هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون چیست؟

اگر اغلب احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید و حتی پس از 9 ساعت خواب، ضربان قلب شما افزایش می یابد و هنگام بلند شدن ناگهانی سرتان گیج می رود ، این علائم ممکن است نشان دهنده هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون باشد.
تنفس یک فرآیند کلیدی در بدن است. ممکن است فردی بتواند چندین روز بدون آب و غذا زنده بماند، اما بدون اکسیژن فقط چند دقیقه زنده می ماند .
تمام سلول های بدن ما به سطح اکسیژن حساس هستند و اکسیژن منبع اصلی انرژی برای آنهاست. گلبول‌های قرمز خون (گلبول‌های قرمز) اکسیژن را از ریه‌ها می‌گیرند و آن را به تمام سلول ها می‌رسانند و دی‌اکسید کربن را پس می‌ دهند. هیپوکسی مزمن بدن اغلب در ساکنان شهرهایی با هوای بسیار کثیف ایجاد می شود.

علل هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون

کمبود مزمن اکسیژن می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود:
– سوء تغذیه که منجر به کمبود ویتامین ها و عناصر کمیاب، در درجه اول آهن و ویتامین های B، که برای جذب اکسیژن ضروری هستند، می شود. آهن عنصر اصلی هموگلوبین، پروتئین پیچیده خون است که گلبول های قرمز خون را ساخته و اکسیژن را حمل می کنند.

– بیماری های دستگاه تنفسی. اگر به طور جدی مبتلا به برونشیت یا ذات الریه شده اید، این احتمال وجود دارد که برخی از آلوئول ها (وزیکول های موجود در ریه ها که از طریق آن اکسیژن وارد جریان خون می شود) پاک شده باشند که پزشکان این پدیده را فیبروز می نامند. بنابراین اندام تنفسی ما تا حدی توانایی جذب اکسیژن را از دست می دهد. برای جلوگیری از فیبروز، درمان فرآیندهای التهابی و پیروی از توصیه های پزشکان ضروری است. مثلا ممکن است لازم باشد به فیزیوتراپی بروید.

– وضعیت بد محیطی یک خطر بزرگ غلظت بالای مونوکسید کربن در هوا است. این ماده هنگام استنشاق با هموگلوبین ترکیب شده و تبادل گاز در بدن را مختل می کند. برخی از گازهای مضر (مانند دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن) ساختار ریه ها را تخریب می کنند.

هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون چیست؟
هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون چیست؟

– کمبود اکسیژن در هوا.
این امر به ویژه در مناطق کوهستانی مرتفع یا در اتاق های بدون تهویه قابل توجه است.

– سبک زندگی بی تحرک یا ورزش بیش از حد. افرادی که سبک زندگی کم تحرک را ترجیح می دهند، به آرامی و بدون دریافت اکسیژن کافی نفس می کشند. هیپوکسی بیش از حد زمانی ایجاد می شود که جذب اکسیژن توسط بافت ها در پس زمینه بدلیل افزایش فعالیت مختل شود، زمانی که نیاز به اکسیژن به طور قابل توجهی از عرضه واقعی آن به اندام ها بیشتر می شود.

– اعتیاد به نیکوتین و سوء مصرف الکل. رزین‌های نیکوتین آلوئول‌ها را مسدود می‌کنند و بخار اتانول که از ریه‌ها خارج می‌شود، سورفکتانت را حل می‌کند، ماده‌ای چرب که از چسبیدن آلوئول‌ها به هم جلوگیری می‌کند. هر دو عادت به مرور زمان عملکرد ریه ها را کاهش می دهند.

– شرایط پاتولوژیک . به طور خاص، آسم، چاقی، دیابت شیرین، کم خونی، و بیماری های قلبی عروقی قبلی می تواند منجر به هیپوکسی شود.

علائم هیپوکسی

علائم هیپوکسی به طور مستقیم به میزان کمبود اکسیژن بستگی دارد. هیپوکسی حاد در عرض چند دقیقه یا چند ساعت تحت تأثیر یکی از علل فوق ایجاد می شود و علائم واضحی دارد (به عنوان مثال، با ادم ریوی آلرژیک). این فرم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد، زیرا عواقب جبران ناپذیری برای بدن دارد. اما هیپوکسی مزمن می‌تواند ماه‌ها به‌طور نامحسوس باشد، بدون آنکه علائمی داشته باشد.

چگونه بفهمیم که اکسیژن کافی وجود ندارد؟

اگر بیش از دو مورد از علائم زیر را برای مدت طولانی دارید، باید بیشتر مراقب بدن خود باشید و حتما با پزشک مشورت کنید:
ضعف عمومی، خستگی، سردرد، افزایش خواب آلودگی (به ویژه در طول روز)، سرگیجه دوره ای، ضعف تمرکز و حافظه، رنگ پریدگی یا سیانوز پوست، تنفس سریع و عمیق، ضربان قلب سریع – تاکی کاردی، فشار خون پایین و تورم پاها .
به دستان خود توجه کنید. در هیپوکسی مزمن، ناخن ها شکلی گرد پیدا می کنند و فالانژهای انگشتان ضخیم می شوند.
استفاده از یک دستگاه – پالس اکسیمتر – می توانید به سرعت درک کنید که آیا سلامت ضعیف به دلیل کمبود اکسیژن است.

درمان هیپوکسی

اقدامات درمانی باید با هدف از بین بردن علت هیپوکسی، مبارزه با کمبود اکسیژن، اصلاح تغییرات در سیستم هموستاز انجام شود.
گاهی اوقات، برای مبارزه با هیپوکسی، تهویه اتاق یا راه رفتن در هوای تازه کافی است. در مواردی که هیپوکسی ناشی از بیماری های ریوی، قلب، خون یا مسمومیت بوده است، اقدامات جدی تری لازم است.

– هیپوکسیک (اگزوژن) ، استفاده از تجهیزات اکسیژن (دستگاه های اکسیژن، بالن های اکسیژن، بالش های اکسیژن و غیره).
– تنفسی ، استفاده از گشادکننده های برونش، ضد هیپوکسان ها، داروهای مسکن تنفسی و غیره، استفاده از متمرکز کننده های اکسیژن یا تامین اکسیژن متمرکز تا تهویه مکانیکی. در هیپوکسی مزمن تنفسی، اکسیژن درمانی به یکی از اجزای اصلی تبدیل می شود.
– همیک (خون) -، انتقال خون، تحریک خون سازی، درمان اکسیژن.
– گردش خون – عملیات اصلاحی بر روی قلب و (یا) عروق خونی، گلیکوزیدهای قلبی و سایر داروها با اثر کاردیوتروپیک. ضد انعقاد، عوامل ضد پلاکت برای بهبود میکروسیرکولاسیون. در برخی موارد ازا اکسیژن درمانی استفاده می شود .
– هیستوکسیک (بافت) – پادزهر برای مسمومیت، تهویه مصنوعی ریه ها، داروهایی که استفاده از اکسیژن توسط بافت ها را بهبود می بخشد، اکسیژن رسانی هیپرباریک.

همانطور که از موارد فوق مشاهده می شود، اکسیژن درمانی تقریباً در همه انواع هیپوکسی استفاده می شود: از تنفس با مخلوطی از کارتریج های اکسیژن یا یک متمرکز کننده اکسیژن گرفته تا تهویه مصنوعی ریه. علاوه بر این، برای مبارزه با هیپوکسی، از داروهایی برای بازگرداندن تعادل اسید و باز در خون، محافظت کننده های عصبی و قلبی استفاده می شود.
کارتریج های اکسیژن وسیله ای مقرون به صرفه و مناسب برای درمان هیپوکسی هستند. آنها نیازی به تنظیم، مهارت های خاص حمل و نگهداری ندارند، حمل آنها راحت است.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .