علت اسهال و استفراغ در کودکان چیست؟

اسهال و استفراغ در کودکان ، علائم نسبتاً شایعی هستند که در پس زمینه علل عفونی و غیر عفونی ایجاد می شوند. در چنین شرایطی اقدامات اورژانسی چیست و والدین چه باید بکنند؟

علل عفونی اسهال و استفراغ در کودکان

بیماری های عفونی اغلب با مدفوع شل و استفراغ همراه است. این موارد می توانند بدلیل آسیب شناسی ویروسی یا باکتریایی باشند. در صورت وجود عفونت در بدن نوزاد یا کودک، علاوه بر علائم ذکر شده در بالا، موارد زیر نیز مشاهده می شود:
– درد و سنگینی در ناحیه شکم.
– افزایش دمای بدن به 38…39 درجه.
– بی حالی
– بی اشتهایی و غیره
استفراغ به دلیل بیماری می تواند بسیار مکرر و دردناک باشد. در این صورت بدن کودک مایعات زیادی از دست می دهد و خطر کم آبی بدن کودک را تهدید می کند.
عفونت های ویروسی با مدفوع شل، آبکی به رنگ قهوه ای یا زرد مشخص می شود. با عفونت باکتریایی ، ناخالصی های مخاط، خون ، چرک و تکه های هضم نشده غذا ممکن است در مدفوع مشاهده شود . خود مدفوع ممکن است رنگ مایل به سبز و بوی نامطبوع بسیار قوی داشته باشد.
در بین عفونت های باکتریایی، خطرناک ترین آنها سالمونلوز، اشکریوز و اسهال خونی است. این بیماری ها به ویژه برای کودکان خردسال خطرناک هستند و در صورت عدم کمک به موقع، خطر مرگ افزایش می یابد.
پاتولوژی های ویروسی که باعث اسهال و استفراغ می شوند شامل انترو ویروس ها و روتاویروس ها هستند. علاوه بر استفراغ و اسهال، عفونت های ویروسی با تعدادی از علائم مشخصه سرماخوردگی همراه است. به عنوان مثال، کودک ممکن است از گلودرد، سرفه، احتقان بینی و غیره شکایت کند.
صرف نظر از علت، اسهال و استفراغ در کودکان بصورت مداوم می تواند منجر به کم آبی شدید بدن شود. علاوه بر این، مسمومیت طولانی مدت بدن با مواد زائد باکتری ها و ویروس ها می تواند باعث تعدادی از عوارض جدی شود.
گاهی اوقات فرآیندهای چرکی که در روده ها رخ می دهد، از جمله آپاندیسیت، می تواند اسهال و استفراغ در کودکان را تحریک کند. در چنین مواردی، مداخله جراحی فوری مورد نیاز است.

اسهال و استفراغ در کودکان
اسهال و استفراغ در کودکان

علل غیر عفونی

شایع ترین علت غیر عفونی اسهال و استفراغ در کودکان بصورت طولانی مدت، مسمومیت است. کودک ممکن است در اثر مصرف مواد غذایی کهنه، داروها، مواد سمی و غیره مسموم شود. در صورت مشکوک شدن به مسمومیت، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. در موارد شدید، بستری شدن کودک در بیمارستان ضروری است.
علل غیر عفونی نیز شامل اختلالات تغذیه ای است. به عنوان مثال، اگر کودکی بیش از حد چربی یا غذای غیرعادی برای بدن، خورده باشد. افزایش دما در چنین شرایطی به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، تحت هیچ شرایطی نباید چنین شرطی را نادیده گرفت. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما تا آنجا که ممکن است مایعات بنوشد.

اگر کودک اسهال و استفراغ داشت چه باید کرد؟

تشخیص علل اسهال و استفراغ در نگاه اول دشوار است. برای درک علت بروز این علائم، باید با یک متخصص اطفال تماس بگیرید . حتی در صورت ناپدید شدن علائم ناخوشایند در روز بعد، مراجعه به پزشک ضروری است.
کمک فوری و مشاوره با پزشک در شرایط زیر ضروری است:
– نوزاد کمتر از یک سال سن دارد.
– استفراغ و اسهال با تب بالا همراه است.
– کودک بی حال شده و نشانه هایی از اختلال هوشیاری ظاهر شود.
– علائم شدید کم آبی بدن وجود دارد.
– اسهال و استفراغ با درد شدید شکم همراه است.
برای تشخیص بیماری ، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:
– آزمایش و تجزیه و تحلیل عمومی خون
– کشت مدفوع روی گروه روده.
– سونوگرافی روده و حفره شکم .

در صورت لزوم، متخصص اطفال می تواند کودک را برای معاینات تکمیلی به متخصصان دیگر ارجاع دهد. وظیفه اصلی پزشک تشخیص دقیق بیماری و انتخاب درمان بهینه و مؤثر است.
برای بازگرداندن عملکرد دستگاه گوارش کودک ، پزشک معمولا یک رژیم غذایی ملایم تجویز می کند. داروهایی که ممکن است تجویز شوند ، عبارتند از:
– آنزیم ها
– پروبیوتیک ها
– پروکینتیک.
– انتروجاذب ها و غیره
در برخی موارد، در صورت بروز علائم ناخوشایند به دلیل آسیب باکتریایی به بدن، آنتی بیوتیک لازم است. در موارد شدید و کم آبی شدید نیاز به بستری شدن کودک در بیمارستان و تجویز وریدی داروها دارد.
خطرناک ترین عارضه اسهال و استفراغ در کودکان کم آبی بدن است. علائم آن عبارتند از:
– احساس خشکی دهان
– ادرار کم
– پررنگ شدن ادرار و بوی تند آن
اگر کم آبی وجود دارد، مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما به طور منظم مایعات زیادی می نوشد. در داروخانه می توانید داروهای خاصی را برای حفظ تعادل آب و نمک خریداری کنید.
فراموش نکنید که اگر کودک شما اسهال و استفراغ دارد، نباید خوددرمانی کنید. مهم است که در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید و کمک واجد شرایط دریافت کنید، به خصوص در مواردی که بیماری توسط ویروس ها و باکتری ها ایجاد می شود. به یاد داشته باشید که چنین علائمی می تواند بیماری بسیار خطرناک را نشان دهد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *