علت نخوابیدن نوزاد چیست و چه باید کرد؟

دلایل زیادی وجود دارد که علت نخوابیدن نوزاد هستند . برنامه خواب نوزادان نسبت به بزرگسالان متفاوت بوده و ممکن است چندین بار در شب بیدار شوند. اما الگوی خواب نوزادان با بزرگتر شدن تغییر می کند و به یک روال عادی تبدیل می شود.

الگوی خواب نوزادان در سنین زیر شامل موارد زیر است :

0 تا 3 ماه

نوزادان تازه متولد شده ممکن است تا 3 ماهگی بیشتر از 1 تا 2 ساعت در شبانه روز را نخوابند.
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید بطور معمول هر دو ساعت و گاهی اوقات حتی در زمان کمتر شیر بخورند ، بنابراین آنها ممکن است به دفعات برای تغذیه از خواب بیدار شوند. اما پس از چند ماه اول، کودک ممکن است به دفعات برای شیر خوردن بیدار نشده و بیشتر بخوابد.
با توجه به اینکه نوزادان در حال تطبیق با زندگی خارج از رحم هستند بنابراین ممکن است تا 11 هفتگی چرخه خواب نامنظمی داشته و روزها بخوابند و شب ها بیدار باشند.
بطور کلی نوزادان در این سن به 16 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند که 8 ساعت در طول روز باید باشد.

3 تا 6 ماه

به گفته برخی از کارشناسان ، برخی از نوزادان در ماه سوم ممکن است به یک روال خواب عادت کنند، اما ممکن است شب ها تا دیر وقت بیدار باشند.
ممکن است والدین متوجه شوند که قنداق کردن نوزاد به خواب او کمک می کند. با این حال، طبق مقاله‌ای در Pediatric Patient Education ، قنداق کردن نوزاد در زمانی که شروع به غلت زدن می ‌کند خطرناک بوده و می‌تواند خوابیدن را برای او سخت‌تر کند.
برخی از والدین در این زمان ، نوزاد را از تخت به گهواره منتقل می‌کنند که ممکن است باعث اختلال بیشتر در روال زندگی آنها شود.
طبق گفته دپارتمان نورولوژی دانشگاه کلمبیا ، نوزادان در این سن بین 14 تا 15 ساعت در روز می خوابند. حدود 4 تا 5 ساعت از این ساعات معمولاً در طول روز رخ می دهد.

علت نخوابیدن نوزاد
علت نخوابیدن نوزاد

6 ماه به بالا

در حدود 6 ماهگی، نوزادان ممکن است برای مدت طولانی تری در شب خوابیده و در طول روز تقریباً در زمان مشخصی چرت می زنند. اختلال در این روال و تغییرات محیطی مشابه ممکن است بر خواب تأثیر بگذارد.
نوزادان در این سن در مجموع به 14 ساعت خواب در روز نیاز دارند و ممکن است 10 ساعت یا حتی بیشتر در شب بخوابند.

چه عواملی باعث اختلال در خواب نوزاد می شود؟

مهم نیست که کودک چند سال دارد، مشکلات متعددی وجود دارد که ممکن است باعث مشکلات خواب نوازادان شود. آنها عبارتند از:

خستگی

نوزادان بیش از حد خسته ممکن است برای به خواب رفتن دچار مشکل شوند. آنها ممکن است برای به خواب رفتن به کمک اضافی مانند تکان دادن یا بغل کردن نیاز داشته باشند. برای جلوگیری از خستگی، یک برنامه منظم خواب را حتی در هنگام مسافرت و در زمان های دیگر مانند تعطیلات، حفظ کنید.

درد و ناراحتی

اگر نوزاد درد داشته باشد، ممکن است نتواند بخوابد. برای مثال، نوزادان بیمار ممکن است چندین بار در طول شب بیدار شوند. حتی ناراحتی های جزئی مانند برچسب های لباس ، اتاقی که خیلی گرم یا خیلی سرد است یا پوشک خیس ممکن است بر خواب آنها تأثیر بگذارد.
مسکن های بدون نسخه (OTC) می توانند به دردهای گاه به گاه ناشی از بیماری های جزئی کمک کنند. با این حال سازمان غذا و دارو (FDA) تجویز داروهای ضداحتقان بدون نسخه (OTC)، داروهای سرفه، یا داروهای مسکن مانند استامینوفن را به کودکان زیر 2 سال توصیه نمی کند. آسپرین همچنین برای کودکان یا نوزادان بی خطر نیست.

اضطراب جدایی

هر نوزادی شخصیت متفاوتی دارد و برخی نسبت به دیگران وابستگی بیشتری به والدین یا پرستار خود دارند. با این حال، بیشتر نوزادان درجاتی از اضطراب جدایی را تجربه می کنند که می تواند خواب را دشوارتر کند.
آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که نوزادان حداقل تا 6 ماه و در حالت ایده آل تا یک سال در اتاق والدین بخوابند. این کار همچنین ممکن است پرستاری از او در طول شب را آسان تر کند.

گرسنگی

نوزادان اغلب به خصوص در 6 ماه اول زندگی در طول شب برای تغذیه از خواب بیدار می شوند، حتی بعد از این سن که کودک در طول شب می خوابد، ممکن است گهگاه گرسنه شود و از خواب بیدار شود.

مسائل مرتبط با زمان بندی

نوزادان بسیار کوچک ممکن است طبق برنامه منظم نخوابند. با این حال، نوزادان بزرگ تر تمایل به ایجاد یک روال خواب دارند. انحراف از این روال ممکن است الگوی خواب آنها را مختل کند ، بنابراین دیگر در ساعت معمول خود به خواب نمی روند.
برای جلوگیری از این امر، کارهای قبل خواب شبانه و روزانه را که ممکن است شامل آواز خواندن ، کتاب خواندن یا قصه گفتن باشد را طوری تنظیم کنید که تقریباً در ساعات معینی کودک را بخوابانید.

انتقال به گهواره

انتقال از تخت مادر به گهواره می تواند خوابیدن نوزاد را دشوار کند. یک محیط خواب جدید ممکن است ناراحت کننده یا ناآشنا باشد.
برخی از نوزادان وقتی به گهواره خود می روند از اتاق والدین خارج می شوند. این ممکن است باعث شود که اگر کودک مرحله عادی اضطراب جدایی را پشت سر می گذارد، احساس تنهایی یا ترس موقتی را تجربه کنند.
والدین باید یک روال خواب ثابت داشته باشند تا به نوزادان در به خواب رفتن کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که گهواره راحت و دارای تشک سفت است و هیچ جسمی وجود ندارد که کودک بتواند روی آن خفه شود.

نکاتی برای خواب راحت نوزاد

– جای خواب نوزاد را عوض نکنید
– ایجاد یک روتین برای خواب
– شیر دادن به نوزاد هنگام به خواب رفتن
– پستانک دادن به نوزاد
– پوشاندن لباس سبک به نوزاد، زیرا گرمای بیش از حد خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد.
– خواباندن نوزاد به پشت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

طبیعی است که نوزادان نخوابند و برای به خواب رفتن مشکل داشته باشند، زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا ریتم شبانه روزی آنها تنظیم شود. مشکل خواب معمولاً به معنای وجود مشکل جدی در کودک نیست. با این حال، اگر:
اقدامات معمولی، مانند تعیین یک برنامه، کارساز نیست.
نوزاد به طور مداوم کمتر از حد مناسب برای سن خود می خوابد.
نوزاد بیمار است یا درد دارد حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

هشدار :
مصرف هرگونه دارو یا موارد مشابه بصورت خودسرانه ممنوع است و باید تحت نظر پزشک انجام شود.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .