دلایل افزایش سکته قلبی در جوانان که باید بدانید

امروزه سکته قلبی در جوانان افزایش یافته است. دلیل این امر تا حد زیادی به مصرف داروهایی مانند استاتین ها و استعمال سیگار برمی گردد به طوری که بیشتر حملات قلبی افراد زیر ۴۰ سال رخ می دهد .
سکته قلبی در اثر قطع ناگهانی خون به قلب ایجاد می شود و باعث آسیب به عضلات قلب و از بین رفتن آنها می ‌شود. در صورتی که بخش زیادی از قلب از این طریق آسیب ببیند ضربان قلب متوقف شده و در نتیجه منجر به مرگ می شود.
در این مقاله به تحقیق و مطالعه در مورد سکته قلبی در جوانان پرداخته ایم.

علت سکته قلبی در جوانان

علت اصلی حملات قلبی ، بیماری های عروق کرونر قلب می باشد . در این بیماری شریان های کرونر که عروق اصلی تامین کننده خون می‌باشند با رسوبات کلسترول که به آنها پلاک می گویند، مسدود می شوند. قبل از اینکه سکته قلبی رخ دهد یکی از پلاک ها در رگ پارگی ایجاد کرده و باعث ایجاد لخته خون در محل پارگی می شود . این لخته ممکن است جریان خون به قلب را مسدود نموده و باعث ایجاد سکته قلبی شود.

عوامل خطری که باعث ایجاد بیماری های عروق کرونری می شوند عبارتند از:

– سیگار کشیدن
– استفاده از رژیم غذایی پرچرب
– دیابت
– کلسترول بالا
– فشار خون بالا
– اضافه وزن یا چاقی

برخی از دلایلی که باعث ایجاد سکته قلبی می ‌شوند اما کمتر شایع هستند، شامل موارد زیر می باشند:

– مصرف مواد مخدر

استفاده از مواد محرکی مانند کوکائین ، آمفتامین و متامفتامین می‌تواند باعث باریک شدن عروق کرونر و محدود شدن جریان خون به قلب و حمله قلبی شوند .

– کمبود اکسیژن در خون ( هیپوکسی)

اگر سطح اکسیژن موجود در خون به دلیل مسمومیت با مونوکسید کربن یا از بین رفتن عملکرد طبیعی ریه کاهش یابد قلب، خون بدون اکسیژن دریافت می کند. این مسئله باعث می‌شود عضلات قلب آسیب دیده و باعث ایجاد سکته قلبی شود.

دلایل افزایش سکته قلبی در جوانان که باید بدانید
دلایل افزایش سکته قلبی در جوانان که باید بدانید

تشخیص سکته قلبی در جوانان

– استفاده از نوار قلب (ECG)

یکی از موارد تشخیصی بسیار مهم در حملات قلبی استفاده از نوار قلب می باشد. پزشکان با استفاده از نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کنند . این دستگاه با هر بار تپش قلب تکانه های الکتریکی ناچیزی تولید نموده و سیگنال های مربوطه را بر روی کاغذ ضبط می کند . پزشکان با استفاده از سیگنال های ضبط شده بر روی کاغذ می توانند عملکرد قلب را بررسی کنند .
نوار قلب یک روش بدون درد است که انجام آن حدود ۵ دقیقه طول می کشد .
پرستار، الکترودهایی به بازو پاها و قفسه سینه بیمار متصل می کنند و سیم های حاصل از الکترودها به دستگاه متصل شده و ضربان قلب را ضبط می کنند .
نوار قلب به تایید تشخیص سکته قلبی کمک نموده و باعث می شود که پزشک تعیین کند که چه نوع حمله قلبی رخ داده است و بهترین درمان برای آن چیست.
روش های دیگری که به پزشک در تشخیص سکته قلبی کمک می کنند، شامل آزمایش خون ، تصویربرداری از قفسه سینه توسط اشعه ایکس ، اکوکاردیوگرام و آنژیوگرافی عروق کرونری می باشد.

درمان سکته قلبی در جوان

روش های درمانی برای حملات قلبی بستگی به این دارد که آیا بیمار دچار آنفارکتوس میوکارد در بخش ST (ارتعاش قلبی) شده از یا نوع دیگری از حمله قلبی را تجربه نموده است.
انفارکتوس میوکارد در بخش ST جدی ترین شکل سکته قلبی است و نیاز به ارزیابی و درمان اضطراری دارد . بنابراین مهم است که بیمار به سرعت تحت درمان قرار بگیرد تا آسیب های قلبی بعدی به حداقل برسد.
درمان مورد استفاده به زمان شروع و علائم در بیمار بستگی دارد و هرچه درمان زودتر شروع شود احتمال نتیجه مثبت گرفتن بیشتر است.
در صورتی که علائم بیماری در طی ۱۲ ساعت گذشته شروع شده باشد معمولا درمان اولیه یعنی مداخله عروق کرونر از راه پوست انجام می شود.
در صورتی که در طی ۱۲ ساعت گذشته علائم شروع شده باشد اما مداخله عروق کرونر از راه پوست وجود نداشته باشد ممکن است داروهایی برای از بین بردن لخته های خون به بیمار داده شود .
اما در صورتی که بیش از ۱۲ ساعت از شروع علائم گذشته باشد ، ممکن است روش های متفاوتی برای درمان ارائه شود ، به خصوص اگر علائم بیمار بهبود یافته باشند.
بهترین تصمیم برای درمان پس از انجام آنژیوپلاستی مشخص می‌شود و ممکن است شامل دارو ، مداخله عروق کرونر از طریق پوست یا جراحی بای پس باشد .

– مداخله عروق کرونر از راه پوست

مداخله عروق کرونر از راه پوست یک درمان فوری برای وضعیت آنفارکتوس میوکارد در بخش ST می باشد که روشی برای گسترش عروق کرونر (آنژیوپلاستی عروق کرونر) است. در این روش ابتدا آنژیوگرافی عروق کرونر انجام می شود تا مشخص شود که آیا می توان مداخله عروق کرونر از راه پوست برای بیمار را انجام داد یا خیر. همچنین ممکن است داروهای رقیق ‌کننده خون مانند آسپرین با دوز کم به بیمار داده شود تا از ایجاد لخته های بیشتر جلوگیری شود. بیمار ممکن است بعد از انجام مداخله عروق کرونر از راه پوست برای مدتی نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

– آنژیوپلاستی عروق کرونر

در طی آنژیوپلاستی عروق کرونر یک لوله ریز به همراه یک بادکنک به شکل سوسیس در انتها (یک سوند بالون) در شریان بزرگ کشاله ران یا بازوی بیمار قرار می گیرد. کاتتر از طریق رگ های خونی تا قلب بیمار توسط اشعه ایکس هدایت می شود.
هنگامی که سوند در بخش باریک عروق کرونر قرار می گیرد ، بادکنک برای باز کردن عروق باز می شود.

– دارو برای از بین بردن لخته های خون

داروهای مورد استفاده برای تجزیه لخته خون که معروف به ترومبولیتیک یا فیبرینولیتیک هستند، به صورت تزریقی برای بیمار تجویز می شوند . ترومبولیتیک ها یا فیبرینولیتیک ها ماده ای بنام فیبرین را هدف قرار داده و از بین می‌برند . فیبرین پروتئین سختی است که با عمل کردن مانند نوعی از فیبر که در اطراف خون سخت می‌شود ، لخته های خون را تشکیل می دهد . در صورتی که خطر ابتلا به حمله قلبی دیگری وجود داشته باشد ممکن است به بیمار دارویی به نام مهارکننده گلیکوپروتئین llb/llla داده شود .
مهار کننده های گلیکوپروتئین llb/llla باعث از بین رفتن لخته های خون نمی‌شوند ، اما از بزرگ شدن لخته های خون جلوگیری می کنند و روشی برای کاهش علائم هستند.

بای پس عروق کرونر

اگر آناتومی عروق بیمار با حالت طبیعی فرق داشته باشد ، انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر ممکن است امکان پذیر نباشد . این شرایط در صورتی رخ می‌دهد که بخش های باریک زیادی در رگ‌های بیمار وجود داشته باشد و یا شاخه های زیادی در رگ ها مسدود باشند . در چنین شرایطیبیمار باید تحت یک عمل جراحی به نام بای پس عروق کرونر قرار بگیرد .
بای پس عروق کرونر شامل گرفتن رگ های خونی از قسمت های دیگری از بدن که معمولاً قفسه سینه ، پا یا بازو می باشد و اتصال آن به عروق کرونر در بالا و در زیر ناحیه باریک یا مسدود شده است. این رگ خونی جدید به عنوان پیوند شناخته می شود . این پیوند خون را برای بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به قلب به قسمت های باریک و گرفتگی شریان های اصلی منحرف می کند .
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .