عفونت پنوموکوکی چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت های پنوموکوکی توسط پنوموکوک، باکتری استرپتوکوک پنومونیه ایجاد می شود. علاوه بر این، منبع عفونت فقط می تواند یک فرد باشد که بیمار بوده یا یک ناقل باکتری است . قبل از استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها، پنوموکوک عامل 95 درصد موارد ذات الریه محسوب می شد و قبل از ظهور واکسیناسیون های پیشگیرانه، این عفونت سالانه جان یک میلیون و 600 هزار نفر را می گرفت که از این تعداد تا یک میلیون نفر کودک بودند.
اگرچه پیشرفت در مبارزه با عفونت پنوموکوکی را می توان چشمگیر نامید، اما به گفته کارشناسان WHO، تا 35 درصد از موارد ذات الریه اکتسابی از جامعه در جهان هنوز توسط پنومونیه ایجاد می شود و در کشورهای در حال توسعه پنوموکوک تقریباً نیمی از افراد را می کشد.

علل عفونت پنوموکوکی

96 سروتیپ (نوع) شناخته شده پنوموکوک وجود دارد که توانایی آنها در ایجاد بیماری متفاوت است، اما حدود 90 درصد عفونت ها توسط باکتری های 20-25 شایع ترین سروتیپ ایجاد می شوند. در مناطق جغرافیایی مختلف، سروتیپ های مختلف مسئول عفونت در یک جمعیت هستند و این به اصطلاح ترکیب سروتیپ می تواند در طول زمان تغییر کند. مخزن اصلی عفونت در جمعیت انسانی کودکان زیر 5 سال هستند که اغلب حاملان بدون علامت هستند (وجود پنوموکوک در نازوفارنکس کودک با تظاهرات دردناک همراه نیست). طول مدت ناقل ویروس از 2 تا 3 هفته تا 3 تا 4 ماه متغیر است.
هنگام عطسه و سرفه می توانید پنوموکوک را از یک فرد بیمار یا ناقل ابتلا بگیرید.
S. pneumoniae با قرار گرفتن در غشای مخاطی دستگاه تنفسی فوقانی شروع به تکثیر می کند. گسترش عفونت با ایجاد اشکال محلی عفونت (اوتیت، سینوزیت، برونشیت، پنومونی) یا یک فرم عمومی (پنومونی همراه با باکتریمی، مننژیت یا سپسیس)، در صورتی که میکروارگانیسم موفق به نفوذ به جریان خون شود، مشهود است.
کودکان زیر 2 سال و بزرگسالان بالای 65 سال در درجه اول در معرض خطر بالای مرگ هستند. عفونت در پس زمینه بیماری های همزمان مانند بیماری های مزمن برونش-انسدادی ریه، آسیب های سیستم قلبی عروقی (CHD، نارسایی قلبی، کاردیومیوپاتی، نارسایی مزمن قلبی)، بیماری های انکوهماتولوژیک، دیابت و چاقی، بیماری های کلیوی و کبدی، پس از برداشتن طحال، در حالت های نقص ایمنی، از جمله. اچ‌آی‌وی. بسیار دشوار است . طبق آمار، خطر ابتلا به انواع تهاجمی عفونت پنوموکوکی با آسم برونش 2 برابر، با بیماری مزمن انسدادی ریه 4 برابر، با فیبروز ریوی 5 برابر، با سارکوئیدوز و برونشکتازی 2-7 برابر افزایش می یابد.
رابطه مستقیمی بین بروز اشکال تهاجمی عفونت پنوموکوکی و سن، سیگار کشیدن و درمان با گلوکوکورتیکواستروئیدهای سیستمیک یا استنشاقی ایجاد شده است.

عفونت پنوموکوکی
عفونت پنوموکوکی

در میان نوزادان، خطر دوره شدید در کودکانی که با شیشه شیر تغذیه می‌شوند و دارای اختلالات گوارشی هستند، بیشتر است.
شیوع عفونت پنوموکوکی اغلب در جوامع بسته مانند : در مهدکودک ها، مدارس، یتیم خانه ها، خوابگاه ها، زندان ها، خانه های سالمندان و غیره، رخ می دهد. جایی که، به هر حال، بالاترین سطح حمل پنوموکوک نیز شناسایی می شود.
گسترش سریع بیماری‌های تنفسی و سیر شدیدتر آن در بین کارگران شرکت‌های صنعتی مشاهده می‌شود، جایی که تولید با تماس با بخارات فلزی، مواد معدنی یا هر غبار یا مواد گازی دیگر همراه است.

علائم عفونت پنوموکوکی

دوره کمون 1 تا 3 روز است. این بیماری می تواند خود را به شکل التهاب ریه ها (پنومونی پنوموکوکی)، التهاب پیا ماتر (مننژیت پنوموکوکی)، التهاب گوش میانی (اوتیت میانی پنوموکوکی) و غشای مخاطی سینوس های پارانازال و حفره بینی ، سینوزیت، و همچنین سپسیس پنوموکوکی – مسمومیت خون نشان دهد..
با ذات الریه افزایش دما به 38-39 درجه سانتیگراد، لرز، تنگی نفس، ضعف شدید، میالژی (درد عضلانی) رخ داده، ضربان قلب افزایش می یابد و سرفه با خلط زرد مایل به سبز ظاهر می شود که ممکن است با درد در قفسه سینه همراه باشد. . با ایجاد پنومونی لوبار، هنگامی که چندین لوب ریه تحت تاثیر قرار می گیرند، دما به 40 درجه می رسد، تنگی نفس به سرعت افزایش می یابد، در روز 3-4 سرفه با جدا شدن خلط زرد وجود دارد. در برخی موارد، جنب به هم می پیوندد و التهاب پلور – غشای احاطه کننده ریه ها رخ می دهد.

مننژیت پنوموکوکی همیشه به صورت حاد شروع می شود – درجه حرارت بدن تا 40 درجه سانتیگراد افزایش می یابد، بیماران از سردرد منتشر غیر قابل تحملی شکایت دارند که با استفراغ و فتوفوبیا همراه است. علائم مغزی نیز آشکار می شود: علاوه بر سردرد، حالت تهوع و استفراغ و کما ظاهر می شود. برخی از بیماران دچار بثورات هموراژیک در قفسه سینه، بازوها و پاها می شوند.

علائم خاص مننژیت عبارتند از:

– سفتی گردن (افزایش رفلکس در تون عضلانی، که در آن بیمار نمی تواند سر خود را کج کند)
– علامت کرنیگ (پزشک نمی تواند پای بیمار را در مفصل زانو صاف کند و در مفاصل ران و زانو با زاویه راست خم می شود، زیرا کشش عضلات خلفی ران تداخل می کند (رفلکس غلاف تونیک)
– علامت بروژینسکی (زمانی که سر بطور غیرفعال به جلو متمایل می شود، اندام های تحتانی به طور خودکار در مفاصل لگن و زانو خم می شوند و به سمت معده کشیده می شوند)
– سینوزیت ناشی از پنوموکوک با تب، درد در پل بینی یا بالای چشم، سردرد، آبریزش بینی، احتقان بینی و عطسه مشخص می شود.
– اوتیت میانی حاد پنوموکوکی اغلب در کودکان زیر 2 سال تشخیص داده می شود. در این بیماران، درجه حرارت بدن بالا می رود، احتقان و درد شدید در گوش مشاهده می شود که می تواند به گردن، فک، ناحیه چشم تابش کند، حساسیت به صداها افزایش می یابد، تعادل به هم می خورد.
هنگامی که عفونت وارد جریان خون می شود، التهاب سیستمیک رخ می دهد – سپسیس با شوک سمی مشخصه.
سپسیس ممکن است با افزایش یا کاهش دمای بدن، ضربان قلب و تنفس سریع و فشار خون پایین نشان داده شود. بیمار دچار استفراغ، گیجی، علائم آسیب به سایر اندام ها و سیستم ها (قلب، روده، کلیه، ریه، مغز) می شود. سپسیس پنوموکوکی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.

عفونت پنوموکوکی در کودکان
عفونت پنوموکوکی در کودکان

نحوه تشخیص عفونت پنوموکوکی

تشخیص عفونت پنوموکوک مهاجم بر اساس جداسازی پنوموکوک از مایعات استریل بدن (مایع مغزی نخاعی، خون) است، از سایر روشها می توان برای تعیین عفونت غیر تهاجمی پنوموکوکی – خلط، مایع از حفره گوش میانی و غیره استفاده کرد. .
بررسی میکروسکوپی به شما امکان می دهد یک نتیجه اولیه را دریافت کنید. سپس باکتری ها روی محیط های غذایی کشت می شوند. استفاده گسترده و کنترل نشده از داروهای ضد باکتری توسط بیماران قبل از مراجعه به پزشک منجر به افزایش مقاومت (مقاومت) پنوموکوک ها در برابر آنتی بیوتیک ها می شود، بنابراین، به منظور تجویز درمان کافی، حساسیت میکروارگانیسم جدا شده به آنتی بیوتیک ها قبل از شروع مشخص می شود.
پزشک ممکن است از روش های زیر برای تشخیص دقیق این بیماری استفاده کند:
– آزمایش خون
– تصویر برداری توسط اشعه ایکس قفسه سینه ، سینوس های پارانازال ، فرآیندهای ماستوئید

درمان

آزمایش PCR اغلب در تشخیص های آزمایشگاهی (تعیین DNA یک میکروارگانیسم در خون، خلط، بزاق، خراش دادن سلول های اپیتلیال اوروفارنکس) استفاده می شود که بسیار حساس است، در به دست آوردن نتایج سریع است و پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک قابل تجزیه و تحلیل است.
مشکل اصلی در درمان عفونت پنوموکوکی ، مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها است. بر اساس داده های مدرن، درصد پنوموکوک های مقاوم به حداقل یک داروی ضد باکتری به 25-30٪ می رسد. بنابراین، قبل از شروع درمان، لیستی از آنتی بیوتیک ها تعیین می شود که میکروارگانیسم جدا شده در آزمایشگاه به آن حساس است.

درمان علامتی عفونت پنوموکوکی

– آماده سازی برای رقیق شدن خلط و تسهیل دفع آن
– تب برها
– داروهای ضد التهاب و ضد درد
– درمان سم زدایی
– پروبیوتیک ها

با ایجاد نارسایی حاد تنفسی، پشتیبانی تنفسی توسط اکسیژن درمانی و تهویه مکانیکی انجام می شود.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .