دلایل و درمان هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان

هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان ، بیانگر رشد بیش از حد مو در صورت و بدن زنان در الگوی مردانه است. با این آسیب شناسی، زنان روی چانه، بالای لب بالا، روی سینه، شکم و پشت مو دارند.
نوع خفیف این بیماری معمولاً به درمان خاصی نیاز ندارد. توصیه های بالینی برای درمان هیرسوتیسم شدید زنان شامل یک دوره طولانی درمان با هدف از بین بردن علت نئوپلاسم در غدد فوق کلیوی، تخمدان ها، PCOS و غیره رشد پاتولوژیک مو است. بیماران می توانند با کمک روش های مختلف زیبایی از شر موهای زائد صورت و بدن خلاص شوند.

دلایل هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان 

فولیکول های مو بیشتر به هورمون دی هیدروتستوسترون که در خون وجود دارد و همچنین از تستوسترون سنتز می شود، پاسخ می دهند.
علل اصلی افزایش موهای بدن در زنان بالغ عبارتند از:
-PCOS با نقض تعادل هورمونی در بدن، نقض چرخه قاعدگی مشخص شده و می تواند منجر به چاقی و ناباروری شود.
– مشکلات تومورهای غدد فوق کلیوی، تخمدان ها
– سندرم کوشینگ به دلیل سنتز بیش از حد کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی یا نتیجه استفاده طولانی مدت از گلوکوکورتیکواستروئیدها رخ می دهد.
– مصرف داروهای کنترل نشده (داروهای ضد افسردگی، آندروژن ها و…)
– یک اختلال مادرزادی غدد فوق کلیوی که در آن شروع به تولید مقادیر زیادی آندروژن می کند.
گاهی اوقات نمی توان علت دقیق بیماری را شناسایی کرد. چنین هیرسوتیسمی ایدیوپاتیک نامیده می شود. این تشخیص در صورتی انجام می شود که تمام علل احتمالی بیماری در طول تشخیص حذف شوند.
عواملی وجود دارند که می توانند باعث افزایش رشد مو شوند که عبارتند از:
– وراثت
– چاقی
– محل تولد ، در زنان از جنوب اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا، این آسیب شناسی اغلب رخ می دهد.

هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان چیست؟
هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان چیست؟

انواع هیرسوتیسم وجود دارد:

ایدیوپاتیک که اغلب در کودکان و در دوران بلوغ ایجاد می شود و علل آن ناشناخته است.
وراثتی که این یک شکل مادرزادی بیماری است که در اثر فعالیت یک آنزیم خاص یا گیرنده های آندروژن بیش از حد در بدن بیمار ایجاد می شود.
اگزوژن که یکی از عوارض بیماری های اندام های غدد درون ریز است.

علائم

تظاهرات بالینی اصلی این وضعیت بدن زن، نوع رشد موی مردانه است. روی بدن، صورت، باسن، ران ها و غیره، موهای درشت، کوتاه و سیاه شروع به رشد می کنند.
علاوه بر این، به دلیل بالا بودن غیر طبیعی هورمون های مردانه، مو و پوست چرب تر می شود، کانون های طاسی ظاهر می شود و آکنه ظاهر می شود. اغلب کاهش میل جنسی، اختلالات چرخه قاعدگی و ناباروری ایجاد می شود.
در صورت عدم درمان، علائم مردانه ایجاد می شود که باعث می شود ظرافت صدا کاهش یابد، ماهیچه ها رشد نموده و حجم قفسه سینه کاهش می یابد، چربی شروع به رسوب در الگوی مردانه می کند. ظاهر اندام های تناسلی تغییر می کند.
برای ارزیابی میزان افزایش موهای زائد، کارشناسان سیستم ها و مقیاس های مختلفی از شاخص ها را توسعه داده اند. با این حال، این برآوردها تا حد زیادی ذهنی هستند. با کمک آنها، توصیه می شود فقط پویایی رشد مو را در طول درمان ارزیابی کنید.

نحوه تشخیص علت مشکل پرمویی زنان

ازمایش هایی که ممکن است برای تشخیص علت توسط پزشک تجویز شود عبارتند از:
– آزمایش خون
سونوگرافی حفره شکمی
MRI مغز
– لاپاراسکوپی (باه دلیل شک به وجود نئوپلاسم).

درمان هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان

اگر افزایش موهای بدن مادرزادی نیست، پس باید به دنبال دلایل آن باشید. معمولاً این فقط یکی از علائم آسیب شناسی خطرناک تر سیستم تولید مثل یا غدد درون ریز است.
اگربیماری تومور در غده هیپوفیز یا قشر فوق کلیوی باشد، چگونه می توان بیماری را درمان کرد؟
در این مورد، روش های درمانی مانن پرتودرمانی، شیمی درمانی، جراحی وجود دارند که به کاهش اندازه یا ناپدید شدن کامل نئوپلاسم کمک می کنند . درمان توسط انکولوژیست ها، جراحان، متخصصان مغز و اعصاب، شیمی درمانی انجام می شود. نتایج به طور مداوم با استفاده از تحلیل‌های مختلف و تکنیک‌های ابزاری پایش می ‌شوند.

اگر علت آن PCOS باشد چگونه از شر این بیماری خلاص شویم؟

در این مورد، درمان پیچیده است که شامل مصرف هورمون است. اگر درمان محافظه کارانه باشد و نتیجه ندهد و بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد، می توان تخمدان های آسیب دیده را با جراحی برداشت.
اگر علت نارسایی هورمونی باشد، پزشک با در نظر گرفتن سن، وجود بیماری‌های همراه، ویژگی‌های بدن و غیره، درمان جایگزین هورمونی و داروهای ضد بارداری را برای بیمار انتخاب می‌کند.
اگر علت اصلی پرکاری تیروئید باشد، داروهایی برای سرکوب سنتز هورمون های تیروئید تجویز می شود. با کاهش عملکرد، داروهایی تجویز می شود که برعکس، کمبود هورمون های تیروئید را جبران می کنند.

نحوه پیشگیری

برای کاهش احتمال ایجاد این بیماری، رعایت اقدامات پیشگیرانه زیر ضروری است:
– تغذیه مناسب (امتناع از فست فود، غذاهای چرب، تند، سرخ شده، دودی، شور و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به رژیم).
– کنترل وزن
– رعایت رژیم کار و استراحت
– اجتناب از استرس و فشار عصبی (در صورت امکان) که می تواند باعث نارسایی هورمونی شود.
– امتناع از سبک زندگی بی تحرک، و انجام پیاده روی منظم در هوای تازه.
– ترک سیگار و سوء مصرف الکل
– انجام معاینات پیشگیرانه منظم نزد متخصص زنان و غدد که به شناسایی نقص های احتمالی در بدن در مراحل اولیه کمک می کند و تا حد زیادی درمان را تسهیل می کند .

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .