علت و درمان سردرد در بارداری

تقریباً همه خانم ها گاهاً با سردرد هایی مواجه می شوند ، اما سردرد در بارداری یک چالش جدی بوده و کنترل آن مخصوصاً در سه ماهه اول مشکل است ، زیرا باید از خوردن بسیاری از داروها اجتناب شود.

انواع مختلف سردرد

سردردهایی که در حین بارداری از آن رنج می برید دقیقاً مانند همان سردردهایی است که می توانید در هر زمان دیگری داشته باشید ، بنابراین لازم است در مورد انواع متداول سرد اطلاعاتی کسب کنید.

– سردردهای تنشی

در صورتی که تحت استرس قرار داشته باشید ، گرسنه باشید و یا در ناحیه ای از گردن یا شانه های خود احساس درد کنید ممکن است دچار سردردهای تنشی شده باشید که شامل یک احساس درد خفیف تا متوسط و یکی از رایج ترین انواع سردردها می باشد.

– سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی شامل سردرد هایی با درد متوسط تا شدید است که ممکن است به صورت کوبشی یا ضربان دار بوده یا حتی روزها ادامه داشته باشد . برخی از زنان مبتلا به این سردردها در هنگام حملات دچار تاری دید ، بی حسی و تهوع نیز می‌ شوند.

– سردرد های سینوسی

فشار در اطراف چشم ، گونه ها و پیشانی به علاوه گرفتگی بینی ممکن است نشانه سردرد سینوسی باشد . این موارد معمولاً با عفونت سینوسی اتفاق می‌افتند اما معمولاً با میگرن اشتباه گرفته می شوند. در هر دو حالت هنگامی که بیمار به جلو خم می شود یا دراز می‌ کشد درد می تواند بدتر شود.

– سردرد های خوشه ای

این سردردها به سرعت شروع شده و بدتر می‌شوند و برای چندین روز ادامه دارند.
درد در سردردهای خوشه ای روی یک چشم متمرکز می شود یا یک طرف سر را درگیر می کند . این نوع سردردها در خانم ها در مقایسه با مردان به ندرت اتفاق می‌افتد.

– سردردهای مزمن

اگر بیش از نیمی از روزهای ماه سر درد داشته باشید این نوع سردردها مزمن تلقی می‌شوند که شامل میگرن و سایر سردرد ها می باشند. مزمن بودن به دفعات بروز این نوع سردردها اشاره دارد.

سردرد در بارداری
سردرد در بارداری

علائم سردرد در بارداری شامل چیست؟

احتمالا می دانید که سردرد چه علائمی دارد اما لازم است مراقب علائم سردرد در دوران بارداری باشید . این علائم شامل موارد زیر می باشند:
– احساس درد کسل کننده
– درد گاه به گاه ضربان دار در یک یا دو طرف سر

با این حال سردردهای میگرنی می توانند علائم برتری داشته باشند از جمله:
– درد شدید تر
– احساس کوبیدن شدید در سر
– حالت تهوع
– استفراغ
برخی از زنان مبتلا به میگرن حساسیت به نور و صدا را نیز تجربه می کنند و متوجه می شوند که در صورت حرکت یا تغییر موقعیت ، درد بدتر می شود.

چه عواملی باعث بروز سردرد در دوران بارداری می شود؟

مقصر اصلی سردرد در بارداری هورمون های بارداری هستند. اگرچه دلایل زیادی برای سردرد در هر مرحله از بارداری وجود دارد اما این نوع سردرد می تواند محرک های زیادی داشته باشد ، به این معنی که در هر زمان ممکن است بروز کند .
برخی از دلایل رایج سردرد در بارداری شامل موارد زیر می باشد:

– هورمون ها

سردرد غالباً نشانه اولیه بارداری است و معمولاً در سه ماهه اول بارداری با افزایش سطح هورمون و افزایش حجم خون شروع می شود.

– مصرف برخی مواد غذایی

برخی از مواد غذایی مانند پنیر ، شکلات ، لبنیات و گوشت‌های فرآوری شده مانند بیکن می تواند باعث سردرد در بارداری شوند . زنانی که در بارداری کافئین کمتری مصرف می‌کنند ممکن است دچار سردردهای ترک شوند.

– احتقان سینوس ها

اگر از گرفتگی سینوس ، آبریزش بینی یا آلرژی رنج می برید باید بدانید که هنگام بارداری مستعدتر هستید و ممکن است این علائم را به همراه سردرد داشته باشید.

– کم آبی بدن

کم آبی بدن که اغلب با حالت تهوع و استفراغ همراه است و می تواند باعث ایجاد سردردهای ضربان دار شود.

– فشار خون بالا

بعد از هفته ۲۰ بارداری سردرد ممکن است در اثر فشار خون بالا باشد . این مسئله ممکن است خطر ابتلا به تعدادی از عوارض بارداری مانند پری اکلامپسی یا زایمان زودرس را افزایش دهد ، بنابراین مهم است که در صورت مشاهده این علامت با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل دیگر سردردهای بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد :
– خستگی
– تنش
– خستگی چشم
– افزایش گرسنگی
– سطح قند خون پایین
– استرس جسمی یا عاطفی
در مورد اینکه چه زمانی سردردهای بارداری به پایان می‌رسد باید گفت که این مسئله به عواملی بستگی دارد که باعث بروز آنها می شود . اگر علائم و نشانه های بارداری شامل استرس ، خستگی یا افزایش هورمون ها باشد پس از زایمان این دردها تسکین پیدا خواهند کرد.
در صورتی که این دردها همچنان ادامه دار بود باید به پزشک مراجعه کنید تا در مورد گزینه های درمانی تصمیم بگیرد.

بهترین روش درمان سردرد در دوران بارداری چیست؟

اگر امیدوارید که بتوانید سردرد را به طور طبیعی متوقف کنید اقدامات بی خطری در دوران حاملگی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با علائم خود و جلوگیری از آن بر اساس نوع سردرد انجام دهید.

– برای سردردهای تنشی و میگرنی

در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشید یا اگر در محل کار خود هستید چشمان خود را ببندید و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید .
همچنین می توانید یک کیسه یخ یا کمپرس سرد در پشت گردن خود به مدت ۲۰ دقیقه در هنگام آرامش قرار دهید .
تنفس عمیق و مراقبه آرام دو روش هوشمند دیگر تسکین این درد ها می باشد.

– برای سردرد های سینوسی

گرفتگی بینی در بارداری بسیار رایج است . بنابراین استفاده از بخور برای رفع گرفتگی و مرطوب کننده هوا برای افزودن رطوبت به هوا مناسب است .
همچنین می توانید کمپرس گرم و سرد را روی نقاط درد بچرخانید و هر بار ۳۰ ثانیه از زمان و در کل ۱۰ دقیقه ، چهار بار در روز این کار را انجام دهید.
نوشیدن مایعات زیاد به ویژه چای گیاهی یا سوپ آبکی نیز می تواند در کاهش این سردردها موثر باشد.

– برای همه سردرد ها

در حالی که در دوران بارداری نباید از ایبوپروفن استفاده کنید اما استامینوفن می تواند موجب تسکین درد شود و استفاده گاه به گاه آن در بارداری بی خطر است . اما لازم است برای دریافت دوز مناسب با پزشک خود مشورت نموده و هرگز هیچ دارویی از جمله داروهای بدون نسخه مانند آسپرین ، مکمل های گیاهی و غیره را مصرف نکنید.

پیشنهاد می شود بخوانید :
سردرد چگونه تشخیص و درمان می شود؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .