علت، علائم و درمان هماتوم داخل مغزی

هماتوم داخل مغزی تجمع محدود خون در ماده مغز است که باعث فشرده شدن، جابجایی و آسیب به بافت مجاور مغز می شود. هماتوم داخل مغزی از نظر بالینی با علائم کلی مغزی و کانونی مشخص می شود که به محل هماتوم و حجم آن بستگی دارد.

علل هماتوم داخل مغزی

بسته به نوع پیدایش، هماتوم های داخل جمجمه می توانند پس از ضربه یا غیر ضربه ای باشند. هماتوم داخل مغزی می تواند در نتیجه موارد زیر ایجاد شود:

TBI

اغلب، خونریزی با پارگی رگ مغزی در زمان آسیب مغزی تروماتیک یا خونریزی دیاپدی پس از ضربه در کانون کوفتگی تسهیل می‌شود.

آسیب شناسی عروق مغزی

علت فوری پارگی آنوریسم مغزی یا ناهنجاری شریانی وریدی است.

خونریزی خورنده

تخریب دیواره عروقی می تواند با یک تومور داخل مغزی به دلیل افزایش بیش از حد فشار داخل عروقی همراه با فشار خون شریانی و/یا اختلال در کشش دیواره عروقی با آترواسکلروز ، واسکولیت سیستمیک، ماکروآنژیوپاتی دیابتی و غیره ایجاد شود.
تغییرات در خواص خون هماتوم داخل مغزی ممکن است با تغییر در خواص واقعی خون در هموفیلی ، لوسمی ، بیماری های کبدی )هپاتیت مزمن ، سیروز (، درمان با داروهای ضد انعقاد و غیره همراه باشد.

هماتوم داخل مغزی
هماتوم داخل مغزی

پاتوژنز

هماتوم داخل مغزی می تواند از خون مایع یا خون منعقد شده تشکیل شود . در برخی موارد، علاوه بر خون، هماتوم داخل مغزی حاوی ریزه های مغزی است که مقدار آن به طور قابل توجهی کمتر از حجم خون انباشته شده در هماتوم است.
مقدار خونی که هماتوم داخل مغزی حاوی 1 تا 100 میلی لیتر است. افزایش اندازه هماتوم داخل مغزی معمولاً در عرض 2-3 ساعت پس از شروع خونریزی رخ می دهد و در صورت وجود اختلال انعقاد خون طولانی تر.
هماتوم داخل مغزی ایجاد شده بافت مغز اطراف را فشرده می کند و منجر به آسیب و نکروز آنها می شود. علاوه بر این، هماتوم داخل مغزی باعث افزایش فشار داخل جمجمه می شود و می تواند باعث ادم مغزی شود . یک هماتوم داخل مغزی با اندازه قابل توجه می تواند منجر به جابجایی ساختارهای مغز و ایجاد سندرم دررفتگی شود . علاوه بر این، خونریزی منجر به اسپاسم رفلکس عروق مغزی و ایسکمی، عمدتا در مناطق واقع در نزدیکی هماتوم می شود.
ایسکمی یک عامل مخرب اضافی است که منجر به گسترش تغییرات پاتولوژیک بسیار فراتر از مرزهای هماتوم حاصل می شود. تقریباً در 14 درصد موارد، هماتوم داخل مغزی به داخل بطن‌های مغز پاره می‌شود و منجر به خونریزی در بطن‌ها می‌شود . بر اساس برخی داده ها، در 23٪ موارد، هماتوم داخل مغزی با تشکیل هماتوم ساب دورال، اپیدورال یا اپی ساب دورال در غشای مغز ترکیب می شود.

تشخیص

روش های مدرن تصویربرداری عصبی نه تنها تشخیص هماتوم داخل مغزی، بلکه شناسایی علت وقوع آن را نیز ممکن می سازد. روش تشخیصی پیشرو موارد زیر است:

سی تی اسکن مغز

به عنوان یک قاعده، در توموگرام، هماتوم داخل مغزی مانند مرکز چگالی همگن به شکل گرد یا بیضی به نظر می رسد. اگر هماتوم در نتیجه کوفتگی مغزی ایجاد شود ، معمولاً دارای یک کانتور ناهموار است. با گذشت زمان، تراکم هماتوم به حالت هماتوم کاهش می یابد، که در آن چگالی آن با تراکم بافت مغز مطابقت دارد. برای هماتوم های کوچک این دوره 2-3 هفته و برای متوسط – تا 5 هفته است.

ام آر آی مغز

با کاهش تراکم، هماتوم با استفاده از MRI بهتر دیده می شود، اگرچه در دوره اولیه، استفاده از MRI ممکن است منجر به تشخیص اشتباه به نفع تومور همراه با خونریزی شود. بنابراین، اگر چنین فرصتی وجود داشته باشد، بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب و جراحان مغز و اعصاب ترجیح می دهند از هر دو روش تصویربرداری عصبی CT و MRI در هنگام تشخیص استفاده کنند.

آنژیوگرافی مغزی

به منظور شناسایی اختلالات عروقی ناشی از وازواسپاسم رفلکس و همچنین برای تشخیص آنوریسم و ناهنجاری های شریانی وریدی، از آنژیوگرافی مغزی یا آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی ( MRA ) استفاده می شود. آنژیوگرافی را نمی توان به طور مستقل در تشخیص هماتوم داخل مغزی استفاده کرد، زیرا تشخیص دقیق ناحیه کوفتگی مغزی از هماتوم را ممکن نمی کند.

درمان هماتوم داخل مغزی

درمان محافظه کارانه

هماتوم داخل مغزی را می توان به صورت محافظه کارانه یا جراحی درمان کرد. تصمیم گیری در مورد انتخاب تاکتیک های درمانی معمولا توسط جراح مغز و اعصاب انجام می شود. اگر قطر هماتوم داخل مغزی تا 3 سانتی متر باشد، وضعیت هوشیاری بیمار رضایت بخش باشد و هیچ شواهد بالینی دال بر سندرم دررفتگی و فشرده سازی بصل النخاع وجود نداشته باشد، درمان محافظه کارانه تحت هدایت CT امکان پذیر است. به عنوان بخشی از درمان محافظه کارانه، عوامل هموستاتیک و داروهایی که نفوذپذیری عروق را کاهش می دهند، تجویز می شوند. پیشگیری از ترومبوآمبولی و اصلاح فشار خون ضروری است. برای کاهش فشار داخل جمجمه تحت کنترل ترکیب الکترولیت خون، از دیورتیک ها استفاده می شود.

درمان جراحی مغز و اعصاب

قطر زیاد هماتوم داخل مغزی، علائم کانونی شدید و اختلال در هوشیاری نشانه هایی برای درمان جراحی هستند . وجود علائم فشرده سازی ساقه مغز و یا سندرم دررفتگی به عنوان دلیلی برای مداخله جراحی اورژانسی است:
– برداشتن ترانس کرانیال . این عمل انتخابی برای هماتوم در مکان ها و اندازه های مختلف است.
– تخلیه آندوسکوپی یک روش کمتر آسیب زا برای درمان جراحی هماتوم داخل مغزی است.
– آسپیراسیون استریوتاکتیک قابل استفاده برای هماتوم های کوچک همراه با نقایص عصبی قابل توجه است.
با هماتوم های متعدد، تنها بزرگترین آنها اغلب باید برداشته شود. اگر هماتوم داخل مغزی با هماتوم غشاهای همان نیمکره ترکیب شود، حذف آن همراه با هماتوم ساب دورال انجام می شود . اگر یک هماتوم داخل مغزی کوچک یا متوسط در طرف دیگر هماتوم مننژال موضعی باشد، ممکن است برداشته نشود.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .