زگیل تناسلی چیست؟ علت و درمان

زگیل تناسلی (condilomata accuminata) یا زگیل های آنوژنیتال، زگیل های خشک و معمولاً بدون درد هستند که روی یا نزدیک اندام تناسلی و اطراف مقعد رشد می کنند. این زگیل‌ها که معمولاً صورتی یا سفید مایل به خاکستری هستند ، معمولاً به شکل گل کلم بوده و توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می ‌شوند.
تحقیقات نشان داده اند که حدود 10 درصد از جمعیت کشورهای توسعه یافته ناقل ویروسی هستند که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود. شکل فعال بیماری در 2 درصد از ناقلین ویروس مشاهده می شود. در ایالات متحده، سالانه 750000 مورد جدید HPV ثبت می شود .
 HPVوارد سلول های اپیتلیال می شود و باعث انتقال آنها می شود که در نتیجه آنها به طور مداوم تقسیم می شوند و بافت غیر طبیعی تشکیل می دهند که در نهایت به زگیل تبدیل می شود.
زمانی تصور می شد که زگیل تناسلی ربطی به بیماری ندارد. با این حال، اکنون مشخص شده است که HPV می تواند منجر به تخریب و سرطانی شدن سلول ها شود و یکی از علل شایع سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های بدخیم ناحیه مقعد و تناسلی از جمله سرطان آلت تناسلی و دهانه رحم است.
همچنین مشخص شده است که علت سرطان آنوژنیتال در 10 درصد مردان و 20 درصد از زنان HPV است. ده ها ژنوتیپ HPV وجود دارد.

علائم زگیل تناسلی

بیماری زگیل های تناسلی همانطور که از نامش پیداست معمولاً در سطح بیرونی یا داخلی اندام تناسلی، اطراف مقعد ایجاد می شوند، اما گاهی اوقات دهانه خارجی مجرای ادرار تحت تأثیر قرار می گیرد.
زگیل تناسلی به هیچ وجه شبیه زگیل های معمولی نیست که تقریباً در هر قسمتی از پوست ایجاد می شود. زگیل های آنوژنیتال می توانند نوک تیز (معمولی)، کمی به صورت گره ای ونقطه ای باشند. این ضایعات ممکن است بصورت منفرد یا جدا از هم باشند، اما ممکن است در یک منطقه بزرگ پخش شوند. از نظر ظاهری، زگیل‌ها از رویش‌های تک نقطه‌ای کوچک گرفته تا شکل‌های نامنظم بزرگ با سطح ناهموار، که 1 تا 1.5 سانتی ‌متر از سطح پوست اطرافارتفاع دارند، متفاوت است.
در زنان، زگیل های آنوژنیتال معمولاً روی ورودی واژن یا در یک سوم داخلی آن و روی دهانه رحم ایجاد می شوند.
برای اکثر افراد، زگیل های آنوژنیتال در درجه اول از نظر زیبایی ناخوشایند هستند، اما اگر به شدت رشد کنند، ناراحتی و در جسمی نیز رخ می دهد (به ویژه در هنگام مقاربت). علاوه بر این، زگیل های بزرگ آنوژنیتال بیشتر در معرض عفونت یا زخم ثانویه قرار می گیرند (معمولاً در نتیجه مالش به لباس زیر). گاهی اوقات این زگیل ها به خصوص اگر بدر اندازه های بزرگ باشند خونریزی می کنند.

زگیل تناسلی
زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی باید از سایر بیماری ها مانند پاپول های آلت تناسلی مرواریدی در نوجوانان که فیزیولوژیکی هستند و نیازی به درمان ندارند، متمایز شوند.
عفونت عمدتاً از طریق تماس جنسی رخ می دهد، مسیر انتقال به افراد خانواده از طریق وسایل بهداشتی شخصی نیز امکان پذیر استد . با این حال، تماس با بیمار مبتلا به زگیل تناسلی همیشه منجر به عفونت نمی شود. عفونت در حدود 30 تا70٪ موارد رخ می دهد. با افزایش زمان تماس، خطر عفونت افزایش می یابد. لحظات مستعد عفونت، “دروازه های ورود” ویروس به بدن، میکروترومای پوست و غشاهای مخاطی در نقطه تماس، در برابر پس زمینه کاهش ایمنی است. ویروس پاپیلومای انسانی منجر به تشکیل ایمنی پایدار نمی شود، یعنی خطر عفونت مجدد همیشه باقی می ماند. این ویروس نه تنها بر روی پوست و ترشحات مخاطی، بلکه در مایع منی، ادرار و بزاق نیز یافت می شود.

درمان بیماری زگیل تناسلی

روش ریشه ای برای مبارزه با HPV هنوز پیدا نشده است. هدف درمان از بین بردن زگیل های آنوژنیتال ایجاد شده است. عود این بیماری در 20 تا30٪ موارد رخ می دهد. برای افزایش اثربخشی درمان، معاینه و درمان همزمان شرکای جنسی مورد نیاز است. درمان تعدیل کننده ایمنی با ایمیکیمود و سایر داروها ، پیش آگاهی را بهبود می بخشد.
چندین روش برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد که طبق صلاحدید و نظر پزشک مناسب ترین روش انتخاب می شود .

این روش ها عبارتند از:
– انعقاد الکتریکی
– قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی (سورژیترون)
– انعقاد لیزری
– انجماد با نیتروژن مایع

درمان در اولین ظهور زگیل ها خطر عوارض و انتقال عفونت را کاهش می دهد. اگر معاینه وجود ویروس پاپیلوم را تایید نکرد، پیشگیری با واکسن گارداسیل امکان پذیر است. عملکرد این واکسن برای پاپیلومای انسانی انواع 6، 11، 16 و 18 موثر است.
سیر بیماری به رابطه ویروس و سیستم ایمنی بستگی دارد. اگر زگیل درمان نشود، با گذشت زمان تعداد و ناحیه بثورات افزایش یافته و خطر عفونت شریک جنسی نیز وجود دارد. در موارد پیشرفته، زگیل می تواند کل ناحیه مقعد را اشغال کند و حتی به مناطق کناری نیز منتقل شود. در موارد نادر، کندیلوم ها به طور خود به خود ناپدید می شوند، با این حال، همیشه به معنای ناپدید شدن کامل ویروس از بدن نیست. تضعیف ایمنی به دلایل مختلف می تواند باعث شیوع مکرر عفونت پاپیلومای نهفته و عود زگیل تناسلی شود.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .