خونریزی بینی همراه با لخته خون نشانه چیست؟

خونریزی بینی همراه با لخته خون گاهی موارد دیده می شود. خونریزی بینی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی بینی پاره شده و خون به بیرون می ریزد. در پاسخ به این آسیب، بدن یک لخته خون در بینی تشکیل داده که این کار را برای کاهش نشت خون و ترمیم آسیب عروق انجام می دهد. خونریزی بینی بسیار شایع است و به ندرت پیش می‌آید که خطرناک بوده یا خونریزی بینی همراه با لخته باشد. اندازه لخته خونی که تشکیل می شود بسته به مقدار خون موجود می تواند متفاوت باشد.
لخته خون ممکن است هنگام برداشتن بافت از بینی خارج شود، اما می تواند مدت بیشتری در آنجا بماند. هنگامی که خونریزی بینی متوقف می شود، می توان با دمیدن آرام از بینی، لخته خون را از بین برد.

دلایل خونریزی بینی

ضربه

ضربه های فیزیکی یکی از آسیب های جسمی هستند که ممکن است باعث خونریزی بینی هستند.
انواع مختلفی از تروما می تواند باعث خونریزی بینی شود، از جمله:
فشاردادن  یک جسم به داخل بینی
ضربه به صورت
استفاده نادرست از اسپری بینی

ضربه وارد شده به بینی می‌تواند رگ‌های خونی کوچکی را که داخل آن قرار گرفته‌اند را پاره کرده و باعث نشت خون به بیرون شود.
بیشترین نوع خون دماغ ناشی از ضربه، خونریزی قدامی بینی است. این می تواند زمانی رخ دهد که ضربه باعث پاره شدن رگ های خونی در قسمت پایین سپتوم شود. سپتوم دیواره نازکی از غضروف است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.
در بیشتر موارد، خونریزی بینی نیازی به درمان خاصی ندارد. هنگامی که خونریزی بینی رخ می دهد، لخته خون تشکیل می شود تا از خونریزی بیش از حد از رگ ها جلوگیری کند. در بیشتر موارد، بدن خود شروع به ترمیم رگ های خونی می کند که باعث خونریزی بینی می شوند.
تشکیل لخته خون برای جلوگیری از نشت خون از بینی ممکن است مفید باشد. این کار از دست دادن خون اضافی جلوگیری می کند.
با انجام این سه مرحله می توان خونریزی بینی را متوقف کرد:
به جلو خم شوید به طوری که سر درست به جلوی سینه خم شود. این کار از جاری شدن خون در گلو جلوگیری می کند.
به آرامی قسمت های نرم دو طرف بینی را با دو انگشت به هم فشار دهید تا از نشت خون جلوگیری شود.
حدود 10 دقیقه در این حالت بمانید و صبر کنید تا نشت خون متوقف شود. اگر پس از این مدت خون همچنان نشت می کند، فشار ملایم را به دو طرف بینی برای 10 دقیقه دیگر ادامه دهید. این کار را تا زمانی که خونریزی کامل قطع شود تکرار کنید.
اگر لخته خون مانع از عبور هوا از بینی شده است، آن را به آرامی فین کنید. بهتر است قبل از فین کردن لخته خون صبر کنید تا خونریزی به طور کامل متوقف شود.

خونریزی بینی همراه با لخته خون نشانه چیست؟
خونریزی بینی همراه با لخته خون نشانه چیست؟

آلرژی و سینوزیت

یکی دیگر از علل شایع خونریزی بینی، التهاب داخل و اطراف بینی است.
آلرژی می تواند باعث التهاب در مجاری بینی شود. این مشکل به عنوان رینیت شناخته می شود . سینوزیت ، که در آن التهاب سینوس ها را تحت تاثیر قرار می دهد، وضعیت مشابهی است. در هر دو مورد، التهاب می تواند منجر به خونریزی از بینی همراه با لخته شود.
این شرایط همچنین می تواند باعث احتقان در بینی شود. احتقان باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود که آنها را در برابر آسیب، آسیب ‌پذیرتر می‌کند و خطر خونریزی بینی را بیشتر می‌ کند. همین امر در مورد سایر شرایطی که باعث احتقان می شود، مانند سرماخوردگی نیز صادق است.
اگر یکی از این شرایط علت خونریزی بینی باشد، افراد می توانند سه مرحله فوق را برای جلوگیری از آن دنبال کنند. همانطور که گفته شد، تحریک یا احتقان در بینی می تواند فشار را راحت تر کند و خونریزی را متوقف کند.
اگر لخته خون بزرگ باشد، ممکن است تنفس را دشوارتر کند. ممکن است فرد بر روی تنفس از طریق دهان تمرکز کند و باید از اعمال فشار بیش از حد به بینی خودداری کند.
افراد همچنین باید از پاک کردن مخاط بینی با فین کردن شدید اجتناب کنند. برای مدیریت احتقان بعد از خونریزی بینی بهتر است از اسپری بینی یا استنشاق بخور آب استفاده شود.
بهترین روش برای مقابله با این نوع خونریزی بینی، درمان علت زمینه ای است. به عنوان مثال، آنتی هیستامین ها برای درمان آلرژی بینی مفید هستند.

محیط خشک

محیط های بسیار خشک می توانند باعث خونریزی بینی همراه با لخته شوند. این شرایط می تواند باعث خشک شدن پوشش داخلی بینی و ترک خوردن آن شود که این مسئله می تواند رگ های خونی بینی را پاره کرده و منجر به خونریزی بینی شود.
به عنوان مثال، خونریزی بینی ممکن است به دلیل قرار گرفتن در یک اتاق خشک و گرم رخ دهد. این نوع خونریزی بینی در ماه های زمستان شایع است. همچنین ممکن است این خونریزی های بینی در ارتفاعات بالا که هوا خشک تر است ، رخ دهد.
با انجام همان سه مرحله ذکر شده در بالا می توان خونریزی بینی را متوقف کرد.

انحراف سپتوم

انحراف تیغه بینی یا سپتوم زمانی اتفاق می افتد که تیغه بینی شکل یا موقعیت غیر طبیعی داشته باشد که می توانند از بدو تولد یا در نتیجه آسیب دیدگی بینی ایجاد شود.
انحراف سپتوم می تواند جریان هوا را به یکی از سوراخ های بینی محدود کند که باعث می‌شود بینی خشک شده و پوست داخل سوراخ بینی ترک بخورد و خطر آسیب به رگ های خونی را افزایش دهد.
یکی دیگر از علائم انحراف تیغه بینی، احتقان است که می تواند خطر خونریزی بینی را نیز افزایش دهد.
می توان خونریزی بینی را که به دلیل انحراف تیغه بینی رخ می دهد متوقف کرد، اما ممکن است ادامه پیدا کند.
افراد ممکن است بتوانند احتقان را با استفاده از اسپری های بینی و داروهای ضد احتقان کاهش دهند . با این حال، تنها راه حل دائمی، انجام عمل جراحی برای اصلاح سپتوم است.

مصرف انواع خاصی از داروها

داروهایی که خون را رقیق می کنند، یا داروهای ضد انعقاد، می توانند احتمال خونریزی بینی را افزایش دهند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی شکل دیگری از داروها هستند که می توانند خطر خونریزی بینی را افزایش دهند.
این داروها خطر خونریزی بینی را افزایش می دهند ، زیرا بر نحوه تشکیل لخته های خون در بدن تأثیر می گذارند. به همین دلیل، این نوع از خونریزی بینی ممکن است طولانی تر باشد، زیرا بدن نمی تواند به سرعت لخته ایجاد کند.
اگر خونریزی متوقف نشد، ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی باشد. یک متخصص می تواند رگ های خونی آسیب دیده را ببندد یا از دارو برای جلوگیری از نشت خون استفاده کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد نیازی به مراقبت پزشکی نیست اما اگر بعد از 30 دقیقه خونریزی متوقف نشد ، فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت بروز خونریزی بینی با علائم دیگر، از جمله :
– خونریزی بسیار شدید که از گلو نشت می کند.
فشار خون بالا
– سبکی سر
– درد قفسه سینه
– ضربان قلب بالا
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .