9 تاثیر شگفت انگیز پیاده روی برای سلامت بدن

بدون شک پیاده روی یکی از آسان ترین راه ها برای شروع ورزش است.
حتی اگر انجام تمرینات بدنی را دوست نداشته باشید پیاده روی یک راه آسان است که تاثیرات مثبتی بر روی مفاصل دارد.
مطالعات نشان می دهند که چربی بدن زنانی که بیشتر پیاده روی می کنند کمتر از کسانی است که پیاده روی نمی کنند.
پیاده روی همچنین خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد . زیرا ماهیچه ساق پا به عنوان یک پمپ وریدی عمل نموده و خون را از پاها به سمت قلب ، پمپ می کند و باعث کاهش بار قلب می‌شوند .
پیاده روی علاوه بر اینکه یک تمرین هوازی است از بسیاری جهات دیگر برای بدن مفید می باشد که در ادامه به بررسی آن پرداخته ایم.

مزایای پیاده ‌روی برای زنان و مردان

۱. گردش خون را بهبود می بخشد.

راه رفتن باعث دفع بیماری های قلبی می شود . این کار ضربان قلب را بالا برده و با کاهش فشار خون باعث تقویت ماهیچه های قلب می شوند.
زنان در یائسگی با پیاده روی به اندازه 3 کیلومتر در روز می توانند فشار خون خود را کاهش داده و از بیماری فشارخون در امان باشند .
بر طبق نظر محققان دانشگاه هاروارد در بوستون آمریکا زنانی که روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی می کنند می توانند خطر سکته مغزی را تا ۲۰ درصد و در صورتی که با سرعت بیشتری پیاده روی کنند احتمال خطر سکته مغزی را تا ۴۰ درصد کاهش می دهند.

۲. افزایش تراکم استخوان

پیاده روی می ‌تواند مانع از دست دادن توده استخوانی در افراد مبتلا به پوکی استخوان شود.
در حقیقت یک مطالعه بر روی زنان یائسه نشان داد که ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز ۴۰ درصد خطر شکستگی مفصل ران را کاهش می دهد .

9 تاثیر شگفت انگیز پیاده روی برای سلامت بدن
9 تاثیر شگفت انگیز پیاده روی برای سلامت بدن

۳. کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

درست است که هر نوع فعالیت بدنی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد ، اما یک مطالعه انجام شده توسط انجمن سرطان آمریکا نشان می دهد که زنانی که ۷ ساعت یا بیشتر در هفته راه می روند نسبت به کسانی که هفته ای سه ساعت یا کمتر راه می روند ۱۴ درصد خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها کاهش می یابد.
پیاده روی این محافظت را حتی برای زنانی که مبتلا به عوامل خطر سرطان پستان مانند اضافه وزن یا استفاده از هورمون های مکمل هستند نیز ایجاد می کند.

۴. تسکین درد مفاصل

چندین مطالعه نشان داده اند که پیاده روی دردهای مربوط به آرتروز را کاهش می دهد و 8 تا 10 کیلومتر پیاده روی در هفته حتی می توانند از این بیماری جلوگیری کند.
پیاده روی با روانکاوی و تقویت عضلات باعث حمایت از مفاصل خصوصاً مفاصل زانو و ران که بیشتر در معرض آرتروز هستند، می ‌شود.

۵. تقویت عملکرد ایمنی بدن

یکی دیگر از مزایای پیاده روی محافظت از بدن در برابر بیماری های فصلی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد.
مطالعه روی بیش از هزار زن و مرد نشان داده است که کسانی که حداقل ۲۰ دقیقه در روز و حداقل پنج روز در هفته پیاده روی می کند ۴۳ درصد کمتر از کسانی که هفته یکبار ورزش می کنند . در صورت بیماری نیز مدت زمان بیماری کاهش یافته و علائم آنها خفیف است.

۶. تقویت انرژی

پیاده روی در هنگام خستگی ممکن است در تقویت انرژی موثرتر از نوشیدن یک فنجان قهوه عمل کند.
راه رفتن باعث افزایش انرژی بدن شده و همچنین می ‌تواند سطح کورتیزول ، اپی نفرین و نوراپی نفرین را افزایش دهد. این هورمون ها باعث افزایش سطح انرژی بدن می ‌شوند.

۷. بهبود روحیه

تحقیقات نشان می‌ دهند که پیاده ‌روی می ‌تواند با کاهش اضطراب، افسردگی و خلق و خوی منفی به سلامت روان کمک کند .
پیاده روی همچنین می تواند باعث افزایش عزت نفس و کاهش علائم دوری از اجتماع شوند.
برای برخورداری از این مزایا کافیست سه بار در هفته حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع یا ورزش با شدت متوسط انجام دهید . همچنین می توانید پیاده روی را به صورت سه دفعه ۱۰ دقیقه‌ای نیز انجام دهید.

۸. ایجاد تفکری خلاق

پیاده روی ممکن است به آرامش ذهن کمک نموده و همچنین به شما کمک کند تا خلاقانه فکر کنید.
مطالعه ای که شامل ۴ آزمایش از افراد در حال حرکت و نشسته بود ، نشان داده است که شرکت کنندگان هنگام پیاده روی به ویژه قدم زدن در فضای باز عملکرد بهتری داشتند.
در نتیجه محققان به این نتیجه رسیدند که پیاده‌ روی جریان ایده‌های آزاد را باز می‌کند و راهی ساده برای افزایش خلاقیت و فعالیت همزمان بدنی است.
بنابراین دفعه دیگر که برای مشکل خود به نتیجه ای نرسیدید سعی کنید پیاده روی کرده و در حین پیاده روی مسئله را بررسی کنید.

۹. افزایش عمر

پیاده روی با سرعت زیاد می ‌تواند عمر افراد را افزایش دهد . محققان دریافتند که پیاده روی با سرعت متوسط در مقایسه با سرعت پایین 20درصد خطر مرگ را بیشتر کاهش می دهد اما پیاده روی با سرعت زیاد یا سریع (حداقل 6 کیلومتر در ساعت) خطر مرگ تا را ۲۴ درصد کاهش می دهد.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .