آیا تخلیه روزانه اسپرم برای سلامتی مضر است؟

اگر مردی تخلیه روزانه اسپرم داشته باشد بر بدن او تاثیر منفی نمی گذارد. انزال یا رهاسازی روزانه اسپرم یک دفع کننده عالی استرس است و به مردان کمک می‌کند تا نیازهای خود را برآورده کنند.
وقتی مردی اسپرم آزاد می کند، هورمون هایی مانند دوپامین و اکسی توسین سطح استرس را کاهش می دهند. دوپامین یک هورمون شادی است که در هنگام تجربه لذت ترشح می شود.
در حالی که اکسی توسین سطح استرس را کاهش می دهد، در برخی موارد رهاسازی اسپرم روشی است که بدن برای خلاص شدن از شر مایع منی قدیمی به منظور تطبیق با معنی جدید استفاده می کند .

آیا تخلیه روزانه اسپرم مضر است؟

خیر, آزاد کردن روزانه اسپرم مضر نیست ، زیرا بدن مردان روزانه میلیون ها اسپرم تولید می کند. مطالعات نشان می‌دهد که بالغ شدن کامل اسپرم ها به طور متوسط ۷۴ روز طول می کشد و انزال روزانه باعث کم شدن اسپرم بدن نمی شود.
بنابراین مردانی که تعداد اسپرم طبیعی دارند نباید نگران این باشند که اگر روزانه اسپرم آزاد کنیم چه اتفاقی می‌افتد.

آیا تخلیه روزانه اسپرم برای سلامتی مضر است؟
آیا تخلیه روزانه اسپرم برای سلامتی مضر است؟

یک مرد در روز چند بار می تواند تخلیه اسپرم داشته باشد؟

تعداد دفعات خاصی برای اینکه یک مرد نیاز به انتشار اسپرم به صورت روزانه ، هفتگی یا ماهانه دارد وجود ندارد و هیچ مطالعه ای وجود ندارد که خلاف آن را ثابت کند.
با این حال یک مرد می‌ تواند بین یک تا پنج بار در یک جلسه انزال داشته باشد . دانشکده پزشکی هاروارد همچنین نشان داده است که افرادی که حداقل ۲۱ بار در ماه انزال می کند ۳۱ درصد کمتر از افرادی که فقط ۴ تا ۷ در ماه انزال می کنند به سرطان پروستات مبتلا می شوند.
در مطالعه ای به نام تاثیر فراوانی انزال بر پارامترهای منی محققان دریافتند مردانی که به مدت ۱۴ روز خود ارضایی کرده‌اند کاهش تعداد اسپرم را تجربه کرده اند. اما این کاهش نگران کننده نیست این کاهش نه باعث ایجاد مشکل در نعوظ، حرکت اسپرم و و نه در مورفولوژی شد.

فواید تخلیه اسپرم چیست؟

هنگامی که یک مرد اسپرم را ازاد می کند بری او از نظر عاطفی رضایت بخش است، زیرا برانگیختگی باعث ترشح هورمون‌های شادی مانند اکسی توسین و دوپامین می‌شود.
اکسی توسین دارای خواص ضد استرس، کاهش فشار خون و افزایش رشد است.
دوپامین یک هورمون لذت است و به رسیدن به رضایت کمک می کند. در برخی موارد، این مسئله می ‌تواند به شب هنگام یا تشعشعات شبانه در مردان نیز مرتبط باشد که به این دلیل است که سلول‌های اسپرم استفاده نشده در صورت عدم جذب مجدد توسط بدن می تواند از طریق شب آزاد شود.

چقدر طول می کشد تا اسپرم دوباره پر شود؟

جواب این موضوع مربوط به دوره مقاوم است این زمانیاست که فرد به ارگاسم می رسد و سپس به حالت کلی جسمی و روحی بازمی گردد.
در این دوره مردان معمولا هیچ محرک جنسی را تجربه نمی کند. طول دوره می تواند به فرد کمک کند تا تشخیص دهد که چند بار در روز می تواند انزال کند. مردان ۲۵ تا ۴۰ سال ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشند .

آیا اسپرم بدن می ‌تواند تمام شود؟

یک مرد در هر ثانیه ۱۵۰۰ سلول اسپرم تولید می کند این به این معنی است که در ۱۰ ثانیه ۱۵ هزار سلول اسپرم در داخل بدن شناور خواهد بود . طول عمر اسپرم پس از انزال معمولاً تا پنج روز است . دانشمندان ثابت کرده اند که ورزش به افزایش تولید سلول‌های اسپرم کمک می ‌کندبسیاری از افراد نگران هدر رفتن اسپرم هستند و تخلیه اسپرم و انزال را هدر دادن اسپرم می‌دانند و می ترسند که اسپرم آنها تمام شود. هدر رفتن اسپرم بد نیست با توجه به اینکه هر ۵ روز یکبار ۱۵ هزار سلول اسپرم در درون شما شناور است سلول‌های اسپرم به آزاد شدن نیاز دارند .
از نظر ریاضی یک میلی لیتر مایع منی حاوی ۱۰۰ میلیون سلول اسپرم است. بنابراین استفاده نکردن از هر یک از این سلول‌های اسپرم که به هدر دادن اسپرم معروف است در واقع چیز خوبی است.
بنابراین به طور خلاصه اسپرم بدن نمی ‌تواند تمام شود . یک مرد در هر ثانیه ۱۵۰۰ سلول اسپرم تولید می کند در هر ۱۰ ثانیه ۱۵ هزار سلول اسپرم در داخل بدن شناور خواهد بود، یعنی روزانه چند میلیون سلول اسپرم تولید می شود ، بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید این نرخ مازاد را تمام کنید.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .