علت و علائم بیماری پسوریازیس

بیماری پسوریازیس ، یک بیماری پوستی غیر عفونی شایع است که زنان و مردان را بدون در نظر گرفتن سن به طور مساوی درگیر می کند. این به بیماری های مزمن اشاره دارد، بنابراین علائم خارجی می توانند در فواصل زمانی مختلف ظاهر شوند و ناپدید شوند.
هنگامی که بیماری پیشرفت می کند، روند التهابی شروع می شود و بثورات قرمز-صورتی با فلس روی بدن ایجاد می شود. آنها می توانند پوسته پوسته شوند، خارش داشته باشند و خونریزی کنند و باعث ناراحتی جسمی و روحی شوند. درمان کامل پسوریازیس غیرممکن است، اما درمان به موقع و به خوبی انتخاب شده به شما امکان می دهد آن را تحت کنترل بگیرید و به بهبودی برسید.

انواع بیماری پسوریازیس

بسته به محل، بیماری پسوریازیس معمولی و معکوس تشخیص داده می شود. اولین مورد در 85 درصد موارد رخ می دهد و عمدتاً پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد. پوست سر قرمز و پوسته پوسته می شود، خونریزی می کند و باعث ناراحتی می شود. نوع معکوس با ظاهر شدن در مکان های صعب العبور و نامرئی مشخص می شود و پلاک‌ها در زیر سینه‌ها، در چین‌های پوستی، زیر بغل، قسمت داخلی ران‌ها و در ناحیه تناسلی خارجی ایجاد می ‌شوند.
بر اساس ماهیت تظاهرات و ظاهر تشکیلات روی پوست، پسوریازیس به شرح زیر تقسیم می شود:

– پوسچر

این گونه عمومی و کف پلانتار است. شکل تعمیم یافته خود به خود ایجاد می شود و به شدت پیش می رود. خون به مویرگ ها می رود، فقط در چند ساعت، اریتم قرمز روشن و جوش های کوچک ظاهر می شود که باعث سوزش و درد می شود. علائم عبارتند از تب، لکوسیتوز، و بد شدن حال عمومی . بیماری پسوریازیس کف دست و کف پا، پشت دست‌ها و قوس‌های پا، پاشنه‌ها و چین‌های انگشتان را درگیر می ‌کند.

– اگزوداتیو

تفاوت آن با پسوریازیس معمولی این است که مایع چرکی در داخل پاپول‌ها تجمع می‌یابد که با برداشتن پوسته‌ها از سطح پوست آزاد می ‌شود.

– آرتروپاتیک

این جدی ترین شکل است که علائم پسوریازیس و آرتریت را ترکیب می کند. علاوه بر بثورات مشخصه، بیمار در مفاصل نیز درد دارد. تظاهرات علائم بیماری از آرتریت خفیف در دست و پا تا بدشکلی شدید مفصل و آسیب به سیستم اسکلتی عضلانی تا ناتوانی متغیر است.

– اریترودرمی پسوریاتیک

شکل شدید دیگری از این بیماری است که در آن قسمت قابل توجهی از پوست تحت تاثیر قرار می گیرد و در ابتدا یا در پس زمینه پسوریازیس در حال پیشرفت رخ می دهد.

علائم اریترودرمی: پوست قرمز روشن به دلیل هجوم خون و لنف به عروق (هیپرمی)، ادم، ضخیم شدن موضعی و تغییر در الگوی پوست (لیکنیزاسیون)، تعداد زیادی پوسته های خشک ، افزایش دمای بدن بیمار و بد شدن حال عمومی.

بیماری پسوریازیس
بیماری پسوریازیس

علل بیماری پسوریازیس

مطالعات علمی هنوز پاسخ روشنی در مورد علل پسوریازیس ندارند . به احتمال زیاد این بیماری بر اثر یک استعداد ژنتیکی ایجاد می شود . در عین حال، دانشمندان تأثیر عوامل ویروسی، روان تنی و ترکیبی را رد نمی کنند. برای تحریک این بیماری می توان:
– آفتاب سوختگی، ضربه و تحریک پوست
– اختلالات هورمونی در بدن
– مصرف سیگار و الکل
– بیماری های دستگاه گوارش و کبد
– وضعیت عاطفی ناپایدار
اشاره نمود .
آخرین نکته را می توان به شرح زیر تفسیر کرد – استرس ها و تجربیات سیستماتیک کاتالیزوری برای آسیب شناسی های داخلی هستند. این بدان معنی است که هنوز تظاهرات خارجی وجود ندارد، اما عملکرد طبیعی بدن قبلاً مختل شده است. بثورات روی پوست، نشانه مشکلات احتمالی است. عامل روان تنی یک عامل مهم است که در تجویز درمان باید به آن توجه کرد.

یک سوال مهم برای بیمار و محیط اطرافش این است که آیا پسوریازیس مسری است؟
این بیماری هیچ عامل بیماری زایی ندارد، بنابراین انتقال از فردی به فرد دیگر منتفی است. شما می توانید از تماس با حاملان نترسید و با خیال راحت زندگی را با آنها به اشتراک بگذارید.

علائم بیماری پسوریازیس

علائم بیماری پسوریازیس بسته به مرحله، با شدت متفاوتی ظاهر می شود. هنگامی که التهاب شروع می شود، لکه های قرمز و پوسته های لایه لایه ای روی سر، پشت، چین های پوستی، مفاصل آرنج و زانو ایجاد می شوددر صورت عدم درمان، وضعیت بدتر می شود و علائم آسیب شناسی به طور کامل آشکار می شود:
– سوزش و خارش شدید
– احساس سفتی پوست
– تورم و درد مفاصل
– ترک خوردن نوک انگشتان
به دنبال آن یک مرحله پسرفت رخ می دهد – التهاب فروکش می کند، پوسته ها کاهش می یابد و پلاک ها رنگ پریده می شوند.

اقدامات پیشگیرانه

پیشگیری از این بیماری مستلزم رعایت قوانین ساده است. ابتدا باید از سیستم عصبی مراقبت کنید، زیرا عوامل استرس زا می توانند پسوریازیس را تحریک کنند. در مرحله دوم، تقویت سیستم ایمنی بدن و داشتن یک سبک زندگی سالم ضروری است:
– غذاهای سرخ شده، شور، چرب را از رژیم غذایی حذف کنید و سالم خواری کنید.
– سیگار نکشید یا الکل ننوشید، زیرا این مواد می توانند علائم را تشدید کنند.
– مراقبت از پوست، جلوگیری از سرمازدگی و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب سوزان، جلوگیری از آسیب مکانیکی.
– لباس زیر از پارچه های طبیعی بپوشید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .