7 راهکار برای محافظت از خود در برابر هوای ناسالم

هوای ناسالم با عوامل مکانیکی، فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مرتبط است که در مکان هایی که افراد به طور فشرده زندگی می کنند، به ویژه در کلان شهرها، که شرایط آب و هوایی نیز به طور قابل توجهی با پارامترهای مشابه خارج از شهر متفاوت است، بیشتر قابل توجه است. میلیون ها تن آلاینده به طور مداوم در جو وجود دارد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده ها و آلودگی هوا باعث افزایش استرس بر روی سیستم قلبی عروقی می شود.
آلودگی هوا منجر به افزایش بیماری های سیستم تنفسی و قلبی عروقی می شود. تقریبا 20 درصد از بیماری های تنفسی و 10 درصد بیماری های دستگاه گردش خون با آلودگی جوی مرتبط هستند.
افراد مبتلا به بیماری های قبلی در هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگی حساس ترین گروه در معرض خطر هستند. استرس قلبی عروقی می تواند شرایط از قبل موجود مانند آسم، بیماری های ریوی و فشار خون را تشدید کند. خطرات و عواقب آن بسته به دفعات قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌باشد.
غلظت ذرات در طول قرار گرفتن در معرض و سطح فعالیت در طول مواجهه می تواند بسیار متفاوت باشد. عواقب خفیف شامل سوزش گلو/چشم، خشکی چشم و سردرد است. پیامدهای شدیدتر سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی شامل سکته مغزی و حمله قلبی است. افراد باید سعی کنند قرار گرفتن در معرض ذرات معلق را محدود کنند تا خطرات سلامتی را کاهش دهند.
آلودگی هوا پیامدهای شدیدی بر روی سلامتی دارد به طوری که یک سوم مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، سرطان ریه و بیماری های قلبی ناشی از آلودگی هوا است.

7 راهکار برای محافظت از خود در برابر هوای ناسالم
7 راهکار برای محافظت از خود در برابر هوای ناسالم

چگونه می توان خطرات ناشی از هوای ناسالم بر سلامت را کاهش داد؟

چند نکته ساده و موثر برای محافظت از شما و خانواده تان در برابر خطرات آلودگی هوا عبارتند از:

1. پنجره ها را ببندید.

بسته نگه داشتن پنجره ها اولین قدم برای جلوگیری از وارد شدن هوای ناسالم به خانه است. مراحل بعدی شامل گردش و فیلتراسیون خواهد بود. از فن ها برای گردش هوای خانه استفاده کنید و در صورت امکان از فیلترها برای حذف ذرات موجود در هوا استفاده کنید.

2. از خنک کننده مرکزی استفاده کنید.

پنجره ها و درها را بسته نگه دارید. استفاده از فن ها را برای گردش هوا در نظر بگیرید. فیلتر ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازی به تعویض ندارد.

3. از انجام کارهای خاص خودداری کنید.

در زمان الودگی هوا باید از جاروبرقی، گردگیری و هر چیزی که ذرات گرد و غبار را از بین می برد خودداری کرد. این فعالیت ها می توانند کیفیت هوای داخل خانه را بیشتر کاهش دهند. پاک کردن مرطوب و جاروبرقی با جاروبرقی های فیلتر شده HEPA روش های تمیز کردن جایگزین ایمن تر هستند.

4. از خانه بیرون نروید.

وقتی هوا الوده می‌شود، باید تمام فعالیت‌های خارج از منزل را متوقف کنید. این شامل دویدن و ورزش در هوای آزاد است.

5. از ماسک N95 استفاده کنید.

ماسک های پارچه ای معمولا در برابر آلودگی هوا از افراد محافظت نمی کنند. برای محافظت در برابر آلودگی هوا ، باید از ماسک N95 برای حذف ذرات ریز استفاده کرد. ذرات ریز معمولا از ماسک های پارچه ای عبور می کنند.

6. فیلترهای هوا را عوض کنید.

فیلترهای هوا در خنک کننده مرکزی می توانند ذرات آلودگی را از هوا حذف کنند و در این فرآیند هوای خانه را تمیز و سالم کنند. مراقب باشید که همه فیلترها نمی توانند ذرات دود و آلودگی را جذب و فیلتر کنند. فیلترهای HEPA می توانند به ویژه در فیلتر کردن ذرات دود موثر باشند و به طور گسترده در دسترس هستند. فیلترهای هوا باید در جدول زمانی مشخص شده توسط سازنده فیلتر تعویض شوند. اغلب چراغ ها یا حسگرهایی روی دستگاه های فیلتر وجود دارد که در صورت امکان نیاز به تمیز کردن یا تعویض را نشان می دهد.

7. از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

دستگاه های تصفیه هوا می توانند برای از بین بردن ذرات هوا مفید باشند. می‌توان تصفیه‌کننده‌های هوا را خریداری کرد که برای حذف اندازه‌های خاصی از ذرات با دقت بیشتری آزمایش شده‌اند. این دستگاه‌های تصفیه هوا معمولاً اطلاعاتی در مورد میزان هوای قابل تمیز کردن در یک ساعت و محدوده خاصی از اندازه‌های قابل فیلتر دارند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .