کیست کبد چیست؟ علائم،تشخیص و درمان

کیست کبد ، حفره ای در کبد با اندازه های مختلف است که با مایع پر شده است. به عنوان یک قاعده، این توده یک تشکیل خوش خیم و بدون علامت است که به طور تصادفی در طول معاینه کشف می شود. یک کیست بزرگ می تواند عملکرد کبد و اندام های اطراف آن را مختل کند. شیوع این کیست کم است و حدود 5٪ از جمعیت مستعد ایجاد این بیماری هستند.
کیست های غیر عفونی در بین زنان شایع تر است و با افزایش سن ایجاد می شود .

علائم کیست کبد

کیست کبدی که به سرعت اندازه و تعداد آن در حال افزایش است می تواند علائم زیر را ایجاد کند:
– درد در هیپوکندری راست
– نفخ
– تغییر در اشتها، کمبود آن، احساس سیری هنگام خوردن مقدار کمی غذا
– یرقان (تغییر رنگ پوست، سفیدی چشم، مدفوع) با فشرده شدن مجاری صفراوی، اختلال در جریان صفرا به روده
– خارش (ورود صفرا به گردش خون عمومی باعث اثر سمی می شود)
– تب، درد شدید (همراه با پارگی)
– نارسایی تنفسی با فشار روی دیافراگم و ریه ها

کیست کبد
کیست کبد

دلایل تشکیل کیست کبد چیست؟

ماهیت تشکیل کیست های تک حفره ای ساده تا پایان نامشخص است. تشکیل حفره های کیستیک ممکن است نتیجه نقض رشد داخل رحمی مجاری صفراوی باشد.
برخی از انواع کیست ها با آسیب شناسی جدی مرتبط هستند، مانند:
– بیماری کبد پلی کیستیک که یک بیماری ارثی است که با بیماری کلیه پلی کیستیک همراه است.
– اکینوکوکوزیس یک بیماری انگلی است که در آن حفره هایی با لارو کرم نواری در اندام ها ایجاد می شود.
سرطان و متاستازهای ثانویه از سایر اندام ها (تخمدان، روده بزرگ، پانکراس). در موارد نادر، رشد کارسینوم سنگفرشی

طبقه بندی

این تشکیلات حفره ای به شرح زیر طبقه بندی می شوند:
– مادرزادی که در نتیجه نقض جنین زایی ایجاد شده و توسط کیست های منفرد، سیستادنوما، پلی کیستیک و درموئیدها نشان داده می شود.
– اکتسابی (کاذب) که پس از ضربه، التهاب و جراحی رخ می دهد

نحوه تشخیص کیست کبد

توده های کیستیک در کبد اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند. پزشک ممکن است در صورت وجود علائم در بیمار سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری و ام آر آی را برای تشخیص بیماری تجویز کند.
– سونوگرافی ، روشی مبتنی بر انعکاس امواج صوتی با فرکانس بالا توسط بدن و ساخت تصاویر و فیلم‌های سازه‌های داخلی در زمان واقعی است.
– در سی تی سی تی از مجموعه ای از اشعه ایکس برای تجسم و ایجاد تصویری سه بعدی از بافت های نرم، کبد و استخوان ها استفاده می شود.
– تست MRI با دقت بالا بر اساس استفاده از امواج رادیویی و فناوری کامپیوتری انجام می شود.
تشخیص بر اساس بررسی، شناسایی شکایات و همچنین معاینه کامل انجام می شود. پزشک می تواند در مورد وجود بیماری های مزمن، جراحات و… از بیمار سؤال کند.
هنگامی که اندازه کیست کبد بزرگ است ، پزشک می تواند توده را با لمس دیواره قدامی شکم تشخیص دهد.
در صورت لزوم، تشخیص های آزمایشگاهی (تعیین آنتی بادی های خاص آنتی ژن عفونت اکینوکوکی در خون)، سونوگرافی با کنتراست برای افزایش تجسم ساختارها، جریان خون و همچنین سوراخ کردن و سپس بررسی سیتولوژیک انجام می شود.
مهم است که کیست کبدی از سایر بیماری های دستگاه گوارش که علائم مشابهی دارند مانند سنگ کلیه، رفلاکس معده به مری، زخم معده، همانژیوم یا هامارتوم کبد متمایز شود ..

درمان کیست کبد

تاکتیک ها به وجود علائم، اندازه، تعداد و همچنین آسیب شناسی همزمان بستگی دارد.
کیست های بدون علامت که به 4 سانتی متر می رسند نیازی به درمان ندارند و نیاز به پیگیری دارند. سونوگرافی در فواصل 12-3 ماهه انجام می شود. با شرایط پایدار به مدت سه سال دیگر نیاز به انجام سونوگرافی نیست.
– پونکسیون از راه پوست تحت هدایت سونوگرافی و به دنبال آن معرفی یک عامل اسکلروز کننده ایمن ترین روش کم تهاجمی است. گاهی اوقات، کیست های بزرگ ممکن است عود کنند و نیاز به تخلیه مجدد داشته باشند.
– فنستراسیون دیواره لاپاراسکوپی با زهکشی حفره یک تکنیک موثر در حفظ بافت (به ویژه در بیماری پلی کیستیک) است. خطر عوارض کم است. این روش تجسم دقیق را ارائه می دهد، امکان بیوپسی، زهکشی، برداشتن یا پوسته پوسته شدن را فراهم می کند.
– برداشتن کامل یا هپاتکتومی روش های رادیکال هستند و در صورت نیاز فوری باید انجام شوند.

خطرات بیماری

با وجود این واقعیت که این آسیب شناسی با رشد و پیشرفت آهسته مشخص می شود، باید با حداکثر توجه و احتیاط درمان شود. وقتی کیست بزرگ باشد ممکن است پاره شود. در این مورد، یک پاتوژن باکتریایی ممکن است با ایجاد یک عفونت شدید همراه شود.
اکینوکوکوز عوارض خاصی دارد که اصلی ترین آن شوک آنافیلاکتیک با عواقب بالقوه کشنده است.
کیست های بزرگ می توانند چرک کنند و خطر خونریزی را افزایش دهند و جریان صفرا را از طریق مجاری مسدود کنند.

نحوه پیشگیری از کیست کبد

پیش آگهی بستگی به ماهیت تغییرات کیستیک دارد. کیست های بدون علامت باید در طول زمان و با فرکانس تعیین شده توسط پزشک معالج بررسی شوند. پس از درمان کامل و جراحی، عود بیماری نادر است. پیشگیری از کیست های کبدی شامل بررسی های منظم توسط پزشک است . اگر علائم مشکوکی را تجربه کردید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
در بحث پیشگیری باید به اکینوکوکوز توجه شود. اکینوکوکوز یک آسیب شناسی عفونی انگلی است، عفونت انسان پس از تماس با حیوانات آلوده (سگ، گاو، اسب، خوک)، خوردن توت های فرآوری نشده، آب از منابع ناشناخته رخ می دهد. شستن دست ها، شستن میوه و سبزیجات و جوشاندن آب ضروری است.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .