علائم و درمان بیماری ایسکمی روده

بیماری ایسکمی روده ، شرایطی است که وقتی جریان خون به روده به دلیل انسداد یک رگ خونی، معمولاً یک شریان، کاهش می یابد، رخ می دهد. این بیماری روده کوچک، روده بزرگ یا هر دو را تحت تاثیر قرار می دهد. ایسکمی روده یک بیماری جدی است که باعث درد شده و عملکرد طبیعی روده را دشوار می کند. در موارد شدید، از دست دادن جریان خون به روده می تواند منجر به آسیب به بافت روده و احتمالاً مرگ شود.

علائم بیماری ایسکمی روده

علائم بیماری ایسکمی روده ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود. علائم در بیماران مختلف، متفاوت است، اما برخی از نشانه های پذیرفته شده وجود دارد که نشان دهنده ایسکمی روده است.
علائم ایسکمی روده معمولاً عبارتند از:
– درد ناگهانی شکم که ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد.
– نیاز فوری به اجابت مزاج
– میل شدید و مکرر برای اجابت مزاج
– درد یا نفخ شکم
– وجود خون در مدفوع
– گرفتگی شکم یا احساس سیری، معمولاً در عرض 30 دقیقه پس از غذا خوردن و یک تا سه ساعت طول می کشد.
– درد شکمی که به تدریج طی چند هفته یا چند ماه بدتر شده است.
– ترس از خوردن به دلیل درد بعدی
– کاهش وزن ناخواسته
اسهال
– حالت تهوع
– نفخ

بیماری ایسکمی روده
بیماری ایسکمی روده

علل بیماری ایسکمی روده

بیماری ایسکمی روده زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون در شریان‌های بزرگی که خون روده‌ها را تامین می‌کنند کند یا متوقف می‌شود. این عارضه دلایل بالقوه زیادی دارد، از جمله انسداد شریان توسط لخته خون یا تنگ شدن شریان به دلیل تجمع رسوباتی مانند کلسترول. انسداد همچنین می تواند در سیاهرگ ها رخ دهد، اما کمتر رایج است.

انواع ایسکمی روده

ایسکمی روده اغلب به دسته های زیر تقسیم می شود:

ایسکمی روده بزرگ (کولیت ایسکمیک)

این شایع ترین نوع است و زمانی رخ می دهد که جریان خون به روده بزرگ کند باشد. دلیل کاهش جریان خون به روده بزرگ همیشه مشخص نیست، اما تعدادی از شرایط پزشکی می توانند بدن را در برابر ایسکمی کولون آسیب پذیرتر کنند، از جمله:
– افت فشار خون همراه با نارسایی قلبی، شدید
– جراحی، ضربه یا شوک
– یک لخته خون در شریان تامین کننده روده بزرگ
– ولولوس یا گیر افتادن محتویات روده در فتق
– بزرگ شدن بیش از حد روده ناشی از انسداد روده ناشی از بافت اسکار یا تومور
– سایر بیماری هایی که بر خون تأثیر می گذارند، مانند واسکولیت، لوپوس یا بیماری سلول داسی شکل
– داروهایی که رگ‌های خونی را منقبض می‌کنند، برای مثال، برخی برای درمان بیماری‌های قلبی و میگرن استفاده می‌ شوند.
– داروهای هورمونی، مانند قرص های ضد بارداری
– استفاده از کوکائین یا متامفتامین
– فعالیت بدنی مانند دویدن در مسافت طولانی

ایسکمی مزانتریک حاد

این نوع بیماری ایسکمی روده معمولاً روده کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. این وضعیت به طور ناگهانی رخ می دهد و می تواند ناشی از:
– لخته خونی که از قلب جدا می شود و از طریق جریان خون عبور می کند و شریان تامین کننده خون غنی از اکسیژن روده را مسدود می کند. این شایع ترین علت ایسکمی حاد شریان مزانتریک است و در اثر نارسایی احتقانی قلب، آریتمی یا حمله قلبی ایجاد می شود.
– انسدادی که در یکی از شریان‌های اصلی روده ایجاد می‌شود و جریان خون را کند یا متوقف می‌کند، اغلب در نتیجه آترواسکلروز. این نوع ایسکمی ناگهانی معمولاً در افراد مبتلا به ایسکمی مزمن روده رخ می دهد
– اختلال در جریان خون به دلیل فشار خون پایین به دلیل شوک، نارسایی قلبی، برخی داروها یا نارسایی مزمن کلیه. این در بیمارانی که از سایر بیماری‌های جدی رنج می‌برند و درجات مختلفی از آترواسکلروز دارند، بیشتر دیده می‌شود.

ایسکمی مزانتریک

ایسکمی مزمن مزانتریک، همچنین به عنوان آنژین روده شناخته می شود، در نتیجه تجمع رسوبات چربی در دیواره شریان رخ می دهد. روند بیماری معمولاً تدریجی است و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد تا زمانی که حداقل 2 شریان از 3 شریان اصلی که روده ها را تامین می کنند به شدت باریک یا مسدود شوند.
یک عارضه بالقوه خطرناک ایسکمی مزمن تر، تشکیل لخته خون در شریان بیمار است که باعث می شود جریان خون به طور ناگهانی مسدود شود.
ایسکمی، زمانی رخ می دهد که خون نتواند از روده خارج شود
ممکن است یک لخته خون در ورید ایجاد شود که خون بدون اکسیژن را از روده تخلیه می کند. هنگامی که ورید مسدود می شود، خون در روده جمع می شود و باعث تورم و خونریزی می شود. این ترومبوز وریدی مزانتریک نامیده می شود و می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
– پانکراتیت
– عفونت شکمی
– سرطان دستگاه گوارش
– بیماری های روده مانند کولیت اولسراتیو، بیماری کرون یا دیورتیکولیت
اختلالاتی که احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهند، مانند اختلالات خونریزی ارثی
– مصرف داروهایی مانند استروژن که ممکن است خطر لخته شدن خون را افزایش دهد
– صدمات شکمی

 تشخیص و درمان بیماری ایسکمی روده

اغلب اوقات، هنگام تشخیص ایسکمی حاد یا مزمن روده، مشکلاتی ایجاد می شود. آنها با شباهت روند فرآیند پاتولوژیک با شرایط حاد جراحی اندام های شکمی یا سیر مزمن بیماری های دستگاه گوارش همراه هستند. بنابراین، به منظور تایید ضایعات عروق احشایی، مجموعه ای از معاینات دقیق انجام می شود، از جمله: رادیوگرافی؛ آئورتوگرافی; سی تی آنژیوگرافی؛ آزمایش خون آزمایشگاهی تاکتیک های درمان به سیر تصویر بالینی و محلی سازی فرآیند پاتولوژیک بستگی دارد.
با این حال، با وجود ویژگی های بیماری، درمان مشابه درمان آترواسکلروز است. بنابراین، اساس درمان دارویی استاتین ها، گشادکننده عروق، داروهای ضد انعقاد و داروهای ضد فشار خون خواهد بود. در صورت لزوم، تجویز ملین ها، مسکن ها و داروهای ضد باکتری توصیه می شود.
یکی دیگر از گام های مهم در درمان، اصلاح شیوه زندگی است: ترک عادت های بد، عادی سازی وزن بدن، پیروی از یک رژیم غذایی برای عادی سازی متابولیسم چربی و تعادل کلسترول، و سبک زندگی فعال. در صورت اندیکاسیون (آمبولی شریان مزانتریک)، مداخله جراحی امکان پذیر است. اگر علائم غیر معمول در عملکرد دستگاه گوارش ظاهر شد، درنگ نکنید و حتما با پزشک مشورت کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .