9 فایده نگهداری کاکتوس در خانه

نگهداری گیاهان در خانه می تواند بسیار آرامش بخش باشد. آنها نه تنها هوا را تمیز می کنند و اکسیژن تازه را برای شما فراهم می کنند، بلکه رنگ سبز گیاهان نیز باعث آرامش می شود و ذهن شما را آرام می کند. با این حال، بسیاری از مردم با وجود مشغله هایی که دارند، گاهی اوقات نگهداری از گیاهان برایشان دشوار است.
کاکتوس ها می توانند گزینه بسیار خوبی برای نگهداری در خانه باشند، زیرا بسیار زیبا هستند و محیط خانه را دلنشین می کنند ، به خصوص زمانی که گل می دهند. تنها چیزی که باید در هنگام پرورش این گیاهان در خانه به آن دقت کنید این است که آنها را در مکان مناسبی قرار دهید.
کاکتوس ها باعث می شوند که بتوانید بهتر کار کنید، بهتر نفس بکشید و همچنین احساس شادی و نشاط کنید.همچنین خواص درمانی منحصر به فردی نیز دارند.

فواید نگهداری کاکتوس در خانه

1. کاهش استرس

مطالعات زیادی برای اثبات تأثیر گیاهان بر سطوح استرس در انسان انجام شده است. مطالعه ای که در سال 2010 انجام شد تأیید کرد که گیاهان می توانند تنش , اضطراب، افسردگی، خستگی و احساس خشم را کاهش دهند.
اگر فقط یک یا چند مورد از این گیاهان را در خانه خود داشتید، خودتان متوجه تاثیر ان ها می شوید.

2. احساس شادی

مراقبت از گیاه می تواند به شما احساسات مثبت و همچنین احساس موفقیت بدهد. مطالعات نشان می‌دهد که مراقبت از گیاهان می‌تواند به اندازه مراقبت از یک حیوان خانگی احساس شادی و نشاط را به همراه داشته باشد.
علاوه بر این، نگهداری از گیاه کاکتوس نیاز به مهارت یا تخصص خاصی ندارد.

3 . کیفیت هوای بهتر

همه ما می دانیم که گیاهان به بهتر تنفس کردن ما کمک می کنند. وجود یک گیاه در خانه می تواند سطح کیفی هوای خانه شما را به شدت افزایش دهد. همچنین منجر به بهتر شدن خلق و خوی شما نیز می شود.
در سال 1973، دانشمندان ناسا یک مطالعه علمی انجام دادند که توانستند بیش از 107 ترکیب آلی فرار را در هوای داخل یکی از ایستگاه های فضایی شناسایی کنند.
فضانوردان آن ایستگاه اغلب از مشکلات تنفسی و سایر عوارض تنفسی رنج می بردند که بعدها به عنوان سندرم ساختمان بیمار شناخته شد. آزمایش‌هایی برای کمک به حل این مشکل آغاز شد و یکی از آزمایش‌ها شامل رشد گیاهان در داخل ایستگاه فضایی بود.
پس از چند ماه رشد گیاهان در داخل ایستگاه، مشخص شد که تعداد ترکیبات الی نه تنها کاهش یافته است، بلکه به طور کامل حذف شده اند.

9 فایده نگهداری کاکتوس در خانه
9 فایده نگهداری کاکتوس در خانه

4 . خواص درمانی و پزشکی

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی با حیوانات خود صحبت می کنند که در نتیجه مزایای درمانی بر روی روان صاحب حیوان خانگی و همچنین خود حیوان خانگی دارد. با این حال، آیا می‌دانستید که صحبت کردن با گیاهان هم همین‌طور است؟
گیاهان می توانند به طور فعال از تعامل با شما سود ببرند . همچنین بسیاری معتقدند که صحبت کردن می تواند به رشد سریع گیاهان کمک کند.
این موضوع می تواند به این علت باشد که هنگام صحبت کردن، دی اکسید کربنی آزاد می کنید که گیاهان برای تولید غذا به آن نیاز دارند. این بدان معنی است که وقتی از نزدیک با کاکتوس خود صحبت می کنید، دی اکسید کربن اضافی دریافت می کند و به آن اجازه می دهد که فرایند فتوسنتز را سرعت ببخشد.

5. افزایش بازدهی

آزمایشات متعدد به این نتیجه رسیده اند که داشتن گیاه کاکتوس در خانه می تواند بازدهی شما را در کارهایتان تا بیش از 12 درصد افزایش دهد ! این به این دلیل است که آنها به کاهش میزان دی اکسید کربن در هوا کمک می کنند.
مقادیر بیش از حد دی اکسید کربن در هوا می تواند ما را خسته، بی قرارو مضطرب کند و همچنین می تواند باعث سردرد نیز بشود.

6. تسکین سردرد

هوای تازه تولید شده توسط کاکتوس نه تنها می تواند بازدهی شما را بیشتر کند، بلکه می تواند در درمان سردرد نیز بسیار مفید باشد. با داشتن گیاهان کاکتوس در خانه، می توانید با کاهش میزان گرد و غبار و تجمع باکتری ها، میزان ناخالصی های هوا را تا بیش از 50 درصد کاهش دهید.

7. تقویت حافظه شما

تحقیقاتی که توسط دانشگاه میشیگان در ایالات متحده انجام شده، طیف گسترده ای از فواید شگفت انگیزی را که فرد در تعامل با طبیعت از آن بهره مند می شود، ترسیم کرده است. این تعامل می تواند به معنای قدم زدن در پارک، دیدن عکس های گیاهان یا پرورش گیاهان در خانه باشد.
این مطالعات نشان داده اند که تعامل با طبیعت می تواند حافظه فرد را تا 20 درصد افزایش دهد .

8. احساس مسئولیت

مراقبت از یک گیاه و تضمین طول عمر آن می تواند ما را تشویق کند تا احساس مسئولیت خود را افزایش دهیم که این موضوع می تواند در دراز مدت بر زندگی شخصی و همچنین کاری ما تأثیر مثبت بگذارد.
داشتن وظایفی مانند آبیاری کاکتوس و اطمینان از دریافت نور خورشید به اندازه کافی، می تواند شخصیت ما را از سنین پایین شکل دهد. از آنجایی که نگهداری از کاکتوس دشوار نیست، می تواند برای کودکان یک گزینه مناسب باشد و به کمک ان مسئولیت پذیری را به ان ها یا داد.

9 . بهبود دکوراسیون

گیاه کاکتوس نه تنها فواید زیادی برای سلامتی دارد بلکه گیاه بسیار زیبایی است. با داشتن اشکال مختلف و سایه های سبز رنگ، می تواند کاملا دکوراسیون منزل شما را تکمیل کند.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .