کیست هیداتید یا اکینوکوکوز چیست؟

کیست هیداتید یا اکینوکوکوز یک بیماری کرمی مزمن است که با آسیب به کبد، ریه ها و سایر اندام ها، آلرژی بدن و عوارض بسیار شدید مشخص می شود که می تواند نه تنها منجر به ناتوانی، بلکه منجر به مرگ شود.
این بیماری شامل عفونت انسان با کرم نواری – اکینوکوکوس است که در زمان تهاجم در مرحله لاروی قرار دارد. برخلاف سایر کرم ها، اکینوکوکوس در روده ها زندگی نمی کند، بلکه در سایر اندام ها زندگی می کند و بر کبد، ریه ها و حتی مغز تأثیر می گذارد. این انگل با زندگی در کیست های اکینوکوکی که دائماً در حال رشد هستند، باعث فشرده شدن اندام های داخلی و بافت های نرم می شود که عملکرد آنها را کاهش می دهد. علاوه بر این، بدن انسان را با مواد زائد سمی مسموم می کند.

علل ایجاد کیست هیداتید

علت بیماری عفونت با کرم های نواری از جنس اکینوکوکوس است. تا به امروز، چندین ژنوتیپ از اکینوکوک شناسایی شده است که توسط حیوانات حمل می شود.
– اکینوکوکوس گرانولوزوس – باعث ایجاد شکل کیستیک اکینوکوکوزیس (اکینوکوکوز) می شود، به طور معمول در کبد و ریه ها با تشکیل کیست ها موضعی مشخص می شود.
Echinococcus multilocularis -باعث شکل آلوئولی اکینوکوکوز (آلوئوکوکوزیس) می شود و بافت کبد را تحت تاثیر قرار می دهد.
Echinococcus oligarthrus – باعث به اصطلاح اکینوکوکوز نئوتروپیکال می شود که در آمریکای مرکزی و جنوبی ثبت شده است.
Echinococcus vogeli – باعث ایجاد کیست های متعدد در کبد و ریه می شود که این کیست ها چند حفره ای هستند.
Echinococcus oligarthrus – باعث ایجاد یک فرم مونوکیستیک بسیار نادر می شود.
– Echinococcus granulosus و Echinococcus multilocularis گونه‌هایی از کرم‌های نواری هستند که در حالت بالغ خود در روده کوچک گوشتخواران انگلی یافت می‌شوند: اولی در سگ‌ها، گرگ‌ها و شغال‌ها، دومی در روباه و گاهی سگ‌ها یافت می ‌شود.
حیوانات بیمار به عنوان منبع عفونت برای انسان عمل می کنند.

کیست هیداتید چیست؟
کیست هیداتید چیست؟

این عفونت از طریق زیر به انسان منتقل می شود :

– تغذیه و از طریق مواد غذایی آلوده به تخم کرم هh
– آب – از طریق آب آلوده به انگل
– تماس با خانواده – در نتیجه تماس بیش از حد نزدیک با سگ ها و عدم رعایت قوانین بهداشتی
این بیماری مسری نیست .

علائم اکینوکوکوز

علائم اکینوکوکوز ممکن است ماه ها یا حتی سال ها پس از عفونت ظاهر نشوند که تشخیص زودهنگام را دشوار می کند.
بر اساس مسیرهای توزیع اکینوکوک، چندین اشکال بالینی این بیماری در بدن انسان متمایز می شود که هر کدام با علائم عمومی و علائم ذاتی آن مشخص می شوند.
علائم عمومی ناشی از ورود انگل ها به بدن و ترشح محصولات سمی متابولیسم آنها عبارتند از:
– ضعف و خستگی
– کاهش ظرفیت کار
– سردردهای مکرر
– بثورات روی پوست به شکل لکه های قرمز کوچک
– افزایش موقت دمای بدن تا 37-38 درجه سانتیگراد.

علائم آسیب کبدی

علائم آسیب کبد آسیب کبدی در 60 درصد بیماران مبتلا به اکینوکوکوزیس مشاهده می شود و چندین مرحله را طی می کند.
مرحله اول در اکثریت قریب به اتفاق موارد مورد توجه قرار نمی گیرد. بیمار کاملاً سالم احساس می شود . در این زمان، کرم ها به بافت کبد وارد می شوند و یک کپسول محافظ به تدریج تشکیل می شود. در برخی موارد، بیماران ممکن است پس از مصرف زیاد غذاهای چرب احساس سنگینی در هیپوکندری سمت راست کنند.
مرحله دوم با ظهور علائم آسیب کبدی مشخص می شود: بیماران اشتهای خود را از دست می دهند، وزن به تدریج کاهش می یابد و واکنش های جانبی ناخواسته به داروها بیشتر رخ می دهد. تظاهرات خاصی از آسیب کبدی وجود دارد که عبارتند از:
– حالت تهوع و استفراغ که پس از خوردن غذاهای سرخ شده، چرب یا تند رخ می دهد.
– سنگینی در هیپوکندری سمت راست و درد در قسمت فوقانی شکم همراه با جابجایی به هیپوکندری سمت راست پس از غذا خوردن یا پس از افزایش فعالیت بدنی.
– اسهال متناوب
مرحله 3 – عوارضی همراه با پارگی کیست اکینوکوک و پخش شدن تخم های کرم در سراسر بدن بیمار وجود دارد . دراین صورت پوست و غشاهای مخاطی جوش می‌شوند، خارش ایجاد می شود، ادرار تیره رنگ می شود .
در صورت بسته شدن لومن ورید باب کبد در نتیجه فشرده شدن توسط یک کیست بزرگ، فشار خون در سیستم گردش خون آن اندام‌های شکمی افزایش می‌یابد که خروج خون از آن به سمت کبد هدایت می‌شود: صحبت در مورد معده، بخشی از مری، روده کوچک و بزرگ و طحال است
. علائم اصلی اختلال در خروج خون، بزرگ شدن طحال و آسیت (جمع شدن مایع در حفره شکم) است. بعد، نارسایی قلبی افزایش می یابد، هیپوکسی ایجاد می شود، تنگی نفس و درد در ناحیه قلب ظاهر می شود.

علائم اکینوکوکوز ریه

در نتیجه نفوذ اکینوکوک ها از طریق جریان خون به سیستم تنفسی، کیستی تشکیل می شود که به آرامی افزایش می یابد. در مراحل اولیه، بیماران از سرفه و تنگی نفس شکایت دارند. با پیشرفت روند، ممکن است رگه هایی از خون در خلط ظاهر شود، که می تواند پزشک را در مسیر اشتباه هدایت کند، زیرا این علامت مشخصه هم برای سل و هم سرطان ریه است. درد در قفسه سینه در مواردی مشاهده می شود که کیست به اندازه بزرگ می رسد و شروع به فشرده کردن پلورا (پوشش داخلی ریه) می کند.
در مرحله آخر اکینوکوکوز ریه، کیست به بافت ریه اطراف فشار می آورد و باعث درد در قفسه سینه، سرفه مداوم می شود. علاوه بر این، خطر پارگی آن و ورود محتویات (انگل) به خون وجود دارد.

اکینوکوکوز سایر اندام ها

در موارد نادر، لاروهای انگل می توانند از طریق جریان خون وارد مغز، کلیه ها، استخوان ها و سایر اندام ها شوند.

نحوه تشخیص کیست هیداتید

پزشک ممکن است برای تشخیص این بیماری از موارد زیر استفاده کند:
— آزمایش خون
سونوگرافی حفره پلور
– تصویر برداری توسط اشعه ایکس از قفسه سینه
– سی تی اسکن قفسه سینه و ریه
سی تی اسکن شکم و خلف صفاق
سی تی اسکن مغز و جمجمه

درمان

درمان اکینوکوکوز فقط از طریق جراحی انجام می شود. در حین عمل، کیست اکینوکوک با یک کپسول و بافت های اطراف آن که از نظر پاتولوژیک تغییر یافته است، برداشته می شود.
در موارد تشکیل کیستیک عمیق، به منظور جلوگیری از عوارض مرتبط با آسیب عروق و مجاری صفراوی عمیق، از روش جراحی متفاوتی استفاده می شود. کیست همراه با کپسول برداشته نمی شود، بلکه از قبل سوراخ شده و محتویات آن مکیده می شود. سپس لایه های داخلی کیست از داخل تمیز می شود و پس از آن حفره با محلول فرمالین 2 درصد درمان شده و بخیه می شود.
در مراحل پیشرفته بیماری که درمان رادیکال غیرممکن است، به اصطلاح درمان های تسکین دهنده انجام می شود که بیماری را به طور کامل درمان نمی کند، بلکه به طور موقت وضعیت بیمار را بهبود می بخشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .