نکات ضروری درباره آروغ زدن نوزاد

هنگامی که حباب های گاز در معده کودک گیر می کند، می تواند باعث احساس پری معده و ناراحتی نوزاد شود. آروغ زدن نوزاد به آزاد شدن این حباب های گاز در مری و خارج شدن هوا از دهان کمک می کند.

چرا نوزادان به آروغ زدن نیاز دارند؟

نوزادان معمولا هنگام شیر خوردن ، هوای زیادی را می بلعند، که باعث می شود خیلی سریع احساس سیری کنند. این مورد بیشتر در مورد نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند، اتفاق می افتد که تمایل دارند سریع تر شیر را بخورند.
اما نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌ کنند نیز می توانند در صورتی که مادرT شیر زیادی داشته باشد و یا کودک بسیار گرسنه باشد مقداری هوا را ببلعند ، زیرا تمایل دارند که سریع تر شیر بخورند.
در سنین بالاتر ،گاز همچنین ممکن است در اثر تجزیه برخی مواد غذایی در روده بزرگ توسط باکتری ها ایجاد شود. این شامل غذایی است که کودک مصرف می ‌کند و همچنین غذایی که مادر مصرف می کند و از طریق شیر منتقل می کند. برخی از رایج ترین مواد غذایی که باعث نفخ می شوند، شامل لوبیا، سبزیجات ( مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم و کلم بروکسل)، آبنبات ها و آدامس های بدون قند و نوشابه و نوشیدنی های میوه ای می شوند.
در نهایت، اگر کودک نسبت به برخی غذاها مانند شیر خشک یا چیزی از رژیم غذایی مادر را نتواند تحمل کند، بدن او ممکن است با تولید گاز بیشتر واکنش نشان دهد.

چه زمانی آروغ کودک را بگیریم؟

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که آروغ نوزاد را به طور منظم بگیرید، حتی اگر هنگام آروغ گرفتن نوزاد احساس ناراحتی کند یا گازی ترشح نکند. کارشناسان می‌گویند سعی کنید اگر در حال شیردهی هستید، قبل از تعویض سینه آروغ نوزاد را بگیرید.
والدینی که از شیشه برای تغذیه نوزاد استفاده می کنند می توانند بین هر 10 سی سی  شیرخوردن برای نوزادان تا حدود شش ماهگی آروغ را بگیرند. پس از اتمام شیردهی نوزاد خود نیز دوباره آروغ او را بگیرید.
در حالی که تعداد کمی از نوزادان نیاز به آروغ زدن بیشتر دارند، بسیاری از والدین این اشتباه را مرتکب می شوند که با تلاش های غیر ضروری برای گرفتن آروغ نوزاد، غذا خوردن را مختل می کنند که این کار باعث طولانی شدن زمان تغذیه شده در نتیجه باعث گرسنه تر شدن کودک و افزایش بلع هوا می شود.

 آروغ زدن نوزاد
آروغ زدن نوزاد

چه زمانی دیگر نیاز نیست که آروغ نوزاد را بگیریم؟

سن قطعی برای متوقف کردن این کار وجود ندارد،اما به مرور زمان سیستم گوارشی آنها بالغ شده و نیاز به آروغ زدن ، کمتر می شود. احتمالاً این تغییر را در حدود ۴ تا ۶ ماهگی مشاهده خواهید کرد، زمانی که کودک شما شروع به خوردن غذای جامد می کند.

نکات دیگر برای تسکین گاز در نوزادان

اگر به نظر می ‌رسد که آروغ زدن، ناراحتی کودک شما را تسکین نمی دهد، تکنیک های دیگری را برای حرکت دادن گاز امتحان کنید. والدین می توانند با ماساژ دادن شکم نوزاد یا فشار دادن پاها به عقب و جلو وقتی کودک به پشت دراز می کشد و یا حرکت دادن پاها مانند رکاب زدن دوچرخه به دفع گاز اضافی نوزاد کمک کنند.
همچنین می ‌توانید علت‌ وجود گاز اضافی را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است چیزی در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد که باعث ناراحتی کودک می شود. مشاور شیردهی در نیویورک می گوید : هر کس متفاوت است، یکی از رایج ترین مقصران وجود گاز در معده نوزادان مصرف لبنیاتی مانند: پنیر، بستنی و شیر توسط مادر است.

راه حل های دیگر عبارتند از:

بگذارید شیر در شیشه قبل از شیر دادن به نوزاد کمی ته نشین شود (زیرا تکان دادن هوای زیادی را به شیرخشک اضافه می ‌کند). انتخاب یک سر شیشه مناسب سن نوزاد و یا تغییر دادن سبک شیشه شیر او (استفاده از شیشه هایی که برای کاهش میزان هوا در بطری طراحی شده است) می تواند کارگشا باشد.
اگر به نظر می ‌رسد که هیچ چیز باعث تسکین گاز نمی شود، داروهای بدون نسخه وجود دارند که والدین می توانند آنها را امتحان کنند، البته با تایید پزشک.
به یاد داشته باشید که آروغ زدن نوزاد کاملاً طبیعی است، اما استفراغ این طور نیست. اگر نوزاد پس از شیر خوردن به شدت استفراغ می کند، با پزشک اطفال مشورت کنید. زیرا به طور معمول، گازگرفتگی نباید با علائم اضافی همراه باشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .