است) ، پادوگرافی (تجزیه و تحلیل بیومکانیک راه رفتن با استفاده از کفش های مخصوص). و یک مسیر الکترومیوگرافی (ارزیابی فعالیت بیوالکتریکی عضلات) ارزیابی شود.

درمان

درمان موثر این آسیب شناسی فقط در دوران کودکی امکان پذیر است.  زیرا رباط ها هنوز نرم، انعطاف پذیر هستند، به طور کامل شکل نگرفته و درمان آنها آسان تر است . در بزرگسالی، می توانید در پیشگیری شرکت کنید، سیر بیماری را اصلاح کنید، اما به طور کامل از شر آن خلاص نمی شوید. همچنین پیشگیری از عوارض ناشی از صافی کف پا بسیار مهم است.

برای تسکین درد، حرکت درمانی مدرن ، ماساژ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، در برخی موارد ممکن است پوشیدن کفش های ارتوپدی توصیه شود.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .