کلستاز در بارداری چیست و چه علائمی دارد؟

کلستاز در بارداری ، به عنوان سندرم رکود صفرا شناخته می شود که با خارش پوست، یرقان و اختلالات سوء هاضمه همراه است. این وضعیت اغلب در اواخر بارداری (در سه ماهه دوم یا سوم) مشاهده می شود. این وضعیت به دلیل تغییرات در سطوح هورمونی ایجاد شده و در بیشتر موارد موقتی است و پس از زایمان خود به خود از بین می رود، اما به دلیل خطر عوارض، نیاز به نظارت پزشکی و درمان دارد.

علائم کلستاز در بارداری

رکود صفرا در بیماری های کبدی می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که شامل موارد زیر هستند:
اختلالات گوارشی تا هیپوویتامینوز: در زنان باردار، علائم کلستاز به ندرت شدید است و شدت آنها به دسته سندرم بستگی دارد که شامل:

– شکل خارج کبدی با خارش پوست، ناراحتی در هیپوکندری سمت راست، تغییر رنگ ادرار و مدفوع (به ترتیب تیره شدن و روشن شدن) ظاهر می شود. به دلیل فشرده شدن روده توسط رحم در حال رشد، یبوست ممکن است وجود داشته باشد و در موارد نادر، زرد شدن صلبیه چشم، پوست و غشاهای مخاطی محتمل است.

– با کلستاز داخل کبدی، علائم بالینی متنوع تر و کمتر مشخص می شود. این شکل در زنان باردار معمولا فقط با خارش پوست همراه است که ابتدا در کف دست و کف پا ایجاد می شود و به تدریج به تمام بدن گسترش می یابد. آزاردهنده ترین علامت در عصر و شب بیشتر آزاردهنده است و در استراحت مناسب اختلال ایجاد می کند. پس از چند هفته، ممکن است زردی پوست و غشاهای مخاطی، و در موارد کمتر، رنگ شدید ادرار یا مدفوع روشن مشاهده شود.
اگر کلستاز در زنان باردار شدید شود، علائم ممکن است افزایش یابد.
در صورت عدم درمان، به دلیل کلستاز شدید، زنان باردار دچار بی حالی ، ضعف و خلق افسرده می شوند. توسعه انسفالوپاتی کبدی امکان پذیر است. با یک دوره طولانی سندرم، علائم کمبود ویتامین مانند درد مفاصل، ضعف عضلانی، افزایش خستگی، بثورات هموراژیک، کاهش حدت بینایی در تاریکی، غشاهای مخاطی خشک، لایه برداری پوست ظاهر می شود .

کلستاز در بارداری
کلستاز در بارداری

چه عواملی منجر به کلستاز در بارداری می شود؟

مشکلات مربوط به تشکیل و حذف صفرا در زنانی که منتظر بچه هستند معمولاً در پس زمینه افزایش سطح استروژن ایجاد می شود. در این مورد، آنها دچار کلستاز داخل کبدی (یرقان ایدیوپاتیک زنان باردار) می شوند .
محرکی که روند پاتولوژیک را شروع می کند، تغییرات در سطوح هورمونی است. اغلب، خارش و زردی پوست در سه ماهه سوم بارداری، در 20-30٪ موارد در سه ماهه دوم، و بسیار به ندرت در 5-6 هفته پس از لقاح تشخیص داده می شود. این وضعیت 15-20 روز پس از تولد، همه علائم ناپدید می شوند.
یک عامل اضافی که باعث رکود ترشحات کبدی می شود، تأثیر پروژسترون است. به دلیل اثر آرامش بخش هورمون، تحرک کیسه صفرا و مجاری بدتر می شود. علاوه بر این، حرکت روده ها کند می شود که در جذب اسیدهای صفراوی اختلال ایجاد می کند و عدم تعادل را بدتر می کند.
شکل کمتر شایع کلستاز در زنان باردار، خارج کبدی است. این وضعیت با فشرده سازی مکانیکی کیسه صفرا تحریک می شود که با مشکل در تخلیه صفرا و جذب رنگدانه های آن همراه است. عوامل خطر در این مورد انحنای مادرزادی یا اکتسابی اندام و همچنین حاملگی های متعدد است.

نحوه تشخیص و درمان

ابزار اصلی تشخیصی برای زردی ایدیوپاتیک آزمایش خون و آزمایش کبد است. برای تعیین شکل و مرحله بیماری، غلظت ترانس آمینازها، آلکالین فسفاتاز و بیلی روبین تام اندازه گیری می شود. علاوه بر این، سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی و هموستازیوگرام (برای ارزیابی سیستم انعقاد خون) ممکن است تجویز شود. از نظر پیش آگهی برای مادر و جنین، مطلوب ترین نوع اختلال، اختلال نوع بیلی روبین با متابولیسم سالم سایر اجزای صفرا در نظر گرفته می شود.

کلستاز در بارداری
کلستاز در بارداری

انتخاب تاکتیک برای حمایت از بارداری به شدت علائم کلستاز داخل کبدی و همچنین پویایی پارامترهای آزمایشگاهی بستگی دارد:

– درجه خفیف خارش خفیف پوست و افزایش جزئی در غلظت ترانس آمینازها وجود دارد. خطر عوارض حداقل است، نظارت بیشتر بر زن باردار توصیه می شود.

– در درجه متوسط تظاهرات پوستی کلستاز شدیدتر است. فعالیت آنزیم های کبدی ALT و AST ، 3-6 برابر بیشتر از حد طبیعی است، افزایش سطح کلسترول و اختلال هموستاز تشخیص داده می شود. سونوگرافی ممکن است رسوب در کیسه صفرا را نشان دهد. احتمال ایجاد نارسایی جفت وجود دارد که بر سلامت جنین تأثیر منفی می گذارد. در این صورت باید دارو برای فرد تجویز شود.

– در درجه شدید علاوه بر خارش پوست و افزایش قابل توجه فعالیت آنزیم های کبدی، نشانه هایی از اختلالات لخته شدن خون و اختلالات گوارشی نیز دیده می شود. خطر عوارض و مرگ جنین افزایش می یابد. در این مرد ختم زودهنگام بارداری توصیه می شود.
درمان درست انتخاب شده برای کلستاز به طور قابل توجهی خطرات را برای جنین کاهش می دهد و علائم بیماری را در زن کاهش می دهد. وظیفه اصلی داروهای تجویزی از بین بردن علائم رکود صفرا است که جریان مواد مغذی را مختل می کند و بر بدن کودک تأثیر منفی می گذارد.
با انواع خفیف و متوسط کلستاز، بارداری به زایمان طبیعی ختم می شود. در صورت بروز علائم شدید زردی، اسیدهای صفراوی اضافی که زندگی جنین را تهدید می کند، ختم زودرس پس از هفته سی و ششم تجویز می شود. در صورت مشکوک بودن به خفگی یا سایر نشانه های پزشکی، سزارین انجام می شود.

مطلب مرتبط 
آیا انجام ام آر آی در دوران بارداری بی خطر است؟
علت و درمان سردرد در بارداری
بارداری کاذب یا حاملگی پوچ چیست؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .