علت و درمان شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان ، یک بیماری شایع در این دوران است که با ناتوانی کودک در کنترل عمل ادرار (به عبارت دیگر، ادرار غیر ارادی) مشخص می شود. بی اختیاری ادرار هم در پسران و هم در دختران جوان و نوجوانان رخ می دهد و می تواند هم در روز و هم در شب رخ دهد. این وضعیت با نشت مداوم یا دوره ای ادرار همراه بوده و کودکان نمی توانند آگاهانه آن را متوقف کنند.

علل شب ادراری در کودکان

ادرار یک فرآیند پیچیده است که بر تعداد زیادی از ساختارهای بدن تأثیر می گذارد. در کودکان، ترشح کنترل شده ادرار تنها از لحظه ای شروع می شود که مغز اجازه می دهد تا یک رفلکس شرطی ایجاد شود. به طور معمول، ادرار انباشته شده در مثانه به دیواره های اندام فشار وارد می کند و باعث تحریک گیرنده هایی می شود که نیاز به تخلیه را نشان می دهد. سیگنال ها به مغز کودک می رسد و او از خواب بیدار می شود و متوجه می شود که باید به دستشویی برود.
با شب ادراری، به دلیل تأثیر تعدادی از عوامل منفی، روند گیرنده های تحریک کننده و انتقال سیگنال ها به مغز با شکست مواجه می شود. اعتقاد بر این است که این مشکل در پس زمینه نابالغی مراکز کنترل ادرار ایجاد می شود، که در بیشتر موارد با رشد جسمی کودک رشد می کنند و عملکرد سیستم عصبی مرکزی را تثبیت می کنند. گاهی اوقات بی اختیاری ادرار حتی تا نوجوانی ادامه می یابد که ممکن است نشان دهنده اختلالات غدد درون ریز، اختلالات عصبی روانی و سایر شرایط پاتولوژیک باشد.
از نظر پزشکان ، چندین دلیل اصلی برای ایجاد شب ادراری در کودکان وجود دارد که عبارتند از :

شب ادراری در کودکان
شب ادراری در کودکان

– رشد آهسته مراکز ادراری مغزی

به طور معمول، از 2 تا 4 سالگی، در نهایت مراکز عصبی کنترل کننده ادرار تشکیل می شوند. با این حال، در برخی از کودکان تاخیر در رشد وجود دارد که منجر به بی اختیاری ادرار اولیه می شود.

– وجود بیماری های دستگاه تناسلی ادراری

پاتولوژی های مادرزادی و اکتسابی دستگاه دفع و تولید مثل، شرایط عفونی و التهابی می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود. در پسران، این امر ممکن است یک ساختار غیر طبیعی مجرای ادرار (تنگ شدن) یا وجود بالانوپوستیت باشد. علل بی اختیاری ادرار در دختران می تواند سیستیت، ولوواژینیت، پیلونفریت باشد.

– اختلالات غدد درون ریز

برخی از بیماری های همراه با اختلالات هورمونی می توانند باعث ایجاد شب ادراری در کودکان شوند، به عنوان مثال، دیابت شیرین، کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و غیره.

– تاثیر استرس

هنگامی که کودک دچار آسیب روانی شود، شب ادراری ثانویه ایجاد می شود. شایع ترین علل آسیب شناسی عبارتند از: طلاق والدین، جابجایی، تغییر مهدکودک/مدرسه، ظاهر شدن یکی از اعضای جدید خانواده، مرگ یکی از عزیزان، وضعیت پرتنش خانوادگی، درگیری با همسالان.

– استعداد ارثی

اگر یکی از والدین یا هر دوی آنها از شب ادراری رنج برده باشند، احتمال ادرار کنترل نشده به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
در نوجوانان، علل بی اختیاری ادرار می تواند بدلیل تجربیات شخصی باشد: درگیری عاطفی با همسالان، عدم درک متقابل با والدین، نزاع با دوستان، شکست در عشق و سایر موقعیت های مشابه. برخی از مردان به دلیل نوشیدن الکل دچار شب ادراری می شوند.

عوامل خطر عبارتند از:

– آلودگی های کرمی (هلمینتیازیس)
– مشکلات مرتبط با رشد ، آسیب های ستون فقرات یا نخاع
– مثانه نوروژنیک
– بیماری های روانپزشکی (عقب ماندگی ذهنی، اسکیزوفرنی) و غیره.

علائم شب ادراری در کودکان

علامت اصلی شب ادراری در کودکان ، عدم کنترل ادرار در هنگام خواب است. اپیزودهای برون ده ادرار کنترل نشده ممکن است هر شب رخ دهد، یا ممکن است به طور منظم فقط چند بار در هفته یا ماه عود کند. قابل ذکر است که تخلیه مثانه باعث بیدار شدن کودک نمی شود.
شب ادراری به ندرت به خودی خود وجود دارد. به عنوان یک قاعده، با اختلالات عصبی یا موارد مختلفی همراه است، به عنوان مثال:
– بی ثباتی عاطفی
– تحریک پذیری
– انزوا
– کاهش عملکرد مدرسه
– دندان قروچه در خواب)
– بی قراری در خواب و غیره
علاوه بر این، کودکانی که از شب ادراری رنج می برند اغلب علائم بیماری های همزمان ماندد عفونت های مکرر دستگاه ادراری، انکوپرزیس (بی اختیاری مدفوع)، درماتیت و سایر آسیب شناسی های پوستی (به دلیل تماس مکرر پوست با ادرار) را تجربه می کنند.

تشخیص

متخصصان متعددی در تشخیص شب ادراری نقش دارند. مشکل بی اختیاری ادرار مشکلی بسیار حساس است و نیاز به برقراری تماس روانی با بیمار کوچک، والدین و پزشکان او دارد. تنها تلاش مشترک به مقابله با ادرار غیرقابل کنترل برای همیشه کمک می کند.
تشخیص بیماری در چندین جهت انجام می شود.
1. معاینه اورولوژی و زنان (برای دختران): در این مرحله، بیماری های احتمالی ساختار و عملکرد اندام های دستگاه تناسلی مشخص می شود. کودک باید توسط اورولوژیست ، نفرولوژیست و متخصص زنان معاینه مشود و تشخیص ابزاری و آزمایشگاهی مانند سونوگرافی کلیه و مثانه ، سیستوگرافی، اوروگرافی، اوروفلومتری انجام شود و همچنین باید آزمایشات آزمایشگاهی که ماهیت عفونی بیماری را رد می کند نیز تجویز شود .
2. معاینات عصبی: برای حذف اختلالات عصبی، کودک باید توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شود، پس از آن برای بیمار معاینات عصبی مانند نورسونوگرافی ، EEG ، MRI ، رادیوگرافی نخاع تجویز می شود.
3. تشخیص روانشناختی: برای شناسایی عوامل روانی احتمالی که باعث تحریک شب ادراری می شوند، کودک و والدینش باید به روان درمانگر کودک و خانواده مراجعه کنند .
تشخیص جامع و کامل شب ادراری امکان شناسایی مطمئن علت بیماری و انتخاب تاکتیک های درمانی بهینه برای شب، روز یا بی اختیاری ادرار مختلط در کودکان را فراهم می کند.

درمان شب ادراری در کودکان
درمان شب ادراری در کودکان

درمان شب ادراری در کودکان

برنامه درمانی برای شب ادراری در کودکان به طور مستقیم به علت و ویژگی های بالینی بیماری بستگی دارد. متخصصان از چندین رویکرد درمانی بر اساس پارامترهای فردی یک کودک خاص استفاده می کنند.

دارو درمانی

این تکنیک شامل استفاده از داروهایی با اثرات مختلف است. اگر آسیب شناسی نتیجه نابالغی سیستم عصبی باشد، برای بیمار نوتروپیک تجویز می شود . درمان با چنین داروهایی بسیار طولانی است، اثر مثبت زودتر از 1-2 ماه پس از شروع درمان رخ نمی دهد.
اگر بیماری عفونی باشد، کودک نیاز به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک دارد. نوع آنتی بیوتیک و دوز دارو منحصراً توسط پزشک و با در نظر گرفتن ویژگی های فردی بدن بیمار انتخاب می شود.
از آنجایی که شب ادراری در بسیاری از موارد نتیجه اختلال در ریتم ترشح هورمون وازوپرسین است، یک رژیم درمانی فردی برای بیماران با ادرار کنترل نشده انتخاب می شود.
با اختلالات خواب، تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی همزمان، از داروهای آرام بخش در درمان شب ادراری در کودکان استفاده می شود. در صورت اختلال در تون مثانه، مصرف داروهای ضد اسپاسم و شل کننده های عضلانی ضروری است.

فیزیوتراپی

روش بهینه درمان فیزیوتراپی شب ادراری دوران کودکی بسته به زمان خروج ادرار (روز، شب، در طول روز)، علت بیماری و وجود مشکلات همزمان در کودک انتخاب می شود. پزشکان از تکنیک های زیر استفاده می کنند:
– رفلکسولوژی
– مغناطیس درمانی
– لیزر درمانی
الکتروفورز و غیره
درک این نکته مهم است که روش های فیزیوتراپی نوع اصلی درمان نیستند؛ آنها برای اهداف کمکی به اثر اصلی دارو تجویز می شوند.

روان درمانی

کلاس‌های روان‌درمانگری برای کودکان مبتلا به اختلالات عصبی خاص توصیه می‌شود. این روش نه تنها در روان درمانی کودک، بلکه روان درمانی خانواده نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که کودک و والدین به طور مشترک مشکل شب ادراری را حل می کنند، نتایج بسیار سریعتر به دست می آید و عودها بسیار کمتر اتفاق می افتد. حمایت صمیمانه عزیزان از پسران و دختران، به ویژه در سنین نوجوانی، نقشی کمتر از داروها یا سایر روش های درمانی در درمان بی اختیاری ادرار ایفا می کند.

مطلب مرتبط 

علت و درمان بی اختیاری ادرار در زنان
هماچوری یا ادرار خونی نشانه چیست؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .