پاسخ به رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان

این مقاله به بررسی رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان و پاسخ به این سوالات اختصاص داده شده است.
هنگامی که هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی برای بررسی سلامت دهان و دندان مراجعه می‌کنیم دندانپزشک معمولاً قبل از انجام هر کار درمانی بر روی دندان ها گرفتن رادیولوژی دندان را توصیه می کند . به همین دلیل ممکن است برای بسیاری از افراد سوالاتی در خصوص این نوع تصویر برداری پیش بیاید .
برای پاسخ به این سوالات تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

بررسی و پاسخ به رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان

۱. رادیولوژی دندان چیست؟

یک ابزار تشخیصی بسیار مفید برای ارزیابی ساختارها و بافت های دندان از جمله پریودنتیم و استخوان آلوئول است.
این نوع تصویربرداری باعث می‌ شود تا دندانپزشک بتواند مشکلات دهانی نظیر پریونیتیت، حفره ها، آبسه های پریاپیکال، شکستگی های سمفیزال، کیست ها، هایپردونتیا، آسیب های استخوانی و دندان های نهفته را به راحتی تشخیص دهد.
رادیولوژی دندان با استفاده از پرتوهای یونیزان انجام شده و این پرتوها از طریق بافت ها جذب می‌شوند و به صورت متقاطع تصاویری را روی یک فیلم رادیوگرافی نمایش می دهد.
به عبارت دیگر رادیولوژی دندان ها تمام چیزهایی را که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند را نشان می دهند.

پاسخ به رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان
پاسخ به رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان

۲. علت نیاز به گرفتن رادیولوژی دندان چیست؟

رادیولوژی دندان ابزاری برای مراقبت از دهان و دندان ها می باشد. تمیزکردن و معاینه بصری دندان ها ، لثه ها و دهان برای سالم نگه داشتن قسمت های در معرض دید دهان مفید است .
با توجه به این که بسیاری از موارد در زیر خط لثه یا در داخل دندان ها قرار می گیرند، دندانپزشکان بدون استفاده از رادیولوژی نمی ‌توانند آنها را ببینند.
به همین دلیل برای تشخیص زودهنگام و درمان مشکلات احتمالی دهان و دندان مانند وجود حفره های کوچک در داخل دندان ها، آبسه یا کیست، از بین رفتن استخوان فک و… لازم است قبل از آنکه به مشکلات بزرگتری تبدیل شوند پرتونگاری یا رادیولوژی دندان انجام شود.

۳. هر چند وقت یکبار نیاز است که رادیولوژی دندان انجام شود؟

به طور کلی در بزرگسالان با دندان های سالم نیاز است هر ۳ تا ۵ سال یکبار رادیولوژی از دهان و دندان انجام شود.
اما پرتونگاری برای بررسی سلامت دندان‌های عقب دهان، بسته به سابقه مشکلات دندانپزشکی و میزان خطر در مورد مسائل بعدی از جمله پوسیدگی دندان ممکن است هر ۱ تا ۳ سال مورد نیاز باشد.
با توجه به آن که رادیولوژی دندان یک ابزار تشخیصی است، در صورت احساس دندان درد یا موارد اضطراری دیگر ممکن است نیاز باشد بیشتر از این ابزار تشخیصی استفاده شود.

۴. آیا رادیولوژی دندان یک روش ایمن است؟

یکی از رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان ایمن بودن آن می باشد. پرتونگاری دندان هنگامی که تحت دستورالعمل های تعیین شده توسط انجمن دندانپزشکی اداره شده و انجام شود ایمن تلقی می شود.
با توجه به اینکه به طور معمول در انجام این روش تمام استانداردهای مربوطه از جمله انجام معاینات لازم، آزمایش تجهیزات، آموزش صحیح پرسنل و استفاده از پیشبندهای ضد سربی برای محافظت از بیماران انجام می‌شود ، به همین دلیل یک ایمنی در نظر گرفته می شود.

۵. آیا رادیولوژی دندان در بارداری خطرناک است؟

با توجه به این که دامنه اشعه ایکس به کار رفته شده در این روش بسیار کم است و اشعه مستقیم به سمت دندان هدایت می‌شود، از نظر پرتونگاری هیچ خطری برای جنین ایجاد نمی شود.
به همین دلیل در صورتی که دچار یک وضعیت اورژانسی در دهان یا دندان درد شدید می‌توانید رادیولوژی از دندان را انجام دهید. زیرا سلامت دهان و دندان مادر بر بارداری تاثیر می گذارد. بیماری لثه با زایمان زودرس نیز مرتبط است ، بنابراین لازم است مشکلات دهان و دندانی خود را در هنگام بارداری برطرف کنید.

۶. آیا انجام رادیولوژی دندان برای کودکان ایمن است؟

این یکی دیگر از رایج ترین سوالات درباره رادیولوژی دندان است ، در پاسخ به این سوال باید گفت از آنجا که کودکان مستعد ابتلا به حفره های دندانی هستند، ممکن است انجام رادیولوژی دندان در هر شش ماه یکبار برای کودک تجویز شود.
در صورت سالم بودن دندان‌ها و لثه‌ها در هر بار ویزیت توسط دندانپزشک ممکن است نیاز باشد رادیولوژی از دندان کودک کمتر انجام شود.
خبر خوب این است که اشعه دندانپزشکی نسبت به گذشته ایمن تر شده و در حال حاضر بسیاری از دندانپزشکان از اشعه ایکس دیجیتال استفاده می کنند که ۸۰ درصد کمتر از اشعه ایکس معمولی، اشعه دارد.

۷. آیا لازم است پس از انجام رادیولوژی دندان از نزدیک شدن به افراد دیگر دوری کرد؟

خیر، با توجه به اینکه اشعه ایکس در رادیولوژی دندان تنها در همان زمان انجام رادیولوژی می باشد و پس از پایان یافتن تصویربرداری اشعه از بدن فرد ساطع نمی شود، بنابراین نیازی به دوری کردن از افراد و خردسالان نیست.

۸. قبل از انجام رادیولوژی دندان چه کارهایی باید انجام داد؟

لازم است ابتدا از اشیا فلزی و زیورآلات مانند گوشواره و گردنبند ، همچنین عینک ، گیره سر و دندان های متحرک را از خود دور نموده ، سپس وارد اتاق تصویربرداری شوید.
در صورتی که باردار هستید یا احتمال بارداری می دهید تکنسین را مطلع کنید.

۹. رادیولوژی دندانی توسط اشعه ایکس پانوراما چیست؟

اشعه ایکس پانوراما به دندانپزشک این امکان را می دهد تا کل دهان از جمله دندان های فوقانی و تحتانی و قسمت‌هایی از فک را در یک تصویر واحد ببیند.
این تصویر هرگونه مشکلی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود را نشان می دهد، همچنین می‌تواند به پیش‌بینی رشد دندان های کودکان کمک نموده و دندان های عقل نوجوانان را نشان دهد.

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : مرکز انجام رادیولوژی در کرج مدرنترین تجهیزات

تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از ادره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .