تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی

امروزه تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی ،  انقلابی در این زمینه ایجاد کرده است. پزشکان با استفاده از این روش تشخیصی می توانند بیشتر از ۹۰ درصد تغییرات مربوط به بیماری را در مغز یا نخاع تشخیص دهند .

چگونگی تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی

یکی از روش های تشخیصی تصویربرداری است که تصاویر بسیار واضحی از داخل بدن را بدون استفاده از اشعه ایکس تولید می کند . در این روش برای تولید تصاویر از میدان مغناطیسی ، امواج رادیویی و رایانه استفاده می شود . ام آر آی اغلب می ‌تواند ناحیه آسیب دیده در مغز یا نخاع را که توسط سایر روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن قابل تشخیص نیستند را تشخیص دهد.

تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی
تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی

دلایل انجام ام آر آی در بیماران ام اس

تشخیص ام اس توسط تصویربرداری توسط ام آر آی بهترین روش برای کمک به تشخیص این بیماری می باشد . با این حال در ۵ درصد افراد مبتلا به ام اس اختلالات ایجاد شده توسط این بیماری ، با ام آر آی تشخیص داده نمی ‌شوند . بنابراین یک اسکن منفی به طور کامل بیماری ام اس را رد نمی کند. علاوه بر این برخی از تغییرات معمول پیری ممکن است مانند ام اس در ام آر آی به نظر برسد. از این روش برای پیگیری پیشرفت بیماری ام اس ، تعیین وضعیت بیماری و عملکرد داروها می‌توان به طور مکرر استفاده نمود، اگر چه ممکن است پزشک از این روش به طور گسترده استفاده نکند.

نحوه عملکرد ام آر آی

حداکثر ۶۰ درصد بدن انسان بالغ را آب تشکیل می دهد . در ام آر آی از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی تولید شده توسط رایانه برای اندازه گیری میزان آب در مناطقی از بدن مانند بافت ها ، اعصاب ، اندام ها و استخوان ها استفاده می شود و غیر تهاجمی ترین و حساس ترین روش موجود برای تصویربرداری از مغز نخاع و سایر نواحی بدن است. تجهیزات اسکن ام آر آی یک میدان مغناطیسی در اطراف بدن ایجاد می‌کند که به اندازه کافی قوی بوده و می ‌تواند درصد کم اما قابل توجه از مولکول های آب را در بافت ها دوباره ترسیم کند. پس از تراز شدن در جهت این میدان ، سپس امواج رادیویی عبور می ‌کنند تا این تراز جدید را شکسته و به مولکول های آب اجازه می دهند تا با توقف امواج سست شوند. هنگامی که مولکول های آب سست می شوند و تراز قبلی خود را از سر می ‌گیرند ، پروتون های آنها سیگنال‌های رزونانس را آزاد می کند سپس کامپیوتر تصاویر 3-D یا برش 2-D از بافت را پردازش می کند. تمایز در پاسخ مولکول آب بین فیبرهای عصبی سالم و مایع زدایی شده در تشخیص و ردیابی اس ام اس موثر است . اختلال های ایجاد شده ، بسته به نوع اسکن مورد استفاده در تصاویر حاصل از اسکن به صورت لکه های سفید روشن یا تیره تر می باشند.

آیا انجام ام آر آی یک روش ایمن و بی خطر است؟

بله در صورت رعایت نکات ایمنی مناسب استفاده از این روش تشخیصی برای افراد خطری در پی نداشته و بسیاری از افرادی که جراحی قلب کردند و افرادی که دارای تجهیزات پزشکی زیر در بدن خود هستند می توانند با اطمینان از این روش برای معاینه استفاده کنند . زیرا فلزات مورد استفاده در این جراحی ها مغناطیسی نبوده و فرد می ‌تواند با اطمینان درون دستگاه ام آر آی قرار گیرد ، این تجهیزات شامل موارد زیر می باشند:
– مفاصل مصنوعی
– دریچه های مصنوعی قلب
– بخیه
– پمپ های منفصل دارویی
– فیلترهای وناکاوا
– لوله‌های شنت مغز برای هیدروسفالیدر برخی شرایط ممکن است انجام ام آر آی گزینه مناسبی نباشد. در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر با پزشک خود مشورت کنید.
– ضربان ساز قلب – گیره آنوریسم مغزی (گیره فلزی روی رگهای خونی در مغز)
– بارداری
– پمپ انسولین کاشته شده برای درمان دیابت
– وجود فلز در چشم یا حفره چشم
– کاشت حلزون گوش برای کم شنوایی
– ایمپلنت های تثبیت کننده ستون فقرات
– بیماری های شدید ریوی (مانند تراکئومالاسی یا دیسپلازی برنکوپلومونر)
– سوزش معده
– کلاستروفوبیا (ترس از فضای بسته که می‌تواند با آرام بخش کنترل شود)

نحوه آمادگی برای انجام ام آر آی

– قبل از انجام این روش بیمار باید لباس های خود را با لباس بیمارستانی تعویض نماید. – بیمار باید تمامی فلزات مانند عینک ، سمعک ، جواهرات ، گیره سر و غیره را از خود دور نماید. – در صورتی که انجام ام آر آی همراه با تزریق ماده حاجب تجویز شده باشد، قبل از شروع این روش از بیمار رگ گیری می شود.

نحوه انجام ام آر آی

برای انجام ام آر آی جهت تشخیص ام اس ، بیمار بر روی تخت معاینه قرار گرفته و از یک هدفون برای کاهش سر و صدای ناشی از دستگاه هنگام تصویر برداری استفاده می شود. در صورتی که نیاز به تزریق ماده حاجب باشد که به شناسایی ناهنجاری ها در قسمت های خاصی بدن تصاویر کمک می کند پرستار یا تکنسین این ماده را به داخل رگ بیمار تزریق می کند. در حین انجام این روش بیمار به داخل دستگاه رفته و تصویربرداری از مناطق خاص انجام می گیرد.

برای تشخیص بیماری ام اس با ام آر آی در کرج به کجا مراجعه کنیم؟

مرکز تصویر برداری پزشکی بهار : انجام ام آر آی ، طرف قرارداد با بیمه ها
تلفن : 32255745 الی 8  (کد کرج 026)
آدرس : کرج ، طالقانی شمالی ، 200 متر بالاتر از اداره پست ، کوچه نسیم ، پلاک 493

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .