10 اقدام موثر خانگی برای درمان یبوست

اقدامات و خوراکی هایی هستند که در خانه به درمان یبوست کمک می کنند.  مدفوع یک عملکرد حیاتی برای حفظ سلامت بدن است. به طور معمول، یک فرد باید سه بار یا بیشتر در هفته دفع مدفوع داشته باشد. برخی افراد دو تا سه بار در روز مدفوع می کنند. یبوست زمانی رخ می دهد که مدفوع در روده بزرگ سفت می شود و اجابت مزاج دشوار می شود.
کم آبی بدن، استرس، ورزش نکردن و کمبود فیبر برخی از دلایل یبوست هستند. پرخوری و مصرف غذاهای ناسالم نیز می تواند به دفع کم روده کمک کند. همچنین یکی از عوارض جانبی رایج بسیاری از داروهای تجویزی است.
یبوست می تواند همه گروه های سنی، به ویژه افراد مسن را درگیر کند. یک سوم بزرگسالان بالای 60 سال یبوست را تجربه می کنند. سایر افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به یبوست یا یبوست مزمن هستند عبارتند از زنان، به ویژه آنهایی که باردار هستند یا به تازگی زایمان کرده اند.

نحوه درمان یبوست با روش های خانگی

1 . آب بنوشید

نوشیدن آب کافی می تواند اولین قدم برای تسکین یبوست باشد. هنگامی که یک فرد دچار کم آبی می شود، بدن شروع به کشیدن آب از سراسر بدن، از جمله روده بزرگ می کند. هیدراته ماندن با نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز می تواند مدفوع را نرم نگه داشته و حرکات روده را مکرر و راحت تر کند.

2. ورزش کنید

ورزش منظم می تواند به حفظ حرکات روده سالم کمک کند. هر دو فعالیت شدید و انجام حرکات کششی می توانند تأثیر مثبتی بر روده داشته باشند. دویدن می تواند روده ها و روده بزرگ را به گونه ای تکان دهد که مدفوع را به حرکت تشویق کند. شرکت در فعالیت های ورزشی،ایروبیک، یا حتی پیاده روی به مدت 10 تا 15 دقیقه یک یا دو بار در روز می تواند به بیمار کمک کند تا دفع منظم داشته باشد.
یبوست می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر نفخ یا گرفتگی وجود داشته باشد، که گاهی حتی ورزش کردن را دشوار می کند. یک رویکرد آرامش بخش تر برای تسکین روده طبیعی می تواند از طریق کشش و تمرین یوگا باشد. یوگا، به ویژه شامل حرکت چرخشی تنه، می تواند روده ها را فشار دهد تا مدفوع در روده بزرگ شل شود. چرخش نشسته و چرخش به پشت، دو حالت یوگا هستند که چرخش تنه را شامل می شود.

3. ماساژ شکم

ماساژ شکم می تواند یک درمان خانگی مفید برای یبوست باشد. به پشت دراز بکشید، شکم را در جهت عقربه های ساعت به مدت تقریبی 10 دقیقه ماساژ دهید. می توانید این ماساژ را دو بار در روز انجام دهید. حرکت در جهت عقربه های ساعت به فشار دادن مدفوع در روده بزرگ به سمت راست روده کمک می کند. نوشیدن آب داغ یا چای قبل از ماساژ می تواند سیستم گوارشی را بیشتر بهبود بخشد.

10 اقدام موثر خانگی برای درمان یبوست
10 اقدام موثر خانگی برای درمان یبوست

4. مصرف فیبر

خوردن فیبر کافی می تواند به یک سیستم گوارشی سالم و همچنین کاهش وزن کمک کند. توصیه روزانه برای مصرف فیبر غذایی 25 تا 30 گرم فیبر است. فیبر می تواند محلول و نامحلول باشد. فیبر محلول باعث تراکم مدفوع می شود، در حالی که فیبر نامحلول می تواند به سرعت حرکت آن در روده بزرگ کمک کند.
غذاهای غنی از فیبر اغلب حاوی فیبر محلول و نامحلول هستند. غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، دانه کتان، غلات کامل، میوه، لوبیا، سبوس و سبزیجات  منبع فیبری هستند که می تواند از سفت شدن مدفوع جلوگیری کند. انتخاب های درست غذایی تاثیر زیادی بر درمان خانگی یبوست دارد.

5. پروبیوتیک ها

هضم با پروبیوتیک ها می تواند یبوست را کاهش دهد. پروبیوتیک ها به بازیابی باکتری های سالم در سیستم گوارش کمک می کنند. پروبیوتیک ها که به طور طبیعی در غذاهایی مانند کلم ترش و ماست یافت می شوند یا به عنوان مکمل مصرف می شوند، می توانند برای پیشگیری یا تسکین یبوست به رژیم روزانه اضافه شوند.

6. روغن کرچک

یک ملین طبیعی، روغن کرچک مشتق شده از دانه کرچک را می توان به صورت خوراکی برای تحریک حرکات روده مصرف کرد. این روغن قدیمی نه تنها روده ها را روان می کند، بلکه باعث انقباض روده ها نیز می شود. روغن کرچک یک درمان خانگی یبوست است که باید یک تا دو قاشق چایخوری با معده خالی مصرف ‌شود.

7. قهوه بنوشید

نوشیدن قهوه کافئین دار می تواند حرکات روده را تحریک کند. کافئین می تواند باعث انقباض ماهیچه های روده شود. این تحریک می تواند مدفوع را به سمت راست روده حرکت دهد. اگرچه قهوه کافئین دار می تواند به حرکت روده ها کمک کند، اما می تواند باعث کم آبی بدن نیز شود. هنگام نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار حتما آب زیادی بنوشید تا وضعیت بدتر نشود.

8. سنا موثرترین درمان خانگی یبوست

سنا گیاهی است که از برگ، گل و میوه گیاه کاسیا استفاده می کند و هزاران سال است که به عنوان یک ملین طبیعی استفاده می شود. سنا یک ملین محرک است که به انقباض دستگاه گوارش کمک می کند. سنا که اغلب به صورت دمنوش نوشیده می شود می تواند بسیار موثر باشد و در عرض چند ساعت پس از مصرف ، موثر واقع شود. سنا با تایید FDA به صورت قرص یا پودر در دسترس است. همچنین می تواند به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و هموروئید کمک کند.

9. آب لیمو

آب لیمو می تواند به دفع سموم از بدن کمک کند. به عنوان یک کمک طبیعی گوارشی، آب لیمو را می توان به آب آشامیدنی یا چای اضافه کرد تا تحریک روده را تقویت کند. آب لیموی تازه می تواند بهترین درمان یبوست باشد.

10. آلوئه ورا

اغلب از آلوئه ورا برای تسکین بریدگی ها و سوختگی ها استفاده می شود، همچنین می توانید آلوئه ورا را به صورت خوراکی برای تسکین دستگاه گوارش مصرف کنید. آب آلوئه ورا را ساده بنوشید یا آن را به اسموتی ها یا نوشیدنی های دیگر اضافه کنید تا به کاهش یبوست و IBS کمک کنید.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .