ژل های حجم دهنده چیست و چه انواعی دارد؟

امروزه تزریق ژل های حجم دهنده به نواحی مختلف صورت مانند گونه ها ، لب ها و پوست یکی از روش های زیبایی رایج در ایران است که با هدف حجم دادن به لب ها و گونه ها یا پر کردن منافذ پوستی جهت زیبایی بیشتر انجام می گیرد و هیچ گونه شکی در مورد نتایج عالی ارائه شده توسط این نوع پر کننده ها وجود ندارد.
این روش ها معمولاً توسط پزشکان متخصص پوست و زیبایی که دوره های خاصی را برای ارائه این نوع روش ها گذرانده اند ، در کمتر از نیم ساعت انجام می گیرد .
ژل های حجم دهنده موادی هستند که دارای اسید هیالورونیک که یکی از مواد طبیعی موجود در پوست انسان بوده و کم ترین ناسازگاری را با بافت های بدن دارد ،
می باشند.
از این ژل ها برای کاهش چین و چروک ، حجم دادن به گونه ها و لب ها و پر کردن منافذ پوست استفاده می شود . سفتی و چسبندگی خوب به بافت زیر پوستی و یکنواختی در جذب از مزایای ژل های حجم دهنده می باشد .
در این مقاله به معرفی و بررسی ژل های حجم دهنده تزریقی ، انواع آنها ، مزایای استفاده از این نوع ژل ها و به طور کلی هر چیزی که مربوط به ژل های حجم دهنده تزریقی می باشد ، پرداخته‌ایم تا بتوانیم شما را بیشتر با این نوع روش زیبایی آشنا کنیم .

همه چیز در مورد تزریق ژل های حجم دهنده

انواع ژل

ژل ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بسته به نوع خود ، کاربرد متفاوتی دارند. اما به طور کلی ژل ها را می توان به سه دسته تقسیم نمود که شامل موارد زیر می باشند:

1. ژل های قابل جذب

این نوع ژل ها از مولکول های بدن تشکیل می شوند و بنابراین می توانند روی پوست جذب شوند .

۲. ژل های دیر جذب

ژل های Radiesse و Captique از نوع ژل های دیر جذب هستند . این نوع ژل ها هیستوژنز را تحریک نموده و طی یک تا پنج سال عمل خواهند کرد . مشکل این نوع ژل ها این است که باعث ایجاد گلوله هایی در زیر پوست می شوند .

۳. ژل های غیر قابل جذب

ژل های Article و Aquamid از این نوع ژل ها می باشند که برای استفاده باید به پوست تزریق شوند . این نوع ژل ها در پوست غیرقابل جذب هستند و به هیچ وجه جذب پوست نمی‌شوند . البته این نوع ژل ها به خود پوست تزریق نمی شوند و این جزء مضرات این نوع ژل ها می باشد . در عوض ژل های غیر قابل جذب با گذشت زمانی حدود ۳ تا ۵ سال اثر بیشتری خواهند داشت . این نوع ژل‌ها نیز توانایی ایجاد گلوله هایی در زیر پوست را دارند که بعد از مدتی می توان آنها را در زیر پوست لمس نمود.

ژل های حجم دهنده
ژل های حجم دهنده

مزایای تزریق ژل چیست؟

با توجه به موارد ذکر شده در بالا ، تزریق ژل های حجم دهنده به منظور از بین بردن چین و چروک و حجم دادن به لب ها و گونه ها استفاده می شود . در صورتی که قصد از بین بردن چین و چروک را داشته باشید باید بدانید که تزریق چربی برای این کار بهتر از تزریق ژل می باشد ، زیرا چربی در بسیاری از قسمت های بدن وجود داشته و یک ماده شیمیایی نیست و باعث عوارض کمتری می شود .
اما برای حجم دادن به لب ها و گونه ها تزریق ژل در مقایسه با چربی بهتر است ، زیرا تورم و درد کمتری دارد . همچنین به دلیل اینکه این ژل ها آماده هستند برای تزریق نیاز به رفتن به اتاق عمل نیست و آن را می‌توان به صورت سرپایی و در مطب پزشک نیز تزریق نمود .

سن مناسب برای انجام تزریق ژل های حجم دهنده

از آنجایی که آناتومی صورت افرادی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال می باشد به طور کامل شکل نگرفته است ، بنابراین بهتر است این تزریق ها در کمتر از 18 سالگی صورت نگیرد .
بهترین سن برای انجام تزریق ژل ۲۵ تا ۳۰ سال می باشد . زیرا در این سنین ، نتایج بهتری حاصل می شود .
اما به طور کلی باید بدانید که در هر سنی می توان از تزریق های حجم دهنده توسط ژل و چربی استفاده نمود ، زیرا این تزریق ها خطری ندارند .

میزان ماندگاری ژل های تزریق شده چه قدر است؟

از آنجایی که بدن پس از مدتی ژل های تزریق شده را تجزیه می کند و آنها را از بین می برد ، بنابراین میزان ماندگاری آنها قطعاً دائمی نمی باشد و بین یک الی یک سال و نیم ماندگاری دارند .

برای تزریق ژل چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

– تا یک هفته پس از تزریق از مایعات گرم استفاده نکنید.
– حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق ، از رژ لب استفاده نکنید.
– از کمپرس گرم بر روی محل های تزریق استفاده نکنید .
– حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنید .
– شما باید طبق دستور پزشک از کپسول های سفالکسین استفاده کنید .
– تا دو هفته پس از انجام تزریق ناحیه و صورت خود را ماساژ ندهید .
– از مکمل هایی مانند سیر ، جینسینگ و ویتامین e به مدت یک هفته پیش از انجام تزریق استفاده نکنید .
– یک هفته قبل از انجام تزریق از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده نکنید .

پس از انجام تزریق به چه نکاتی باید توجه داشت؟

– عدم تقارن در محل های تزریق ژل تا دو هفته طبیعی است .. این مسئله به دلیل کبودی و تورم در محل تزریق که باعث ایجاد حجم غیر طبیعی می‌شود ، ایجاد می شود.
– توجه داشته باشید که کبودی و درد جزئی تا یک هفته پس از تزریق طبیعی است .
– در صورت وجود درد شدید و رنگ پریدگی پس از تزریق با پزشک خود تماس بگیرید .
– به دلیل انجام تزریق بی حسی ممکن است تا چند ساعت پس از تزریق لب یا چانه کج شوند، این مسئله نباید باعث نگرانی شما شود .
– اگر قبلا دچار تبخال شده اید ، ممکن است در صورت تزریق دوباره جای سوزن دچار تبخال شود .در این صورت طبق دستور پزشک باید از اسایکلویر استفاده کنید .

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .