علت و درمان چاقی در کودکان

آمارها نشان می دهد که میزان چاقی در کودکان هر سال به طور پیوسته در حال افزایش است. این وضعیت با تغییر در الگوهای غذایی و پیدایش غذاهای پرکالری که حاوی مقادیر زیادی نمک و شکر هستند همراه است. یکی دیگر از دلایل جدی این وضعیت عدم فعالیت بدنی است. عملکرد همه اندام ها و وضعیت روانی به وزن طبیعی بستگی دارد، که به ویژه در دوره نوجوانی، زمانی که استانداردهای کودکان برای بدن خود بالا می رود، بسیار مهم است.

پزشکان علت اصلی اضافه وزن و چاقی در کودکان را تغذیه نامناسب می دانند. کالری اضافی همیشه باعث اختلالات خوردن و در نتیجه چاقی می شود. شما اغلب می توانید وزن اضافه را حتی در کودکان یک ساله و همچنین نگرش نادرست جامعه نسبت به چاقی کودکان مشاهده کنید. اعتقاد بر این است که با گذشت زمان مشکل از بین می رود و با رشد فعال کودک از شر مشکل خلاص می شود. در بیشتر موارد این اتفاق می افتد اما این بدان معنا نیست که به وزن و ظاهر کودک خود توجه نکنید و همچنین از دوران طفولیت به او شیرینی بدهید.
سایر علل افزایش وزن در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استعداد ارثی
 • مصرف داروهایی که باعث اضافه وزن به عنوان یک عارضه جانبی می شوند.
 • روال روزانه که در آن کمبود خواب وجود دارد
 • بیماری های غدد درون ریز
 • هیپودینامی
 • اختلالات متابولیک
  در هر صورت، پزشک به تعیین علت چاقی در کودک کمک می کند و تنها پس از مشورت با متخصص می توان درمان را آغاز کرد.
در کودکان 1

در پزشکی، چندین طبقه بندی برای تشخیص چاقی وجود دارد. بهتر است بسته به منشاء آسیب شناسی از تقسیم به دسته ها استفاده کنید:

 • چاقی اولیه مرتبط با ویژگی های ژنتیکی یا تغذیه ای که در نتیجه تغذیه نامناسب ظاهر می شود.
 • چاقی ثانویه که علامت یک بیماری اکتسابی یا مادرزادی است.
  با چاقی اولیه در کودکان، کنترل غذا، متعادل کردن رژیم غذایی و اضافه کردن فعالیت بدنی کافی است. این اقدامات هنگام درمان فرم ثانویه لغو نمی شوند، اما تاکید اصلی باید بر رفع مشکل اصلی باشد که منجر به ظاهر اضافه وزن شده است.

یک نشانگر اصلی چاقی در کودکان، افزایش حجم چربی زیر پوست است. توزیع توده های چربی و علائم ثانویه به نوع بیماری بستگی دارد. اگر چاقی بر اساس نوع تغذیه ایجاد شود، فیبر اضافی در باسن، شکم، بازوها و صورت جمع می‌شود. این بیماری در کودکان با کاهش حساسیت به فعالیت بدنی همراه است که در آن حتی فعالیت منجر به بهبود قابل توجهی در وضعیت نمی شود. فشار خون بالا می رود، تنگی نفس ظاهر می شود.
گاهی اوقات اضافه وزن با مقاومت به انسولین، متابولیسم کند و شروع دیابت همراه است. کودکان چاق بی حال می شوند، علاقه چندانی به چیزی ندارند و ترجیح می دهند زمان بیشتری را در خانه بگذرانند. آنها دارای خلق و خوی بد، تحریک پذیر و علائم افسردگی هستند که به ویژه در نوجوانان مشخص است.
چاقی ثانویه در کودکان و نوجوانان که نتیجه یک بیماری خاص است، ویژگی های خاص خود را دارد. برای مثال، در بیماری Itsenko-Cushing، چربی عمدتاً در شکم، گردن و صورت رسوب می‌کند. کودکان دچار افزایش موهای بدن می شوند. اگر علت چاقی در دختر نوجوان سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، اضافه وزن با آکنه و پریودهای نامنظم همراه است. هنگام مراجعه به پزشک، باید تحت معاینه قرار بگیرید تا علت اولیه اضافه وزن بر اساس علائم موجود بیماری مشخص شود و اقدامات مناسب برای عادی سازی وزن بدن انجام شود.

 چاقی در کودکان

اگر کودک چاق باشد، تشخیص مشکل برای پزشک دشوار نخواهد بود. ابتدا یک معاینه بصری انجام می دهد و سپس شاخص توده بدن را محاسبه می کند. پس از بررسی داده ها با جداول، می توان در مورد چاقی درجه یک یا دوم صحبت کرد. اگر این یک بیماری تغذیه ای یا ارثی نیست، پزشک تشخیص های اضافی را برای یافتن علل اضافه وزن در کودک انجام می دهد. ممکن است از والدین خواسته شود که اطلاعاتی در مورد دوره بارداری، میزان وزن و قد کودک پس از تولد، بیماری ها یا شرایطی که قبلاً متحمل شده اند، ارائه دهند .
لیست تست های پایه شامل موارد زیر است:

 • اندازه گیری فشار خون
 • بیوامپدانس سنجی
 • زمایش خون
 • وضعیت هورمونی، به ویژه به هورمون های تیروئید و سطح انسولین علاقه مند است.
 • معاینه اولتراسوند یا سونوگرافی حفره شکمی
 • نوار قلب
 • مشاوره ژنتیک
 • معاینه توسط متخصص مغز و اعصاب، غدد درون ریز، متخصص گوارش.
  لیست مطالعات را می توان بسته به ویژگی های فردی بیمار گسترش داد.

در بیشتر موارد، چاقی در کودکان به راحتی قابل حل است. نه تنها پزشکان باید در درمان شرکت کنند، بلکه در خانواده نیز باید اهمیت عادات غذایی سالم و فعالیت بدنی کافی درک شود.
رمان کودکان مبتلا به چاقی درجه یک و دو تنها شامل 2 قانون اصلی است:
فعالیت و رژیم غذایی.
ازم است شکر کمتری به غذا اضافه شود، نمک را فقط برای طعم دادن اضافه کنید. غذاهای چرب و شیرین را حذف کنید. مهم است که غذاهای ممنوعه را از برنامه غذایی خود حذف کنید و از خوردن قبل از خواب خودداری کنید. اگر کودک شما آلرژی یا سایر نیازهای غذایی دارد، می توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
فعالیت بدنی به تسریع روند کاهش وزن کمک می کند. همچنین باعث تقویت عضلات و استخوان ها خواهد شد. پزشک تمریناتی را تجویز می کند و بهترین کار این است که فقط آموزش بدنی منظم را اضافه نکنید، بلکه به ورزش درمانی بروید، جایی که همه انواع فعالیت ها ویژگی های فردی کودک را در نظر می گیرند.
در اشکال شدید چاقی دوران کودکی، زمانی که افزایش وزن با بیماری همراه است، ممکن است نیاز به درمان هورمونی باشد. درمان با تکنیک های جراحی فقط برای بزرگسالان مجاز است.

مطلب مرتبط

7 تمرین ورزشی کم هزینه برای کاهش وزن

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .