سرفه مزمن چیست و چه علائمی دارد؟

سرفه مزمن به نوعی سرفه اطلاق می‌ شود که در بزرگسالان هشت هفته یا بیشتر و در کودکان ۴ هفته طول می ‌کشد . این سرفه می تواند خواب را مختل کرده و باعث احساس خستگی شود . در موارد شدید ، سرفه مزمن ممکن است باعث استفراغ ، سبکی سر و حتی شکستگی دنده شود.

علائم سرفه مزمن

سرفه مزمن ممکن است با علائم و نشانه های دیگری همراه باشد که ممکن است شامل موارد زیر باشند :
– آبریزش یا گرفتگی بینی
– احساس وجود مایع در پشت گلو
– گرفتگی صدا
– گلو درد و نیاز به پاکسازی مکرر گلو
– خس خس سینه و تنگی نفس
– سوزش سردل یا احساس مزه ترش در دهان
– در موارد نادر وجود خون در سرفه

سرفه مزمن چیست و چه علائمی دارد؟
سرفه مزمن چیست و چه علائمی دارد؟

علل ایجاد سرفه مزمن

سرفه های گاه به گاه طبیعی هستند ، زیرا به رفع محرک‌ها و ترشحات از ریه کمک نموده و از عفونت جلوگیری می کنند.
با این حال سرفه‌ای که هفته ها ادامه یابد معمولاً نتیجه یک مشکل پزشکی است و در بسیاری از موارد بیش از یک علت دخیل می باشد.
دلایل زیر به تنهایی یا ترکیبی ، مسئول اکثر موارد سرفه مزمن هستند:

– مخاط پشت حلق

هنگامی که بینی یا سینوس های شما مخاط اضافی تولید می کنند ، می توانند در پشت حلق جمع شده و باعث ایجاد سرفه شود . به این بیماری سندروم سرفه راه هوایی فوقانی (UACS) نیز گفته می شود.

– آسم

سرفه های مرتبط با آسم ممکن است با فصول مختلف آمده و از بین بروند و بعد از عفونت دستگاه تنفسی مناسب تنفسی فوقانی ظاهر شوند یا وقتی در معرض هوای سرد یا برخی مواد شیمیایی یا عطرها قرار بگیرید بدتر می‌شوند.
در یک نوع آسم (آسم متغیر سرفه) سرفه اصلی ترین علامت است.

ریفلاکس معده (GERD)

در این شرایط شایع، اسید معده به داخل لوله ای که معده و گلو را به هم متصل می کند، برگشت می یابد. تحریک مداوم تواند منجر به سرفه مزمن شود.
سرفه به نوبه خود GERD را بدتر می‌کند و باعث ایجاد یک چرخه معیوب می شود.

– عفونت ها

سرفه می تواند مدت زیادی پس از از بین رفتن سایر علائم ذات الریه، آنفولانزا، سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی باقی بماند.
سرفه های مزمن که معمولاً به عنوان سیاه سرفه شناخته می شود یک علت شایع اما کمتر شناخته شده برای سرفه مزمن است.
همچنین سرفه مزمن می تواند با عفونت های قارچی ریه، عفونت سل یا عفونت با ارگانیسم های غیررسمی باکتریایی رخ دهد.

– بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

این بیماری ، یک بیماری مزمن التهابی ریه است که باعث انسداد جریان هوا از ریه می شود و شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است. برونشیت مزمن می تواند باعث سرفه ای شود که خلط رنگی ایجاد می کند.
آمفیزم باعث تنگی نفس شده و به کیسه های هوا در ریه ها (آلوئول ها) آسیب می رساند. اکثر افراد مبتلا به COP سیگاری های فعلی یا سابق هستند.

– مصرف داروهای فشار خون

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) که معمولاً برای فشار خون بالا و نارسایی قلبی تجویز می‌شوند در برخی افراد باعث ایجاد سرفه مزمن می شود.
به ندرت سرفه های مزمن ممکن است ناشی از موارد زیر باشد :
– آسپیراسیون (غذا در بزرگسالان و اجسام خارجی در کودکان)
– برونشکتازی (مجاری تنفسی آسیب دیده، گشاد شده)
– برونشیولیت (التهاب مجاری تنفسی بسیار کوچک ریه)
– فیبروز سیستیک
– ریفلاکس حنجره (جریان اسید معده به داخل گلو)
سرطان ریه
– برونشیت ائوزینوفیلی غیر آسماتیک (التهاب مجاری هوایی ناشی از آسم)
– سارکوئیدوز (مجموعه ای از سلول های التهابی در قسمت های مختلف بدن، بیشتر ریه)
– فیبروز ریوی آیدیوپاتیک (زخم مزمن ریه به علت نامعلوم)

تشخیص سرفه مزمن چگونه انجام می ‌گیرد؟

پزشک ابتدا شرح حال شما را گرفته و سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که این معاینه می تواند سرنخ های مهمی در مورد سرفه مزمن ارائه دهد . پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی علت سرفه تجویز کند.
با این حال بسیاری از پزشکان ترجیح می دهند به جای سفارش آزمایشات گران قیمت ، درمان یکی از علل شایع سرفه مزمن را شروع نموده و در صورتی که موثر نبود برای علل کمتر شایع آزمایشات را تجویز کنند که این آزمایشات شامل موارد زیر می باشند :

آزمایشات تصویربرداری

– تصویر برداری توسط اشعه ایکس

اگر چه تصویر برداری توسط اشعه ایکس معمولی از قفسه سینه شایع‌ترین دلایل سرفه مانند وجود مخاط پشت حلق، ریفلاکس اسید یا آسم را شکار نمی کند اما برای بررسی سرطان ریه ، ذات الریه و سایر بیماری های ریوی مورد استفاده قرار می گیرد.
اشعه ایکس از سینوس های شما ممکن است شواهدی از عفونت سینوسی را نشان دهد.

– سی تی اسکن

از سی تی اسکن ممکن است برای بررسی ریه های شما در شرایطی که ممکن است سرفه های مزمن به دلیل عفونت حفره های سینوسی ایجاد شده باشد ، استفاده شود.

– آزمایشات عملکرد ریه

این آزمایش ساده و غیر تهاجمی مانند اسپیرومتری برای تشخیص آسم و COPD استفاده می شود که در طی آن میزان هوایی که ریه می تواند در خود نگه دارد و سرعت بازدم اندازه گیری می شود.
پزشک همچنین ممکن است آزمایش چالش آسم را درخواست کند که میزان تنفس خوب قبل و بعد از استنشاق داروی متاکولین را بررسی می کند.
برخی دیگر از روش های تشخیصی شامل آزمایشات آزمایشگاهی ، برونکوسکوپی و رینوسکوپی می باشند.

درمان سرفه مزمن

تعیین علت سرفه مزمن برای درمان موثر بسیار مهم است . در بسیاری از موارد بیش از یک بیماری زمینه‌ای ممکن است باعث سرفه مزمن شود.
اگر در حال حاضر سیگار می کشید پزشک با شما در مورد آمادگی برای ترک سیگار صحبت کرده و برای رسیدن به این هدف به شما کمک می کند.
اگر از داروهای مهار کننده ACE استفاده می کنید پزشک ممکن است داروی شما را به داروی دیگری که سرفه عارضه جانبی آن نیست، تغییر دهد.
داروهای مورد استفاده برای درمان این عارضه ممکن است شامل آنتی هیستامین‌ها ، کورتیکو استروئیدها و ضد احتقان ها ، داروهای استنشاقی آسم ، آنتی‌بیوتیک‌ها و مسدودکننده‌های اسید باشند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .