آلرژی بهاری چیست؟ علت، علائم و درمان

آلرژی بهاری hاز جمله آلرژی های فصلی است. در طول بهار، درختان و علف ها شروع به انتشار گرده در هوا می کنند. هنگامی که افراد این گرده ها را استنشاق می کنند، ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند. آلرژی می تواند به دو شکل ظاهر شود:
1. آلرژی فصلی که علائم آن در بهار، تابستان یا پاییز ایجاد می شود و معمولاً به دلیل گرده یا هاگ های کپک است.
2. آلرژی دائم که علائم آن در تمام طول سال بروز می کند. علل این نوع آلرژی عبارتند از کنه های گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، کپک و سوسک
آلرژی هایی که در فصل بهار ایجاد می شوند، به عنوان آلرژی بهاری، تب یونجه یا رینیت آلرژیک شناخته می شوند.

علل ایجاد آلرژی

آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی فرد نسبت به یک ماده بی ضرر، که به عنوان آلرژن شناخته می شود، بیش از حد واکنش نشان دهد.
هنگامی که فردی آلرژی دارد، بدن آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که به سلول هایی می روند که هیستامین و سایر مواد شیمیایی را آزاد می کنند.
هیستامین در تلاش برای جلوگیری از ورود آلرژن ها به بدن باعث تورم در بینی و چشم می شود. هیستامین همچنین باعث عطسه برای حذف مواد حساسیت زا از بینی می شود.

علت اصلی آلرژی بهاری، گرده هایی است که در طول فصل رشد و تکثیر می شوند.
گیاهان این دانه های ریز را برای تولید مثل ، تولید می کنند. در حالی که برخی از گیاهان برای پخش گرده خود به حشرات متکی هستند، گیاهان دیگر از باد استفاده می کنند. گرده های منتشر شده توسط باد عامل اصلی علائم آلرژی در افراد مبتلا به آلرژی گرده است.
درختان در اوایل بهار شروع به انتشار گرده خود می کنند. درختان مختلف گرده افشانی را زودتر یا دیرتر در فصل آغاز می کنند.
انجمن آسم و آلرژی آمریکا(AAFA) درختانی را که احتمال بروز علائم آلرژی را دارند فهرست کرده است که شامل موارد زیر می باشند:
– توسکا
– صنوبر
– زبان گنجشک
– راش
– توسکا
– سرو
– نارون
– زیتون
– بلوط
– بید
چمن زارها در اواخر بهار گرده های خود را آزاد می کنند. گرده چمن همچنین می‌تواند باعث علائم آلرژی شود.
تغییرات آب و هوا نیز می تواند بر میزان انتشار گرده این گیاهان تاثیر بگذارد. روزهای گرم باعث افزایش رشد و لقاح گیاه می شود، در حالی که روزهای بارانی باعث کاهش انتشار گرده می شود. روز های بادی به گرده ها کمک می کند تا راحت تر پخش شود، که این می تواند علائم آلرژی را در فرد افزایش دهد.

آلرژی بهاری چیست؟
آلرژی بهاری چیست؟

علائم آلرژی بهاری

آلرژی بهاری می تواند علائم زیر را ایجاد کند:
– چشم های قرمز و اشک آلود
– عطسه کردن
– آبریزش بینی
– خارش چشم، بینی، گوش و دهان
– گرفتگی بینی به دلیل احتقان
– چشمان باد کرده
– کهیر( نادر)
– سرفه، خس خس سینه یا مشکل در تنفس

تشخیص آلرژی بهاری

پزشکان ممکن است برای تشخیص آلرژی بهاری چندین آزمایش را انجام دهند، از جمله:

تست خراش پوستی

پزشک مقدار کمی از پوست فرد را می‌خراشد و مقدار کمی از ماده حساسیت زا وارد می کند تا هر گونه واکنشی را پیدا کند. نتایج حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌ کشد.

تست داخل پوستی

این تست معمولاً حساس تر از تست خراش پوستی است است و شامل تزریق مقدار کمی از آلرژن توسط پزشک به زیر پوست می شود تا ببیند آیا واکنشی وجود دارد یا خیر.

آزمایش خون

در این روش نمونه خون از فرد گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود. تکنسین آزمایشگاه ماده حساسیت زا را به نمونه اضافه می کند تا ببیند آیا تعداد آنتی بادی های تولید شده افزایش می یابد یا خیر.
پزشک ممکن است از فرد در مورد علائم، خانه و محیط کار و سابقه پزشکی خانوادگی او نیز سوالاتی بپرسد.

درمان آلرژی بهاری

درمان آلرژی های بهاری می تواند شامل مصرف دارو و همچنین استفاده از برخی درمان های خانگی باشد.

دارو

طیف وسیعی از داروها برای درمان علائم آلرژی بهاری وجود دارد که لازم است توسط پزشک تجویز شود .

– آنتی هیستامین ها: این داروها می توانند علائمی مانند خارش چشم و بینی، آبریزش بینی و عطسه را تسکین دهند. آنتی هیستامین ها به شکل قرص، اسپری بینی یا شربت موجود هستند.

– کورتیکواستروئیدهای بینی: نوعی اسپری بینی که التهاب را کاهش می دهد. پزشکان آنها را موثرترین دارو برای رینیت آلرژیک می‌دانند.

– ضد احتقان ها: این داروها با کوچک کردن پوشش مجرای بینی و کاهش گرفتگی عمل می کنند. ضد احتقان ها به صورت قرص، شربت، قطره و اسپری بینی وجود دارند. استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

– گیرنده های لوکوترین: این قرص ها از عملکرد برخی مواد شیمیایی دخیل در واکنش های آلرژیک جلوگیری می کنند.
– قطره های چشمی: قطره های چشمی آلرژی چشم را درمان می کنند. این قطره های چشمی می توانند برای کوتاه مدت قرمزی، خارش و تورم را تسکین دهند.

– اسپری های اضافی بینی: اسپری های دیگری برای تسکین مجاری خشک بینی یا مخاط غلیظ، کاهش علائم بعد از آبریزش بینی و کمک به جلوگیری از واکنش های آلرژیک در دسترس هستند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی راه حل طولانی مدت است که هدف آن حساسیت زدایی افراد نسبت به آلرژی هایشان است. پزشکان ممکن است از ایمونوتراپی برای درمان افرادی که عوارض جانبی را تجربه می کنند یا احساس می کنند که هیچ سودی از دارو نمیبرند ، استفاده کنند.
دو نوع ایمونوتراپی وجود دارد که شامل واکسن های آلرژی و قرص های زیر زبانی می باشند.
واکسن های آلرژی شامل تزریق آلرژن به مدت ۳ تا ۵ سال است. این تزریق ها به ایجاد مقاومت در برابر آلرژن کمک می کند. قرص های زیرزبانی فقط انواع خاصی از آلرژی را درمان می کند. برای مصرف این داروها نیاز است که فرد تا سه سال هر روز یک قرص را زیر زبان خود حل کند. فرد می‌تواند از ماه های قبل از بهار شروع به مصرف قرص کند.

درمان های خانگی آلرژی بهاری

استنشاق بخار

استنشاق بخار به طور گسترده برای رینیت آلرژیک استفاده می‌شود و می‌تواند مجرای بینی را تسکین داده و باز کند.

شست و شو با نمک

شست و شو با نمک می‌تواند با رقیق کردن مخاط اضافی از مجرای بینی به رفع گرفتگی بینی و احتقان کمک کند. این محلول همچنین می‌تواند آلرژن ها را از سوراخ بینی و سینوس ها پاک کند.

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های نازک در قسمت های خاصی از بدن برای اهداف درمانی است. پژوهش نشان می‌دهد که افرادی که طب سوزنی داشتند علائم بینی کمتری مشاهده کردند.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .