علت و درمان ورم ملتحمه در کودکان

ورم ملتحمه در کودکان ، یک وضعیت پاتولوژیک است که با وجود یک فرآیند التهابی در غشای مخاطی چشم مشخص می شود که اغلب ماهیت ویروسی یا آلرژیک دارد . این بیماری به ندرت به صورت انفرادی رخ می دهد و در بیشتر موارد با سایر علائم آسیب به بدن، عمدتاً پدیده های تنفسی همراه است.
ورم ملتحمه یکی از شایع ترین بیماری های چشم پزشکی است که می تواند در همه افراد صرف نظر از سن و جنسیت رخ دهد. این بیماری اغلب در نوزادان از هفته های اول زندگی تشخیص داده می شود.

انواع ورم ملتحمه

پزشکان 3 شکل اصلی بیماری را با در نظر گرفتن ماهیت منشا آن تشخیص می دهند: ملتحمه آلرژیک، باکتریایی و ویروسی. هر نوع نیاز به مداخله پزشکی اجباری دارد، زیرا خود درمانی می تواند آسیب جبران ناپذیری به سلامت چشم کودک وارد کند.
به عنوان بخشی از نوع باکتریایی بیماری در کودکان، ورم ملتحمه نیز متمایز می شود:
1. سوزاک : عمدتاً در نوزادان در روزهای 2-4 زندگی یافت می شود.
2. کلامیدیا : در نتیجه انتقال عفونت از مادر به جنین ایجاد می شود و سپس علائم بیماری در نوزاد تازه متولد شده در هفته اول زندگی یا در حین شنا در آب آلوده در کودکان بزرگتر ظاهر می شود.
3. دیفتری : یکی از علائم یک بیماری بسیار خطرناک دوران کودکی به دیفتری تبدیل می شود .
یکی از زیرگروه های نوع ویروسی آسیب شناسی ملتحمه هرپسی است که چندین شکل نیز دارد: اولسراتیو کاتارال، فولیکولار و تاولی.
هنگامی که بیماران از خشکی چشم شکایت دارند، فرم دیستروفیک به طور جداگانه متمایز می شود. با این فرم، تشکیل پینگکولا (رشد زرد روی غشای مخاطی) و ناخنک (رشد ملتحمه روی قرنیه) امکان پذیر است.

ورم ملتحمه در کودکان
ورم ملتحمه در کودکان

دلایل بیماری

دلیل اصلی بروز ورم ملتحمه در کودکان در سنین مختلف ورود میکرو فلور بیماری زا (باکتری ها و ویروس ها) به بدن کودک و همچنین واکنش های آلرژیک به محرک های خارجی است.
شایع ترین شکل ملتحمه که در کودکان تشخیص داده می شود، باکتریایی است. در این مورد، بیماری توسط عفونت های استرپتوکوک، پنوموکوک، استافیلوکوک و دیفتری تحریک می شود. نوزاد تازه متولد شده هنگام عبور از کانال زایمان مادری که از بیماری های عفونی (کلامیدیا، سوزاک و غیره) رنج می برد، می تواند به این بیماری مبتلا شود. در سنین بالاتر، ورم ملتحمه باکتریایی اغلب زمانی رخ می دهد که غشای مخاطی چشم آسیب دیده یا پلک ها و چشم ها با دست های کثیف لمس شوند.
ورم ملتحمه ویروسی، به عنوان یک قاعده، به خودی خود رخ نمی دهد، اما در پس زمینه یک عفونت ویروسی عمومی مانند آنفولانزا، عفونت های آدنوویروسی و انتروویروسی، آبله مرغان، تبخال، سرخک و غیره ظاهر می شود .
شکل آلرژیک این بیماری زمانی رخ می دهد که کودک به مواد محرک خاصی حساسیت داشته باشد. به عنوان یک قاعده، این بیماری با سایر تظاهرات یک واکنش آلرژیک – رینیت آلرژیک، درماتیت آتوپیک و غیره ترکیب می شود. شایع ترین علل ورم ملتحمه آلرژیک در کودکان گرده گل، موی حیوانات، گرد و غبار خانه، داروها، لوازم آرایشی، مواد شوینده و شوینده است.
عوامل تحریک کننده زیر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد:
– کاهش ایمنی
– وجود کانون های مزمن عفونت
– استفاده از لوازم آرایشی بی کیفیت و مشکوک
– رشد غیر طبیعی اندام های بینایی و پلک ها
– سابقه تروما
– جراحی قبلی یا روش تهاجمی روی چشم.

علائم

علائم ورم ملتحمه در کودکان به نوع آسیب شناسی و علت آن بستگی دارد. علائم زیر در تمام انواع بیماری مشترک است:
– درد در چشم
– ترشح کدر از چشم ملتهب
– فتوفوبیا (افزایش حساسیت به نور روشن)
– خونریزی های دقیق
– احساس یک جسم خارجی در چشم
– تاری موقت دید
– پلک زدن مکرر
– سردرد
علائم غیراختصاصی مشابهی مشخصه ورم ملتحمه آلرژیک در کودکان است. آنها معمولاً با سایر علائم آلرژی (عطسه، بثورات، سرفه و غیره) همراه هستند.
نوزادان بی قرار می شوند، اغلب گریه می کنند و مدام چشمان خود را با مشت می مالند. اگر ورم ملتحمه یک بیماری مستقل نباشد، بلکه تنها بخشی از یک عفونت عمومی باشد، ممکن است کودک تب و ضعف عمومی را تجربه کند.
علامت کلاسیک ملتحمه باکتریایی ترشحات چرکی از چشم کودک است که باعث می شوند پلک ها هنگام خواب به هم بچسبند و در طول روز روی مژه ها به صورت پوسته خشک شوند. حجم و رنگ ترشحات تا حد زیادی به پاتوژن خاص بستگی دارد . به عنوان یک قاعده، ابتدا یک چشم تحت تأثیر قرار می گیرد و پس از 1-3 روز روند التهابی دو طرفه می شود.
علائم ورم ملتحمه ویروسی در کودکان به اندازه عفونت باکتریایی مشخص نیست. به عنوان یک قاعده، این فرآیند در پس زمینه عفونت ویروسی حاد تنفسی رخ می دهد و با ترشحات شفاف مایع فراوان، که یادآور اشک است، مشخص می شود. با عفونت تبخال یا سرخک، و همچنین با آبله مرغان، بثورات مشخصه روی پلک ها و ملتحمه ظاهر می شود. ترشحات ابری از چشم ها نشان دهنده عفونت باکتریایی است.
تاکتیک های درمانی و شدت علائم ورم ملتحمه در کودکان به مرحله بیماری بستگی دارد.
شکل حاد با درد و سوزش در چشم همراه است . پرخونی ملتحمه اغلب با مناطقی از خونریزی ترکیب می شود. چشم ها قرمز و متورم می شوند و مقادیر زیادی ترشحات مخاطی یا چرکی از آنها خارج می شود. کسالت عمومی، سردرد و تب اغلب مشاهده می شود. این وضعیت می تواند از یک تا دو تا سه هفته طول بکشد.
شکل تحت حاد ملتحمه با علائم کمتر شدید خود را نشان می دهد.
توسعه ملتحمه مزمن به تدریج رخ می دهد. آسیب شناسی با یک دوره پایدار و طولانی مدت مشخص می شود . بیماران جوان ممکن است ناراحتی و احساس یک جسم خارجی در چشم را تجربه کنند.

تشخیص ورم ملتحمه در کودکان
تشخیص ورم ملتحمه در کودکان

تشخیص ورم ملتحمه

در صورت بروز علائم ورم ملتحمه ، کودک باید توسط چشم پزشک متخصص معاینه شود.
در قرار اولیه، متخصص با دقت به شکایات بیمار و والدینش گوش می دهد، تاریخچه پزشکی را به طور دقیق مطالعه می کند تا علت احتمالی بیماری را شناسایی کند. برای انجام این کار، پزشک بررسی می کند که آیا کودک واکنش های آلرژیک، عفونت های قبلی، تماس با بیماران و غیره دارد یا خیر. سپس چشم پزشک برای تشخیص علائم مشخصه بیماری، قرنیه و ملتحمه را معاینه می کند. پس از تشخیص اولیه، بیمار برای بررسی های تکمیلی جهت تایید آن و تعیین ماهیت بیماری ارجاع داده می شود.
روش های تشخیصی کمکی زیر عمدتا استفاده می شود:
– خراش دادن و اسمیر از ملتحمه چشم برای بررسی میکروبیولوژیکی و سیتولوژیکی
– انجام آزمایش خون عمومی
– انجام تست های آلرژی
بر اساس نتایج آزمایش به دست آمده، پزشک می تواند به طور قابل اعتماد ویژگی های دوره بیماری را در کودکان ارزیابی کند و علت قابل اعتماد ایجاد ورم ملتحمه را شناسایی کند، که برای انتخاب بهینه ترین تاکتیک های درمانی در هر مورد ضروری است.

درمان ورم ملتحمه در کودکان

درمان ورم ملتحمه در کودکان به طور قابل توجهی به علت و شکل بیماری در کودک (ملتحمل ملتحمه ویروسی، باکتریایی یا آلرژیک)، شدت علائم خاص، سن و ویژگی های فردی کودک بستگی دارد. متخصص هنگام ایجاد یک برنامه درمانی چندین هدف را تعیین می کند: تسکین روند التهابی، از بین بردن علائم ناخوشایند و جلوگیری از ایجاد عوارض و عود.
طرح جریان ممکن است شامل فعالیت های زیر باشد:
– استفاده از داروهای ضد التهابی و ضد خارش موضعی به صورت قطره، پماد و ژل.
– برداشتن پوسته های ایجاد شده و شستشوی مخاط چشم با محلول های دارویی.
– تزریق داروها با استفاده از سرنگ مخصوص.
– آنتی بیوتیک درمانی (برای عفونت باکتریایی).
– مصرف آنتی هیستامین ها (برای ورم ملتحمه آلرژیک).
– استفاده از قطره های اشک برای رفع خشکی و ناراحتی چشم.
در طول درمان، کودک مبتلا به ورم ملتحمه عفونی (غیر آلرژیک) باید از افراد سالم جدا شود. با تاکتیک های درمانی به خوبی انتخاب شده و رعایت دقیق توصیه های پزشکی، بهبودی کامل پس از 7 تا 14 روز اتفاق می افتد . برای جلوگیری از کراتیت می توان از داروهایی برای گشاد کردن مردمک چشم و عوامل شفابخش استفاده کرد.

مطلب مرتبط 

سندرم خشکی چشم چیست؟ علت،علائم و درمان
علت – علائم و درمان بیماری کراتیت

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .