علت ، علائم و درمان گرمازدگی کودکان

گرمازدگی کودکان ، گرمای بیش از حد بدن به دلیل اختلال در فرآیندهای تنظیم حرارت آن است. به طور معمول، انتقال حرارت از طریق تولید عرق صورت می گیرد. عرق همانطور که تبخیر می شود، بدن را خنک می کند. بنابراین افزایش تعریق اولین علامت گرمازدگی در نظر گرفته می شود. عدم تنظیم حرارت ، تعادل آب و نمک را مختل می کند که به نوبه خود منجر به کمبود اکسیژن در مغز و اختلال در عملکرد سیستم قلبی عروقی می شود. گرمای بیش از حد شدید می تواند کشنده باشد.

کودک شما می تواند در خانه، در کابین اتوبوس یا ماشین زمانی که در ترافیک بی حرکت ایستاده است و دمای هوای بیرون از 30 درجه سانتی گراد بیشتر می شود، آسیب گرمایی دریافت کند.
مواردی که باعث افزایش خطر گرمازدگی کودکان می شوند ، عبارتند از:

 • هوای گرم و رطوبت بالا نزدیک به 100٪
 • بازی و فعالیت در گرما؛
 • مصرف کم آب
 • اضافه وزن یا برعکس، کمبود وزن؛
 • دمای هوا بالای 36 درجه سانتیگراد؛
 • پوشیدن لباس با پارچه های مصنوعی یا خیلی گرم
  علاوه بر نوزادان، خطر گرمازدگی در کودکان مبتلا به بیماری های سیستم عصبی مرکزی، با ظاهری اسکاندیناویایی (پوست رنگ پریده و موهای بور) و در نوجوانان با تغییرات هورمونی زیاد است.
علائم گرمازدگی کودکان
علائم گرمازدگی کودکان

گرمازدگی سه درجه دارد: خفیف، متوسط و شدید.
در موارد خفیف، علائم شامل تشنگی، تکرر ادرار، ضعف عمومی و سردرد است.
در شکل متوسط ، سردرد افزایش می‌یابد، پوست قرمز می‌شود، دمای بدن می‌تواند تا 40 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد، نبض تند می‌شود، از دست دادن قدرت ظاهر می‌شود، حالت تهوع و استفراغ ایجا می شود و کودک ممکن است هوشیاری خود را از دست بدهد.
علائم یک نوع شدید گرمازدگی عبارتند از: گرفتگی عضلات، توهم، هذیان. کودک هوشیاری خود را از دست می دهد، درجه حرارت بدن می تواند به 41 تا 42 درجه سانتیگراد افزایش یابد و ضربان قلب سریع مشاهده می شود. اگر در این مرحله به کودک خود کمک پزشکی نکنید، ممکن است به کما برود!
در نوزادان، علاوه بر افزایش تعریق چسبنده، علائم گرمازدگی شامل قرمزی پوست و به دنبال آن رنگ پریدگی و تغییر رنگ مایل به آبی مثلث بینی بینی است. با بدتر شدن وضعیت، بی حالی و خواب آلودگی جایگزین بی‌حالی و گریه می‌شود. این علائم ممکن است شامل اسهال، حالت تهوع، استفراغ و آروغ زدن مکرر باشد.

وظیفه والدین این است که گرمازدگی را در کودک خود نادیده نگیرند و همچنین تظاهرات آن را با علائم مشابه سایر شرایط دردناک مانند مسمومیت و ARVI اشتباه نگیرند . برای ارزیابی اختلالات سیستم عصبی، ممکن است برای کودک آزمایش خون برای تعیین محتوای سدیم، پتاسیم و گازها و همچنین آزمایش ادرار برای رد آسیب کلیه تجویز شود. در اشکال شدید گرمازدگی، پزشکان در بخش مراقبت های ویژه، گرمازدگی کودکان را تشخیص داده و درمان می کنند.

کمک های اولیه برای گرمازدگی و آفتاب زدگی در کودکان مانند بزرگسالان است، اول از همه، خنک کردن بدن انجام می شود .
اگر در داخل خانه گرمازدگی اتفاق افتاده باشد باید کودک را به یک اتاق خنک و با تهویه مناسب منتقل کنید. کفش‌ها یا لباس‌های تنگ کودک را درآورید و یک بالش زیر پای او قرار دهید تا از جریان خون به مغز اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود فن یا کولر را روشن کنید. کودک خود را با آب خنک کرده و خشک کنید، یک حوله مرطوب یا هر کمپرس سرد روی سر او قرار دهید.
برای بازگرداندن تعادل آب کودک، اگر او هوشیار است، می‌توانید به او آب معدنی خنک بدون گاز، آب ساده یا چای شیرین بدهید. اگر نوجوان است، می توانید آب را با محلول های مخصوص برای بازگرداندن تعادل آب و الکترولیت جایگزین کنید. مایعات باید در بخش های کوچک اما مکرر داده شود. برای جلوگیری از استفراغ هنگام استفراغ، باید کودک را به پهلو قرار دهید و سر او را کمی بلند کرده و کج کنید. برای به هوش آوردن کودک می توانید از حوله سرد، آمونیاک استفاده کنید یا فقط به آرامی روی گونه های او بزنید.
هنگام ارائه مراقبت های اولیه، استفاده از دوش یخ یا بردن کودک به رودخانه یا دریای سرد ممنوع است، زیرا این کار باعث ایجاد استرس اضافی در بدن می شود و ممکن است وضعیت را بدتر کند.

درمان گرمازدگی در کودک
گرمازدگی در کودکان

اگر آسیب گرمایی خفیف بود، با مراقبت اولیه مناسب، درمان اضافی لازم نیست. برای بازگرداندن متابولیسم، گردش خون و عملکرد سیستم عصبی مرکزی، کافی است کودک چند روز در رختخواب بماند. توجهداشته باشید که فقط یک پزشک می تواند وضعیت کودک را ارزیابی کند.
درجه متوسط آسیب، متخصص اطفال ممکن است داروهایی را برای عادی سازی جریان خون تجویز کند. اگر کودک دچار گرمازدگی شدید شده باشد، برای عادی سازی تعادل آب و نمک، تجویز عضلانی و داخل وریدی داروها و همچنین اکسیژن و در صورت لزوم درمان ضد تشنج و سایر اقدامات پزشکی لازم است

قوانین ساده به شما کمک می کند از یک موقعیت ناخوشایند که برای سلامتی و زندگی خطرناک است جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم، لباس های رنگ روشن از پارچه های طبیعی به کودک بپوشانید.
 • کودک باید کلاه پانامایی یا کلاهی با لبه روی سر داشته باشد.
 • در فصل گرما از ساعت 11 صبح تا 4 بعدازظهر از پیاده روی و جابه جایی با وسایل نقلیه عمومی یا ماشین خودداری کنید.
 • به کودک خود نوشیدنی فراوان بدهید، به خصوص در هوای گرم
 • فرزندتان را در ماشین دربسته رها نکنید.
 • به کودکان بیش از حد غذا ندهید و از غذاهای چرب پرهیز کنید .
 • فعالیت بدنی بیش از حد را برای کودکان در هوای گرم محدود کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .