علت و علائم بیماری سندرم آلاژیل

سندرم آلاژیل ، یک بیماری ژنتیکی نادر است که در آن اختلالات سیستم کبدی و صفراوی و قلبی عروقی با ناهنجاری های رشد اسکلتی همراه است. علائم مشخصه در کودک از ماه های اول زندگی ظاهر می شود و شامل زردی، خارش، کمبود تغذیه و تاخیر در رشد روانی حرکتی می شود.

علل بیماری سندرم آلاژیل

سندرم آلاژیل ، یک بیماری ارثی است که به روش اتوزومال غالب منتقل می شود . این بیماری در اثر جهش در بازوی کوتاه کروموزوم 20، جایی که ژن Jagged 1 (JAG1) قرار دارد، ایجاد می شود. با توجه به نوع وراثت، بیماری با فراوانی یکسان در پسران و دختران رخ می دهد و می تواند در هر نسل از خانواده تکرار شود. مواردی از ایجاد سندرم در نوزادان مبتلا به تریزومی 21 (سندرم داون ) شرح داده شده است.

سندرم آلاژیل
سندرم آلاژیل

علائم سندرم آلاژیل

سندرم آلاژیل ، با ترکیبی از 5 علامت کلستاز ، تنگی شریان ریوی یا سایر نقایص قلبی، اختلال در شکل گیری اسکلت صورت، ضایعات چشمی، عدم جوش خوردن مهره های بدن مشخص می شود. برای تشخیص، وجود 3 علامت از این لیست کافی است. در همه موارد، آسیب کبدی ایجاد می شود و در مقام دوم از نظر فراوانی، آسیب شناسی قلبی عروقی (تا 87-95٪) قرار دارد.
علائم بالینی این سندرم در 3 ماه اول زندگی نوزاد ظاهر می شود، با ناهنجاری های کمتر شدید، شروع بیماری در نیمه دوم زندگی رخ می دهد. اولین علامت، زردی متوسط پوست است که گاهی اوقات با رنگ مایل به سبز است، همراه با خارش پوستی دردناک که باعث می شود کودک بی قرار شود، مدام گریه کند و بد بخوابد.
اختلالات تولید و ترشح صفرا با اختلالات سوء هاضمه و تغییر رنگ مدفوع همراه است، اما این علامت بسیار دیرتر از یرقان ظاهر می شود. اختلالات متابولیسم لیپید می تواند ظاهر گزانتوما را تحریک کند ( تشکیلات زرد رنگ خوش خیم که از سطح پوست بالاتر می رود). آنها عمدتاً روی انگشتان، در امتداد پشت گردن، در ناحیه کشاله ران و پوپلیتئال قرار دارند.
برای بیماران مبتلا به سندرم آلاژیل، ویژگی های ظاهری خاص ناشی از بدشکلی صورت است . والدین و پزشکان متوجه پیشانی بیش از حد پهن، چشم های عمیق و با فاصله زیاد و بینی صاف و بلند می شوند. کودک ممکن است گوش‌ها و چانه بیرون زده داشته باشد. به دلیل افتالموپاتی، کودک در تشخیص والدین خود مشکل دارد و علاقه ای به اسباب بازی های روشن ندارد.

تشخیص سندرم آلاژیل

یک متخصص نوزادان با تجربه ممکن است بر اساس تظاهرات بالینی به سندرم آلاژیل مشکوک شود، اما با شدت متوسط علائم و ایجاد دیررس آنها، تشخیص با مشکلاتی همراه است. در طی معاینه فیزیکی، پزشک هپاتومگالی ، قوز قلبی و سوفل سیستولیک خشن را در فضای 2 بین دنده ای مشاهده می کند.

برای تأیید سندرم، آزمایش های ابزاری و آزمایشگاهی تجویز می شوند که عبارتند از:

– سونوگرافی اندام های شکمی 

یک آزمایش غربالگری غیر تهاجمی برای تجسم کبد و تعیین درجه هپاتومگالی انجام می شود. سونوگرافی برای رد سایر علل زردی و ارزیابی وضعیت سیستم کبدی صفراوی و دستگاه گوارش کودک ضروری است.

– اکوکاردیوگرافی

هنگام تجسم قلب، پزشک باریک شدن شریان ریوی در سطح دریچه ها یا فضای زیر دریچه ای، هیپرتروفی بطن راست، اتساع حفره های راست قلب را تعیین می کند . در صورت لزوم، تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود که قوس بیرون زده شریان ریوی و گسترش مرزهای قلب را نشان می دهد.

– بیوپسی کبد

 کاهش تعداد مجاری داخل کبدی یک ویژگی پاتگنومونیک سندرم آلاژیل است، اما ممکن است در دوران نوزادی تشخیص داده نشود . در صورتی که متخصص گوارش کودکان در تشخیص افتراقی مشکل داشته باشد، بیوپسی برای رد سایر آسیب شناسی های کبدی صفراوی توصیه می شود.پ

– آزمایش خون 

یک مطالعه بیوشیمیایی افزایش نشانگرهای معمولی کلستاز – کلسترول، آلکالین فسفاتاز، بیلی روبین مستقیم را تعیین می کند. اگر کودک دیس لیپوپروتئینمی داشته باشد آنزیم های سیتولیز در آزمایش های کبدی به طور متوسط افزایش می یابد. در اکثر بیماران هیچ انحرافی در پروتئینوگرام وجود ندارد.

– آزمایش ژنتیک 

تشخیص مولکولی جهش های ژن JAG1 برای علائم خفیف سندرم یا دوره غیر معمول آن مورد نیاز است. با توالی یابی مستقیم، اختلالات ژنی مشخصه را می توان در 95 درصد کودکان تشخیص داد، اما این تنها بر اساس تحقیقات انجام می شود.

درمان سندرم آلاژیل
درمان سندرم آلاژیل

درمان سندرم آلاژیل

درمان محافظه کارانه

برای اصلاح کمبود تغذیه ای، تغذیه درمانی تقویت شده با محدودیت چربی های با زنجیره بلند و افزایش درصد چربی های با زنجیره متوسط برای کودک تجویز می شود که در صورت کمبود صفرا بهتر جذب می شود. محتوای ویتامین های محلول در چربی را در رژیم غذایی روزانه کودک خود افزایش دهید. برای اختلالات شدید خوردن، فرمولاسیون های ویژه از طریق لوله بینی به معده تجویز می شود. درمان دارویی شامل:
داروهای کلرتیک برای تحریک خروج صفرا از مجاری کبدی ضروری است که به رفع زردی، بهبود هضم و رفع ناراحتی کمک می کند. اسید اورسودوکسی کولیک (UDCA) تأثیر خوبی بر سیستم کبدی صفراوی دارد.
آنتی هیستامین ها برای تسکین خارش پوست دردناک در کودکان تجویز می شوند اما همیشه موثر نیستند . در موارد مقاوم، درمان با داروهای آرام بخش تکمیل می شود.
ویتامین ها و مواد معدنی : برای عادی سازی سیستم انعقاد خون، ویتامین K به صورت خوراکی یا تزریقی موثر است. برای بهبود متابولیسم کلسیم-فسفر، از آماده سازی کوله کلسیفرول استفاده می شود و هنگامی که تراکم استخوان کاهش می یابد، از مکمل های کلسیم استفاده می شود.

عمل جراحی

برای ناهنجاری های قلبی، روش های اصلاح کم تهاجمی مانند valvuloplasty، بالون گشاد کردن لومن شریان ریوی و استنت گذاری آن انجام می شود . برای نقایص شدید ترکیبی، جراحی قلب باز توصیه می شود. در صورت سیروز، نارسایی کبد، فشار خون مزمن پورتال، موضوع پیوند کبد مورد توجه قرار می گیرد .

مطلب پیشنهادی 

علت،علائم و درمان سندرم مثانه بیش فعال
علت ، علائم و درمان بیماری آلبینیسم

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .