دل درد نوزاد نشانه چیست؟

دل درد در نوزادان می تواند به طور ناگهانی ظاهر شده و باعث بی قراری نوزاد شود . این مشکل یک بیماری کاملاً شایع در نوزادان بوده و از آن جایی که نوزاد نمی تواند احساس درد خود را بیان کند با گریه و بیقراری دل درد خود را نشان می‌دهد.
این درد در نوزادان به دلایل مختلفی می تواند ظاهر شده و معمولاً با برخی از درمان های خانگی قابل درمان است با این حال ، در برخی موارد ممکن است نیاز به استفاده از دارو و مداخله پزشکی باشد.

علل رایج دل درد نوزاد

با اینکه نوزادان قادر به حرف زدن نیستند اما ارتباطات موثری دارند و والدین هوشیار می توانند سیگنال هایی را که باعث ایجاد دل درد در نوزادان شده است را به راحتی تشخیص دهند . بنابراین باید مراقب علائم و نشانه‌های زیر باشید:
– گریه بیش از حد معمول در نوزاد
– استفراغ کردن یا بیرون راندن آب دهان
– امتناع از شیر خوردن
– ایجاد اختلال جدید یا غیر عادی در به خواب رفتن نوزاد
– مبتلا شدن به اسهال یا یبوست
– درهم کشیدن صورت
– نشان دادن درد با زبان بدن مانند سفت کردن عضلات یا ناتوانی در ثابت ماندن در یک جا

دل درد نوزاد نشانه چیست؟
دل درد نوزاد نشانه چیست؟

علل احتمالی درد شکم در نوزادان چیست؟

درست مانند بزرگسالان مجموعه از مسائل وجود دارد که می تواند باعث دل درد در نوزاد شود . در حالی که تشخیص قطعی نیاز به مراجعه به پزشک دارد اما برخی از شایع ترین دلایلی که باعث به این مشکل در نوزادان می شوند عبارتند از:

جمع شدن‌ گاز

یکی از ساده ترین و در عین حال مقصر احتمالی شکم درد نوزاد ، جمع شدن گاز در معده است. با توجه به اینکه دستگاه گوارش نوزاد دستگاه همیشه پر روغن نیست ، عوامل مختلفی می‌ توانند باعث ایجاد گاز شوند . خوشبختانه هوا گرفتن دستگاه گوارش کودکان که ممکن است شما را با بی خوابی های شبانه مواجه کند معمولاً مضر نیست و با رعایت برخی موارد قابل برطرف شدن است.

یبوست

کودک در اوایل زندگی خود ممکن است مدفوع زیادی دفع کرده و این عمل به ۱۲ بار در روز نیز برسد.
معمولاً این عمل پس از چند هفته اول زندگی کاهش یافته و پس از اینکه برای کودک غذاهای جامد شروع می شود مدفوع کردن دوباره افزایش می یابد.
والدین با الگوهای دفع‌ مدفوع کودک خود آشنا هستند بنابراین به سادگی متوجه می شوند که آیا کودک به اندازه همیشه پوشک خود را کثیف کرده است؟ در غیر این صورت دل درد آن ها ممکن است ناشی از یبوست باشد.

رفلاکس معده

رفلاکس معده وضعیتی است که در آن محتویات معده از طریق اسفنکتر تحتانی مری که در نوزادان توسعه نیافته است به سمت بالا حرکت می‌کند. این عضله محل تقاطع مری و معده را مشخص می‌کند وقتی اسید معده همراه با غذای نیمه هضم شده وارد مری می شود باعث تحریک این ناحیه می گردد . در این صورت نوزاد در حالی که دل درد دارد قی می‌ کند و یا استفراغ دارد.

کولیک

کولیک با گریه بی‌وقفه در نوزادان مشخص می‌شود. این بیماری در نوزادان دو تا سه هفته ای رخ داده و می تواند تا ۴ یا ۵ ماهگی ادامه یابد. در صورتی که کودک به مدت ۲ ساعت در روز به مدت ۳ روز در هفته گریه می‌کند ممکن است دچار کولیک باشد. علل دقیق کولیک مشخص نیست ممکن است به دلیل استنشاق هوای اضافی یا سوءهاضمه ایجاد شود، همچنین ممکن است کودک نسبت به مواد موجود در شیر مادر تحمل نداشته باشد.

اسهال

اسهال منجر به مدفوع آبکی شده و می‌تواند باعث کم آبی بدن در نوزادان شود. معمولاً اسهال موجب دل پیچه در نوزادان شده و به عنوان یکی از مواردی که باعث ایجاد دل درد در آنها می شود شناخته می شود.

برای آرام کردن دل درد نوزاد چه کارهایی می ‌توان انجام داد؟

حرکت پاهای نوزاد به صورت دوچرخه

برای تسکین دل دردی که ناشی از جمع شدن گاز در معده یا روده نوزاد است پاهای او را به آرامی به جلو و عقب همانند رکاب زدن دوچرخه حرکت دهید . این تمرین سبک عضلات شکم او را درگیر نموده و باعث می شود گاز ها دفع شوند.

توجه به رژیم غذایی مادر

مادران در دوران شیردهی باید توجه ویژه ای به رژیم غذایی خود داشته و از خوردن غذاهای نفاخ که ممکن است باعث ایجاد دل درد در نوزاد شوند امتناع کنند. به همین جهت لازم است در مورد مواد غذایی که از شیر منتقل شده و معده کودک را تحریک می کند با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

تغییر دادن راهکارهای آروغ زدن نوزاد

برخی از نوزادان برای آزاد کردن هوای اضافه درون معده از راه دهان بسیار عالی عمل می کنند در حالی که برخی دیگر در این مسئله مشکل داشته و زمان بیشتری طول می کشد تا آروغ بزنند . برای این گونه از نوزادان باید استراتژی آروغ زدن آنها را تغییر دهید ، به عنوان مثال سعی کنید در اواسط شیردهی کودک را طوری بگیرید تا حباب های هوای موجود در معده از راه دهان خارج شوند . چند آروغ خوب و بزرگ می تواند تفاوت زیادی در ناراحتی آنها ایجاد کند.

پس از شیر خوردن نوزاد خود را در حالت ایستاده نگه دارید.

احتمالاً این توصیه را برای بزرگسالان مبتلا به رفلاکس شنیده اید که بعد از غذا خوردن دراز نکشیده و به حالت نشسته یا سرپا بمانند همین استراتژی در مورد نوزادان مبتلا به رفلاکس معده نیز صدق می کند. ایستاده نگه داشتن نوزاد در حالی که او را در بغل گرفته و به خود تکیه داده اید پس از شیرخوردن به نیروی جاذبه اجازه می دهد تا کار خود را در انتقال غذا از دستگاه گوارش انجام دهد بنابراین پس از شیر دادن به نوزاد به مدت ۳۰ دقیقه از خواباندن او امتناع کنید.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .