لیپوم چیست و چطور درمان می شود؟

لیپوم ، یک تشکیل خوش خیم به شکل گره های کوچک است که ظاهر آن با تجمع و فشرده شدن بافت چربی اضافی همراه است. اندازه آن نیز ممکن است افزایش یافته یا ثابت بماند.
هنگامی که در معرض عوامل نامطلوب قرار می گیرید، پاکت های میکرو فلور بیماری زا می تواند در داخل لیپوم ایجاد شود، که آن را به منبع سایر بیماری های جدی اندام های داخلی تبدیل می کند. ظاهر غیر زیبایی تشکیلات بیرون زده روی سطح پوست نیز مهم است. بنابراین، در بیشتر موارد، تصمیم به حذف تومور و بررسی بافت شناسی بعدی آن برای روشن شدن ماهیت توده (خوش خیم یا بدخیم) گرفته می شود.
ناحیه محلی سازی لیپوم پشت، قفسه سینه، صورت، اندام ها، غدد پستانی و ساختار اندام های داخلی است. این توده را می توان به طور تصادفی در طی اقدامات تشخیصی یا در حین لمس تشخیص داد. لبه های لیپوم متراکم و شفاف، سازند متحرک و لمس آن بدون درد است. تشخیص لیپوم در بافت های اندام های داخلی دشوارتر است. با این حال، دقیقاً چنین مواردی است که به عنوان خطرناک ترین و تهدید کننده اختلالات در عملکرد ناحیه بافت آسیب دیده شناخته می شود.

لیپوم
لیپوم

طبقه بندی

بسته به ساختار داخلی موارد زیر وجود دارد:
– میولیپوم ها تشکیل شده از سلول های عضلانی هستند.
– آنژیولیپوم ها لیپوم هایی هستند که دارای رگ های خونی هستند.
– میکسولیپوم ها تومورهای حاوی مخاط هستند.
– فیبرولیپوم ها تشکیلاتی هستند که حاوی بافت همبند هستند.
تعیین دقیق ماهیت توده ، تنها پس از بررسی کامل توسط پزشک امکان پذیر است و نباید به آینده موکول شود، به خصوص اگر اندازه لیپوم به سرعت افزایش یابد و باعث ناراحتی شود.

علل ایجاد لیپوم

الگوی کلی ظاهر لیپوم ، تجمع سلول های چربی به دلیل نقض متابولیسم چربی در بدن است. اگر اقدامات برای درمان مشکل به موقع انجام نشود، توده به سرعت رشد می کند و عضلات و رگ های خونی مجاور را فشار می دهد. در میان علل لیپوم که بر روند نامطلوب آسیب شناسی تأثیر می گذارد، موارد زیر شایع تر هستند:
– اختلالات هورمونی، دوره ای از تغییرات هورمونی در بدن.
– نارسایی های متابولیک
– اختلال در رژیم غذایی با غلبه مواد غذایی با منشاء حیوانی.
– بیماری های کلیه و کبد، پانکراس و غده تیروئید.
– سوء مصرف مواد مخدر
دیابت
– استعداد ژنتیکی
همچنین، امکان تشکیل بافت چربی اضافی تحت تأثیر عدم فعالیت بدنی، سبک زندگی بی تحرک و امتناع از ورزش زیاد است.

علائم

محل اصلی این توده ، محل رسوب بافت چربی است. در ابتدا یک تراکم نرم است که به تدریج اندازه آن افزایش می یابد. تنها علامت لیپوم تشکیل یک توده قابل توجه با ساختار متحرک است که با فشار دادن می توان آن را احساس کرد. هنگام لمس لیپوم در پشت یا بازوها دردی وجود ندارد.
اگر توده در ساختار یا روی سطح اندام های داخلی موضعی باشد، اختلال در عملکرد آنها ممکن است نشان دهنده آسیب شناسی باشد. این بیماری همچنین با علائم مشخصه زیر همراه است:
– لیپوم در مری باعث سرفه، تهوع و استفراغ می شود.
– تشکیلات روی برونش ها و نای باعث سرفه خشک مداوم با ماهیت حمله ای می شود.
– لیپوم روی تاندون ها و غضروف ها تحرک آنها را محدود می کند و باعث درد می شود.
– یک توده در غده پستانی باعث درد می شود.
– رسوبات چربی در کلیه ها باعث تحریک قولنج، کمردرد و افزایش فشار خون می شود.
– لیپوم در سر باعث سرگیجه و سردرد می شود.
– تشکیل در گردن بلع غذا را دشوار می کند و همچنین باعث گرفتگی صدا می شود.
– لیپوم در ناحیه قلب باعث آریتمی و نارسایی قلبی می شود.

روش های تشخیص لیپوم

دوره طولانی پیشرفت نهفته تشخیص لیپوم بافت نرم در مراحل اولیه توسعه را بسیار پیچیده می کند. بیشتر اوقات، آسیب شناسی زمانی تشخیص داده می شود که توده به اندازه 1.5-2 سانتی متر می رسد و به راحتی زیر پوست قابل لمس است. برای انجام تشخیص های متمایز و تأیید ماهیت خوش خیم تشکیل، پزشک موارد زیر راتجویز می کند:
– آزمایش خون به استثنای عفونت های ویروسی یا باکتریایی و همچنین عدم وجود یک فرآیند التهابی.
– تصویربرداری توسط اشعه ایکس از قفسه سینه، اندام ها یا شکم : این روش به پزشک امکان می دهد توده را شناسایی کند، مکان آن را مشخص کند، اندازه آن را محاسبه کند و وضعیت بافت های اطراف را ارزیابی کند.
سونوگرافی : هنگامی که وجود لیپوم با روش های دیگر معاینه تأیید شود، به عنوان یک روش تشخیصی اضافی از سونوگرافی استفاده می شود.
آم آر آی : روش های موثر برای تعیین محل و اندازه لیپوم و همچنین تایید ماهیت خوش خیم آن هستند.
بیوپسی از بافت لیپوم : برای تجزیه و تحلیل آن از نظر خطر انحطاط سلول ها به یک ساختار بدخیم.
اگر بیمار بیماری های دیگر اندام های داخلی داشته باشد، تشخیص لیپوم با در نظر گرفتن ویژگی های آنها انجام می شود و رمزگشایی نتایج نشان دهنده تأثیر متقابل آسیب شناسی ها است و امکان تعیین دقیق تر علت ظاهر ون را فراهم می کند.

درمان

اگر لیپوم های کوچک در یک بیمار تشخیص داده شود، روش انتظار و دید انتخاب می شود که شامل نظارت سونوگرافی چندین بار در سال است. با این حال، اغلب مواردی وجود دارد که پزشک تصمیم به جراحی می گیرد. جراحی در موارد زیر ضروری است:
– تومور به سرعت رشد می کند و بافت ها و رگ های خونی همسایه را در بر می گیرد.
– لیپوم از سطح پوست بالا می رود و منظره زشتی ایجاد می کند.
– ایجاد توده باعث درد مداوم می شود.
– به دلیل رشد بافت چربی، عملکرد اندام های داخلی و سیستم گردش خون مختل شود.
برداشتن یا از بین بردن لیپوم روی گردن یا پشت به روش های زیر امکان پذیر است:
– روش آندوسکوپی : این روش شامل برداشتن تومور همراه با کپسول از طریق یک برش کوچک در پوست است.
– لیپوساکشن : این روش شامل استخراج بافت چربی از طریق نرم کردن آن و کشیدن آن از طریق یک سوزن نازک است که اسکار بر جای نمی گذارد و به پوست آسیب نمی رساند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .