علت ،علائم و درمان تبخال

تبخال ، یک عفونت ویروسی شایع است که شامل ایجاد تاول های ریز و پر از مایع روی لب و اطراف آن است. این تاول ها اغلب به صورت تکه ای در کنار هم قرار می گیرند. پس از ترکیدن تاول ها، دلمه ای ایجاد می شود که می تواند چندین روز بهبود آن طول بکشد. تبخال معمولاً طی دو تا سه هفته بدون برجای گذاشتن جای زخم بهبود می یابد.
تبخال از طریق تماس نزدیک، مانند بوسیدن، از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. آنها معمولاً توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و نوع کمتر رایج ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) ایجاد می شوند. هر دوی این ویروس ها می توانند بر دهان یا اندام تناسلی فرد تأثیر بگذارند و از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شوند. حتی اگر زخم تبخال نیز ، دیده نشود مسری است.

علائم

تبخال معمولاً از چندین مرحله عبور می کند که شامل موارد زیر است:

گزگز و خارش

بسیاری از افراد قبل از ظاهر شدن یک نقطه کوچک، سخت و دردناک و بیرون آمدن تاول ها، حدود یک روز در اطراف لب ها احساس خارش، سوزش یا گزگز می کنند.

تاول

تاول های کوچک پر از مایع معمولاً در امتداد لب ها ظاهر می شوند. گاهی در اطراف بینی یا گونه ها یا داخل دهان ظاهر می شوند.

تراوش و پوسته پوسته شدن

تاول های کوچک ممکن است با هم ترکیب شوند و سپس ترکیده و زخم های باز کم عمقی باقی بگذارند که تراوش کرده و پوسته پوسته می شوند.
بسته به اینکه این اولین شیوع شما باشد یا عود، علائم و نشانه ها متفاوت است. اولین باری که تبخال دارید، علائم ممکن است تا 20 روز پس از اولین مواجهه با ویروس شروع نشود. زخم ها می توانند چند روز طول بکشند و تاول ها دو تا سه هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابند. عودها معمولاً هر بار در یک نقطه ظاهر می شوند و شدت کمتری نسبت به اولین شیوع دارند.

علت ،علائم و درمان تبخال
علت ،علائم و درمان تبخال

در یک شیوع برای اولین بار، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:
– تب
– لثه های دردناک
– گلو درد
سردرد
– دردهای عضلانی
– تورم غدد لنفاوی
کودکان زیر 5 سال ممکن است در داخل دهان خود تبخال داشته باشند و این ضایعات معمولا با آفت دهان اشتباه گرفته می شود. آفت‌ها فقط غشای مخاطی را درگیر می‌کنند و توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد نمی‌شوند.

علل ایجاد تبخال

تبخال توسط گونه های خاصی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. HSV -1 معمولا باعث تبخال می شود. اما HSV -2 معمولاً مسئول تبخال تناسلی است. اما هر دو نوع می توانند از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن یا رابطه جنسی دهانی به صورت یا اندام تناسلی سرایت کنند. ظروف غذاخوری مشترک، تیغ ها و حوله ها نیز ممکن است HSV -1 را گسترش دهند.
تبخال زمانی بیشتر مسری است که تاول های تراوش کننده داشته باشد ، زیرا ویروس به راحتی از طریق تماس با مایعات بدن آلوده پخش می شود. اما حتی اگر فرد تاول نداشته باشد می تواند ویروس را پخش کند. بسیاری از افرادی که به ویروسی که باعث تبخال می شود آلوده می شوند، هرگز علائم و نشانه ها را بروز نمی دهند.
هنگامی که بیمار یک دوره عفونت تبخال را تجربه کرده است، ویروس در سلول های عصبی پوست آن نهفته است و ممکن است به صورت تبخال دیگری در همان مکان قبلی ظاهر شود. عود ممکن است توسط عوامل زیر ایجاد شوند:
– عفونت ویروسی یا تب
– تغییرات هورمونی، مانند تغییرات مربوط به قاعدگی
– خستگی
– قرار گرفتن در معرض نور خورشید و باد
– تغییرات در سیستم ایمنی بدن
– آسیب به پوست

تشخیص

پزشک معمولاً تنها با نگاه کردن به آنها می تواند تبخال را تشخیص دهد. برای تایید تشخیص، پزشک ممکن است نمونه ای از تاول را برای آزمایش در آزمایشگاه بگیرد.

درمان تبخال

تبخال معمولاً بدون درمان در عرض دو تا چهار هفته از بین می رود. چندین نوع از داروهای ضد ویروسی تجویزی توسط پزشک  ممکن است روند بهبودی را تسریع کنند. این داروها عبارتند از:
– آسیکلوویر (زویراکس)
– والاسیکلوویر (والترکس)
– فامسیکلوویر
– پنسیکلوویر (دناویر)
برخی از این محصولات به صورت قرص هایی برای بلعیدن بسته بندی می شوند. برخی دیگر پمادهایی هستند که باید چندین بار در روز روی زخم ها استفاده شوند. به طور کلی، قرص ها بهتر از پمادها عمل می کنند. برای عفونت های بسیار شدید، برخی از داروهای ضد ویروسی را می توان با تزریق تجویز کرد.

درمان های خانگی

ناحیه را کمپرس کنید . یک پارچه سرد و مرطوب ممکن است قرمزی را کاهش داده و پوسته پوسته را از بین ببرد و باعث بهبودی شود. همچنین می توانید برای کاهش درد از کمپرس گرم روی تاول ها استفاده کنید.
استراحت کنید و مسکن ها را امتحان کنید. اگر تب دارید یا تبخال دردناک است از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. کرم های حاوی لیدوکائین یا بنزوکائین ممکن است مقداری درد را تسکین دهند.
منبع 

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .