فتق اینگوینال : علت، علائم و درمان

بیماری فتق اینگوینال (IG) یا فتق مغبنی، یک آسیب شناسی دیواره تحتانی شکم ، کشاله ران با افتادگی اندام های صفاقی در ناحیه کانال اینگوینال است. بخشی از روده، مثانه، تخمدان‌ها و حتی طحال با امنتوم بزرگ ‌تر می‌تواند به داخل فضای زیر جلدی بیرون زده و کیسه فتق ایجاد کند.
این بیماری برای هر دو جنس معمول است، اما فتق اینگوینال در مردان 10 برابر بیشتر از زنان است. دلیل این نابرابری، ویژگی های ساختار آناتومیک است: کانال مغبنی مرد عریض تر و کوتاه تر از زن است.
در مراحل اولیه، این بیماری هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند، اما شما نباید درمان را به تعویق بیندازید ، زیرا با پیشرفت بیماری عملکرد اندام های داخلی مختل شده و باعث می شود آنها تحت فشار قرار بگیرند و ملتهب شوند.

انواع فتق اینگوینال

بسته به محل کیسه فتق، فتق های اینگوینال عبارتند از:
– اینگوینال، اگر کیسه فتق در نزدیکی دهانه خارجی کانال اینگوینال قرار دارد.
– اینگوینال-اسکروتال، اگر کیسه فتق در کنار بیضه قرار گرفته باشد، یعنی به داخل کیسه بیضه پایین بیاید.
– قلبی، اگر کیسه فتق در کیسه بیضه قرار دارد، اما به بیضه نمی رسد، اما در نزدیکی طناب اسپرماتیک قرار دارد.
– مستقیم، اگر فتق از طریق دیواره ضعیف شکم به طور مستقیم به کانال اینگوینال گسترش یابد نه از طریق دهانه داخلی آن.
– مایل، اگر فتق از کنار طناب اسپرم از طریق کانال مغبنی عبور کند.
– فتق مغبنی مادرزادی و اکتسابی
اگر فتق اینگوینال مادرزادی باشد، یک ناهنجاری مادرزادی محسوب می شود. در ین صورت وقتی فردی به دنیا می آید، از قبل دچار فتق است. برای جلوگیری از ظاهر شدن آن، باید از فعالیت بدنی زیاد و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
اما فتق مغبنی همچنین می تواند در سنین بالاتر به دلیل فعالیت بدنی سنگین یا عضلات بیش از حد ضعیف شکم ظاهر شود. در این صورت اکتسابی نامیده می شود.

فتق اینگوینال
فتق اینگوینال

چرا فتق اینگوینال خطرناک است؟

خطر اصلی فتق اینگوینال خفه شدن است. اغلب، یک حلقه روده یا یک لوله فالوپ با تخمدان (در زنان) که در کیسه فتق گیر کرده است در کانال اینگوینال گیر می کند. گردش خون تا زمانی که به طور کامل متوقف شود مشکل می شود که می تواند منجر به نکروز (مرگ) و پریتونیت شود.

علل اصلی خفه شدن فتق اینگوینال

– افزایش شدید فشار در داخل شکم، به عنوان مثال، هنگام بلند کردن وزنه.
– نفخ، تجمع گازها در روده
– اختلال در عملکرد روده

علائم خفه شدن فتق اینگوینال

– درد شدید در ناحیه کشاله ران
درد ممکن است پس از مدتی از بین برود، اما وضعیت عمومی بدتر می شود که شامل بی حالی، رنگ پریدگی، ضعف نشان دهنده گردش خون ضعیف و شروع تخریب دیواره روده است.
– در برخی موارد – احتباس مدفوع وجود دارد.
– برآمدگی فتق در لمس مشخص است.
– تهوع و استفراغ.
فتق مغبنی خفه شده یک بیماری خطرناک است که نیاز به مداخله جراحی فوری دارد. در صورت بروز هر یک از این علائم، بیمار به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز دارد.

علائم فتق اینگوینال

برآمدگی در ناحیه کشاله ران

در بیشتر موارد، تورم قابل توجه بصری در ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه ظاهر می شود که در ابتدا بدون درد است. شکل آن می تواند گرد یا بیضی باشد.

کاهش فتق در موقعیت افقی

بیرون زدگی بیشتر در حالت ایستاده قابل مشاهده است. هنگامی که فرد دراز می کشد، بیرون زدگی به راحتی کاهش می یابد و صدای مشخص (غرش) شنیده می شود.

بزرگ شدن نیمی از کیسه بیضه

این یک تظاهرات مشخصه فتق اینگوینوسکروتال است.

تشخیص فتق اینگوینال

اگر علائم مشاهده شده این نگرانی را ایجاد می کند که این یک تظاهرات فتق مغبنی است، باید با جراح مشورت کنید . بیرون زدگی و فشردگی در ناحیه کشاله ران به ندرت می تواند متاستاز یک نئوپلاسم بدخیم باشد. این فقط می تواند توسط یک متخصص خبره پس از انجام معاینه حذف شود.

روش های رایج تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق اینگوینال از روش های سونوگرافی – سی تی اسکن اندام های داخلی – سیستو گرافی و… امکان پذیر است.

سونوگرافی از کانال های اینگوینال و کیسه بیضه.

این روش به پزشک امکان می دهد موقعیت، محتویات و اندازه کیسه فتق، وضعیت کانال اینگوینال را ارزیابی کند. کانال مغبنی، کیسه فتق و محتویات آن، طناب های اسپرماتیک و بیضه ها به وضوح بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده است.

سونوگرافی حفره شکمی

این روش به پزشک امکان می دهد تا ارزیابی کند که کدام یک از اندام های داخلی یا کدام قسمت از روده وارد کیسه فتق شده است.

سونوگرافی اندام های لگن

این روش به پزشک امکان می دهد جابجایی تخمدان ها و لوله های فالوپ را به داخل کیسه فتق در زنان ارزیابی کنید.

سیستوگرافی

این یک معاینه اشعه ایکس با کنتراست از مثانه است که اگر قسمتی از مثانه وارد کیسه فتق شده باشد تجویز می شود.

علل فتق مغبنی

وجود فتق مغبنی در خویشاوندان نزدیک (در درجه اول پدر) . در صورت وجود این بیماری در خانواده، به خصوص چند نفر، خطر ابتلا به بیماری چندین برابر افزایش می یابد.
– نارس بودن در چنین کودکی، رشد اندام ها و سیستم ها به طور کامل کامل نمی شود . در نتیجه، احتمال باز ماندن کانال اینگوینال افزایش می یابد.
– بیماری های مزمن همراه با سرفه شدید. سرفه فشار داخل شکمی را افزایش می دهد.
– شیوه زندگی کم تحرک. عضلات شکم بدون ورزش متوسط ضعیف می شوند. در افرادی که به طور مداوم در محل کار می نشینند یا می ایستند، فتق اینگوینال بیشتر ظاهر می شود.
– فرسودگی ، کانال اینگوینال با بافت چربی پر می شود. اگر کوچکتر شود، نقطه ضعفی برای بروز بیرون زدگی فتق ایجاد می شود.
– یبوست مزمن . با این بیماری، فشار داخل شکمی افزایش می یابد.
– فعالیت بدنی بیش از حد اگر فرد دائما تلاش بدنی زیادی انجام دهد و وزنه های قابل توجهی بلند کند، خطر ابتلا به فتق مغبنی افزایش می یابد.
– بارداری. رحم بزرگ می شود و فشار بیشتری وارد می کند.
– چاقی با افزایش وزن، بار روی حفره شکم افزایش می یابد.

درمان بیماری فتق اینگوینال

در حال حاضر تنها درمان موثر برای بیماری فتق اینگوینال جراحی است که در هر سنی انجام می شود.
روش های محافظه کارانه برای رهایی از این مشکل شامل پوشیدن بانداژ است. اما بسیار به ندرت و تنها در صورت وجود موارد منع جراحی مانند بارداری ، سن بالای بیمار ، بیماری های شدید ، برای جلوگیری از عود پس از جراحی برای فتق مغبنی ، برای پیشگیری در هنگام فعالیت بدنی بالا (به عنوان مثال، در وزنه برداران) استفاده می شود.
لطفا توجه داشته باشید: بانداژ به جلوگیری از افتادن اندام های داخلی در کیسه فتق کمک می کند، اما نمی تواند فتق مغبنی را از بین ببرد.
انواع عمل برای فتق اینگوینال عبارتند از:
فتق اینگوینال را می توان از طریق یک برش (روش باز) یا از طریق سوراخ (لاپاراسکوپی) در دیواره شکم جراحی کرد. جراح که عمل را انجام می دهد مناسب ترین گزینه را از بین همه موارد ممکن در هر مورد خاص انتخاب می کند. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .