آیا سبز رنگ بودن مدفوع نوزاد طبیعی است؟

سبز رنگ بودن مدفوع نوزاد نشانه چیست؟
یک نوزاد تازه متولد شده معمولاً با چند پوشک پر از مدفوع تیره و قیری به نام مکونیوم زندگی خود را بیرون از رحم مادر آغاز می کند. هم نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و هم نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، در ابتدا این مدفوع سیاه را تولید می کنند.
یکی از رایج‌ترین زمان‌هایی که کودک مدفوع سبز رنگ دارد، زمانی است که مکونیوم به مدفوع معمولی کودک تبدیل می‌شود. از آنجایی که مدفوع از سیاه به زرد تبدیل می شود، اغلب برای یک یا دو روز مقداری مدفوع سبز تیره وجود دارد.
سپس مرحله مدفوع زرد فرا می رسد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به دلیل تولید پوشک های پر از مدفوع زرد یا خردلی یا حتی مدفوع نارنجی معروف هستند. آنها اغلب قوام دانه ای نیز دارند.
برخی از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند مدفوع نارنجی مایل به قرمز نیز دارند، اما مدفوع برنز یا زرد مایل به نارنجی شایع تر است. اغلب نوزادان خردسالی که با شیر خشک تغذیه می شوند، مدفوع کمی شکل گرفته یا سفت تر از مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ، دارند.
هنگامی که کودک شروع به تغذیه با غذای جامد می کند، مدفوع ممکن است به طور کلی سفت تر شود، حتی برای نوزادانی که از شیر مادر نیز تغذیه می کنند. بسیاری از پوشک‌ها پر از مدفوع قهوه‌ای هستند، اما رنگ‌های دیگری نیز در پوشک ظاهر می‌شوند.
به عنوان مثال، اگر به کودک غذا می دهید که به رنگ قرمز روشن است، انتظار داشته باشید که دوباره آن رنگ را در مدفوع ببینید.
گاهی اوقات، ممکن است متوجه شوید که مقداری مخاط در مدفوع کودک وجود دارد. این امر می تواند یک تغییر کاملاً طبیعی باشد، به خصوص اگر آنها در حال دندان درآوردن باشند. اما وجود مخاط همچنین می تواند نشان دهنده مبارزه بدن کودک با عفونت نیز باشد.

سبز رنگ بودن مدفوع نوزاد
سبز رنگ بودن مدفوع نوزاد

علل سبز رنگ بودن مدفوع نوزاد

مدفوع سبز می تواند در سایه های مختلف باشد. سایه سبز می تواند، به والدین کودک در شناسایی علت احتمالی بیماری کمک کند. بسیاری از موارد به طور بالقوه می توانند باعث مدفوع سبز شوند، مانند :
– غذاهای حاوی رنگ سبز ، مانند تنقلات و میوه های سبز رنگ که اغلب رنگ مدفوع را تغییر می دهند.
– مکمل های آهن، آهن برای گلبول های قرمز سالم و انتقال اکسیژن در بدن ضروری است. اما می تواند باعث مدفوع سبز نیز شود. اگر تحت نظر پزشک به نوزاد مکمل آهن دهید، می‌تواند باعث ایجاد رنگ سبز در مدفوع او شود.
– اسفناج و سایر سبزیجات با برگ سبز تیره: این غذاها فوق العاده سالم هستند، اما می توانند رنگ سبزی به مدفوع کودک نیز بدهند.
– اسهال یا بیماری های دیگر: اسهال اغلب عامل اصلی پوشک پر از مدفوع سبز رنگ و بدبو است.

نحوه درمان مدفوع سبز در نوزادان (در صورت لزوم)

قبل از هر اقدامی، سعی کنید محتمل ترین علت مدفوع سبز نوزادتان را شناسایی کنید. همچنین ممکن است لازم باشد با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که نیاز به انجام کاری در مورد آن دارید یا خیر.

مصرف مواد غذایی با رنگ سبز

اخیرا به نوزادتان چه غذای داده اید؟ به گذشته فکر کنید و ببینید آیا سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج یا غذاهایی با رنگ سبز که می‌تواند مقصر مدفوع سبز باشد استفاده کرده‌اید یا خیر.
اگر تشخیص دادید که علت این امر است، لزوماً نیازی به انجام هیچ اقدامی ندارید، اگرچه ممکن است بخواهید هر غذایی را با رنگ های مصنوعی حذف کنید.

اسهال

اگر به نظر می رسد که یک اشکال گوارشی که باعث اسهال می شود، علت آن باشد، می توانید چند استراتژی مختلف را امتحان کنید.
کودک را از نظر کم آبی زیر نظر بگیرید. اگر کودک اسهالی دارد که بیش از یک روز طول می کشد، این می تواند به یک نگرانی بسیار واقعی تبدیل شود. به دنبال علائمی مانند خشکی دهان، لب ها و زبان و همچنین خیس نکردن پوشک به مدت بیش از 3 ساعت باشید.
اطمینان حاصل کنید که کودک مایعات کافی مصرف می کند. این باید به صورت شیر مادر یا شیر خشک برای نوزادان کمتر از 6 ماه باشد. برای نوزادان بزرگتر و کودکان نوپا، اگر کودک از شیر و غذا امتناع می کند، Pedialyte و سایر محصولات مشابه، که اغلب محلول های الکترولیت یا محلول های آبرسانی خوراکی نامیده می شوند، قابل ارائه هستند.سعی کنید از نوشیدنی های ورزشی اجتناب کنید، زیرا اغلب حاوی قند زیادی هستند.
از دادن هر یک از داروهای ضد اسهال بدون نسخه به نوزاد خودداری کنید.سازمان غذا و دارو پیشنهاد می کند از آنها دوری کنید و فقط روی اطمینان از اینکه به کودکتان کمک می کنید هیدراته بماند، تمرکز کنید.

دارو یا ویتامین ها

اگر کاملاً مطمئن هستید که این مکمل آهن است که مسئول آن است، می توانید آن را با پزشک کودک در میان بگذارید. اما نباید از دادن مکمل خودداری کنید مگر اینکه دستور داده شود.

نحوه پیشگیری از سبز رنگ شدن مدفوع در نوزادان

پیشگیری به علت خلاصه می شود. اگر علتی خوش خیم باشد و هیچ مشکل دیگری ظاهر نشود، احتمالاً لازم نیست نگران آن باشید. به عنوان مثال، نیازی است از دادن مواد غذایی به رنگ سبز به کودک فقط برای اینکه تغییر رنگ مدفوع را متوقف کنید، اجتناب کنید.
اما اگر کودک مدفوع سبز رنگ را در نتیجه بیماری تجربه می کند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.
مطمئناً نمی‌توانید از هر بیماری پیشگیری کنید، اما می‌توانید قبل و بعد از تعویض پوشک کودک و هنگام تهیه غذا، دست‌های خود را کاملاً بشویید، در این صورت احتمال انتقال ویروس‌هایی که باعث ناراحتی معده او می‌شود، کمتر است.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

مدفوع سبز ممکن است کمی بد به نظر برسد، اما معمولاً نشانه نگرانی نیست.
ا این حال، اگر متوجه یک رنگ قرمز در مدفوع کودک شدید،به دقت نگاه کنید. مدفوع قرمز ممکن است فقط پیامدهای تمایل کودک به خوردن چغندر یا غذاها و نوشیدنی های حاوی رنگ قرمز باشد. برخی از داروها همچنین می توانند مدفوع کودک شما را به رنگ گلگون تبدیل کنند.
اما وجود خون واقعی در مدفوع می تواند نشانه خونریزی در دستگاه گوارش کودک باشد. ممکن است رنگ قرمز روشن باشد، یا ممکن است یک سایه تیره تر و مایل به قهوه ای باشد. بنابراین، در صورت مشاهده خون در هر سایه، با متخصص اطفال کودک تماس بگیرید.
نکته دیگری که باید مراقب آن باشید: اگر کودک شروع به اجابت مزاج کرد که رنگ آن بسیار کم رنگ است. یک مدفوع سفید، زرد کم رنگ یا خاکستری روشن ممکن است یک ناهنجاری باشد و باید با پزشک تماس بگیرید.
این مدفوع رنگ پریده می تواند نشانه این باشد که کودک در مجاری صفراوی خود مشکلاتی مانند مانند انسداد دارد.
هنگامی که جریان صفرا قطع می شود، می تواند باعث ایجاد زخم و آسیب طولانی مدت به کبد شود. این مشکل در نوزادان نادر است. یکی از این شرایط که آترزی صفراوی نام دارد، می تواند به سرعت پیشرفت کند و نیاز به درمان دارد.
منبع

همچنین بخوانید :
 وجود خون در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .