آلرژی به تخم مرغ چه علائمی دارد؟

آلرژی های غذایی باعث می شود که فرد به طور مداوم رژیم غذایی خود را محدود کند. بیمار نسبت به برخی غذاها عدم تحمل مزمن دارد که با بیش فعالی سیستم ایمنی بدن همراه است. امروزه انواع مختلفی از آلرژی های غذایی وجود دارد و آلرژی به تخم مرغ یکی از خطرناک ترین آنهاست.
آسیب شناسی مستلزم رعایت یک رژیم غذایی سخت است، زیرا تظاهرات آلرژیک هنگام خوردن نه تنها تخم مرغ به طور مستقیم، بلکه همچنین غذاهای حاوی آنها رخ می دهد. در موارد شدید بیماری، فرآیند التهابی حتی با تماس پوست با محصول شروع می شود. در چنین مواردی، فرد در انتخاب محصولات بهداشتی و محصولات آرایشی محدود است، زیرا سفیده تخم مرغ اغلب در مواد شیمیایی خانگی گنجانده می شود.

مکانیسم توسعه فرآیند آلرژیک در کار سیستم ایمنی نهفته است. به طور معمول، بدن باید به راحتی پروتئینی را که تخم مرغ غنی است جذب کند. آلرژی زمانی رخ می دهد که وقتی پروتئین وارد جریان خون می شود، آنتی ژن ها شروع به تولید فعال می کنند. سیستم ایمنی به اشتباه یک جزء مفید را به عنوان یک ماده مضر درک می کند، به این ترتیب سعی می کند آن را خنثی کند. آنتی ژن ها وقتی با آلرژن ها ترکیب می شوند، آنزیم مسئول تولید هیستامین را فعال می کنند. ترشح هیستامین در خون وجود دارد که منجر به ایجاد یک واکنش آلرژیک می شود.

علل آلرژی به تخم مرغ چیست؟

تخم مرغ ارزش غذایی بالایی دارد، این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و سایر عناصر کمیاب مفید است . همچنین مشخص است که این محصول سرشار از پروتئین است که در تشکیل ساختارهای عضلانی بدن نقش دارد. آلرژی به تخم مرغ می تواند تقریباً توسط هر یک از اجزای ذکر شده ایجاد شود، با این حال، پروتئین قوی ترین آلرژن در نظر گرفته می شود. این ماده در طی عملیات حرارتی از بین نمی رود و باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می شود حتی زمانی که در دوزهای کوچک وارد بدن می شود. در بیشتر موارد، آلرژی به تخم مرغ در بزرگسالان و کودکان به دلیل قرار گرفتن در معرض پروتئین ساده ای به نام آلبومین ایجاد می شود که به مقدار زیاد در سفیده تخم مرغ یافت می شود و هنگامی که در خون آزاد می شود، تشکیل ایمونوگلوبولین ها را تحریک می کند. آلرژی به زرده بسیار کمتر رایج است، زیرا حاوی ماده دیگری می باشد که یک آلرژن کمتر تهاجمی بنام ویتلین است. این ماده چندین برابر بی خطرتر از آلبومین است. علاوه بر این، ویتلین در طی عملیات حرارتی از بین می رود، بنابراین عملاً در تخم مرغ پخته شده وجود ندارد.

آلرژی به تخم مرغ
آلرژی به تخم مرغ

چه کسانی در معرض آلرژی به تخم مرغ قرار دارند؟

در بیشتر موارد، حساسیت به تخم مرغ یک بیماری مادرزادی است . معمولاً این مشکل ناشی از اختلالات سیستم ایمنی مرتبط با ناهنجاری در رشد جنین یا یک استعداد ارثی است. عامل دوم رایج تر است. اگر حداقل یکی از والدین به تخم مرغ حساسیت داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که عدم تحمل پروتئین به کودک منتقل شود. خطر ایجاد یک وضعیت پاتولوژیک در نوزاد حتی زمانی وجود دارد که مادر یا پدر از هر شکل دیگری از آلرژی (نه لزوماً غذا) رنج می برند. در عین حال، یک بیماری ارثی اغلب به صورت جمع به کودکان منتقل می شود (به عنوان مثال، کودک به تخم مرغ در ترکیب با عدم تحمل لبنیات، شکلات یا مرکبات آلرژی دارد)
در موارد نادر، تظاهرات آلرژی در سنین بالاتر رخ می دهد. با این حال، با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و تمایل به واکنش های آلرژیک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اغلب، در افرادی که در دوران کودکی از آسیب شناسی رنج می برند، با گذشت زمان، آلرژی ها خود به خود از بین می روند. کودکان بیشتر مستعد ابتلا به واکنش های آلرژیک هستند. این به دلیل این واقعیت است که مکانیسم های دفاعی بدن هنوز به اندازه کافی شکل نگرفته است. بنابراین، والدین باید رژیم غذایی کودک را به دقت کنترل کنند و با احتیاط زیاد محصولات جدید را در منوی او وارد کنند.
اغلب، آلرژی به تخم مرغ در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک (اغلب در کودکان) تشخیص داده می شود. کودک پس از غذا خوردن واکنش های پوستی مکرری دارد . درماتیت آتوپیک منحصراً ارثی است، بنابراین جلوگیری از توسعه آن غیرممکن است.

آلرژی به تخم مرغ چگونه ظاهر می شود؟

آلرژی به تخم مرغ در هر فرد به طور جداگانه خود را نشان می دهد. شدت علائم به میزان آلرژن وارد شده به بدن، میزان حساسیت سیستم ایمنی و سن فرد بستگی دارد. در کودکان، واکنش های آلرژیک بسیار سریعتر از بزرگسالان ایجاد می شود و بسیار شدیدتر است. تخم مرغ یا بلدرچین به عنوان یک محرک عمل می کند. آلرژی نیز اغلب هنگام خوردن غذاهایی مانند شیرینی وسالاد حاوی تخم مرغ ظاهر می شود. علائم واکنش آلرژیک به طور معمول به سه گروه تقسیم می شود:
– علائم مربوط به دستگاه گوارش
– علائم مربوط به پوست
– علائم تنفسی
اولین علامت این مشکل، به عنوان یک قاعده، نقض سیستم گوارش است. بیمار اسهال، تهوع ، استفراغ یا نفخ دارد . چنین علائمی تشخیص یک واکنش آلرژیک را بسیار دشوارتر می کند، زیرا در نگاه اول می توان آنها را به راحتی با علائم مسمومیت معمولی اشتباه گرفت.
با پیشرفت بیماری، علائم آسیب شناسی بارزتر می شود. آنها با واکنش های پوستی همراه هستند. بیمار از خارش شدید در ناحیه شکم، پشت، بازوها و ران شکایت دارد. اغلب، آلرژی به تخم مرغ با کهیر و درماتیت آتوپیک (تاول ها و لکه های قرمز روشن روی پوست ظاهر می شوند) مشخص می شود . تظاهرات پوستی آلرژی اغلب در کودکان در سنین پایین مشاهده می شود. علائم تنفسی در عدم تحمل سفیده تخم مرغ بسیار کمتر دیده می شود و خطر جدی برای سلامتی و زندگی انسان است. در این حالت آلرژی به تخم مرغ با اشک ریزش، تورم دستگاه تنفسی فوقانی و مخاط دهان، قرمزی چشم ها و تنگی نفس ظاهر می شود . بیمار با علائم تنفسی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد، در غیر این صورت احتمال ابتلا به ادم کوئینکه و شوک آنافیلاکتیک زیاد است. چنین عوارضی منجر به مرگ فرد در اثر خفگی می شود.

درمان حساسیت به تخم مرغ

از آنجایی که آلرژی به تخم مرغ اغلب با وراثت همراه است، درمان کامل آن غیرممکن است. هدف درمان ، اصلاح وضعیت پاتولوژیک با از بین بردن علائم مشخصه و جلوگیری از حملات واکنش های آلرژیک است. درمان بر اساس سه اصل اساسی است:
– درمان حذف (به دنبال یک رژیم غذایی سخت)
– مصرف دارو
– استفاده از داروهای موضعی برای از بین بردن واکنش های پوستی و تنفسی.
درمان حذف اساس درمان است که بدون آن حفظ حالت بهبودی غیرممکن است. این شامل حذف تخم مرغ با هر منشا از لیست تغذیه ای بیمار است . توصیه می شود از مصرف شیرینی ، بیسکویت، سس، سالاد، برخی از انواع پاستاها که حاوی تخم مرغ هستند خودداری کنید.
اگر آلرژی به تخم مرغ وارد مرحله حاد شده باشد، علائم با کمک آنتی هیستامین ها برطرف می شود. آنها باید توسط یک متخصص آلرژی مطابق با نشانه های دقیق تجویز شوند. خود درمانی خطرناک است، زیرا اثر بخشی بسیاری از آنتی هیستامین ها با گذشت زمان کاهش یافته و باعث اعتیاد می شوند.
اغلب، آلرژی به تخم مرغ در بزرگسالان و کودکان با خارش شدید پوست و بثورات همراه است. برای از بین بردن چنین واکنشی، استفاده از پمادهای کورتیکواستروئید و هیدروکورتیزون توصیه می شود . این پمادها التهاب را تسکین داده و حساسیت سلول های اپیدرم را به هیستامین کاهش می دهند. پزشک با علائم شدید تنفسی، برای بیمار اسپری های بینی و خوراکی و همچنین قطره های چشمی تنگ کننده عروق تجویز می کند .

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .