چه عواملی می تواند باعث کمردرد در زنان شود؟

کمردرد در زنان علل بالقوه زیادی دارد و برخی از علت های کمردرد مختص زنان است که در ادامه با شایع ترین آنها آشنا می شویم .

علل کمردرد در زنان

PMS سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی ، وضعیتی است که بسیاری از زنان قبل از عادت ماهانه خود به آن مبتلا می شود. این سندرم علائم بسیار زیادی دارد که احتمالا همه آنها را نخواهید داشت.

علائم فیزیکی مانند:

– درد پایین کمر
– سردرد
– خستگی
– نفخ

علائم عاطفی و رفتاری مانند:

– نوسانات خلقی
– هوس های غذایی
– اضطراب
– مشکل در تمرکز
– سن
سندرم پیش از قاعدگی معمولا چند روز قبل از پریود شروع می شود و یک یا دو روز پس از شروع پریود به پایان می رسد.

چه عواملی می تواند باعث کمردرد در زنان شود؟
چه عواملی می تواند باعث کمردرد در زنان شود؟

PMDD اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی

این اختلال شکل شدید تر PMS است که علائم آن به طور قابل توجهی در زندگی روزمره تداخل دارد. برخی از افراد مبتلا به PMDD ممکن است در هنگام بروز علائم حتی در عملکرد خود دچار مشکل شوند.
علائم PMDD مشابه علائم عاطفی، رفتاری و فیزیکی PMS است. معمولا یک هفته قبل از پریود شروع می شود و چند روز پس از پریود به پایان می رسد.
اگر سابقه خانوادگی، افسردگی و سایر اختلالات خلقی دارید ممکن است در معرض ابتلا به PMDD باشید.

آندومتریوز

در حالی که برخی از کمردردها در طول قاعدگی طبیعی است، درد شدید و مداوم در ناحیه کمر می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تری مانند اندومتریوز باشد.
آندومتریوز وضعیتی است که با جابجایی بافت رحم در خارج از رحم مشخص می شود. این بافت معمولاً به سمت سایر نواحی لگن جذب می شود و می تواند باعث:
– درد شدید
– زخم
– اختلال در عملکرد اندام ها
شود.

دیسمنوره

قاعدگی بسیار دردناک به نام دیسمنوره شناخته می ‌شود. اگرچه معمولاً قابل کنترل است، اما در برخی افراد می‌تواند بسیار شدید باشد. در صورتی که:
– زیر ۲۰ سال هستید.
– سیگاری هستید.
– خونریزی شدید در طول قاعدگی دارید.
– سابقه خانوادگی پریود های دردناک دارید.
– یک بیماری زمینه‌ای مانند آندومتریوز، فیبروم در رحم و بیماری التهابی لگن دارید احتمالا به دیسمنوره مبتلا هستید.
درد ناشی از دیسمنوره معمولاً در قسمت تحتانی شکم، کمر، باسن و پاها احساس می شود و معمولاً یک تا سه روز طول می کشد.

بارداری

کمردرد در دوران بارداری شایع است و زمانی اتفاق می‌افتد که مرکز ثقل شما جابجا می شود، وزن اضافه می کنید و هورمون‌های شما برای آمادگی تولد، رباط های شما را شل می کنند.
برای اکثر زنان، کمردرد بین ماه های پنجم تا هفتم بارداری اتفاق می افتد، اما می تواند خیلی زودتر شروع شود. اگر قبل از بارداری کمردرد داشته باشید، زمان بروز کمردرد در دوران بارداری بیشتر است.
شایع ترین مکان برای درد ، زیر کمر و در سراسر دنبالچه است. همچنین ممکن است در وسط کمر و دور کمرتان درد داشته باشید که این درد به پاهای شما سرایت کند.

سیاتیک

سیاتیک علامتی است که در اثر فشرده شدن یا آسیب به عصب سیاتیک، طولانی ترین عصب بدن ایجاد می شود. این درد از پایین ستون فقرات و از طریق باسن به پشت پاها حرکت می کند.
سیاتیک باعث درد سوزشی و دردی همانند یک شوک در کمر احساس می شود و معمولاً به سمت پایین پا کشیده می شود. در موارد شدید، ممکن است دچار بی حسی و ضعف نیز شوید.

سایر علل کمردرد در زنان

دلایل دیگری برای کمر درد وجود دارد که می تواند هر فردی را از هر جنس درگیر کند. برخی از شایع ترین علل عبارتند از:

– فشار عضلانی

– کشیدگی ماهیچه یا رباط یکی از شایع ‌ترین علل کمردرد است که می‌تواند ناشی از بلند کردن مکرر اجسام سنگین ، خم شدن یا چرخش ناشیانه ، انجام یک حرکت ناخوشایند ناگهانی و کشش بیش از حد عضله یا رباط باشد. اگر با انجام حرکاتی که باعث کشیدگی عضله شده است ادامه دهید، در نهایت می‌تواند باعث اسپاسم کمر شود.

درمان های خانگی برای کمر درد

اگر کمردرد شما ناشی از شرایط مربوط به دوره قاعدگی یا کشیدگی عضلانی است، ممکن است بخواهید داروهای خانگی را برای کاهش کمردرد خود امتحان کنید:

– کیسه آبگرم
اعمال کیسه آبگرم روی کمر می تواند گردش خون را تقویت کند، که به نوبه خود به مواد مغذی و اکسیژن اجازه می ‌دهد تا به عضلات پشت برسند.

– حمام گرم
حمام گرم می تواند گردش خون را بهبود ببخشد و درد و سفتی عضلات را کاهش دهد.

– ورزش
فعال ماندن می تواند گردش خون شما را بهبود ببخشد و انقباض عضلات را کاهش دهد.

– کشش ملایم
کشش ملایم بصورت منظم ممکن است به کاهش کمردرد یا جلوگیری از عود آن کمک کند.

– کیسه یخ
اگر کمردرد به دلیل کشیدگی عضلانی یا آسیب باشد، کیسه یخ ممکن است به کاهش التهاب، درد و کبودی کمک کند. کیسه های یخ در ۴۸ ساعت اول پس از کشیدگی یا آسیب عضلانی بهترین عملکرد را دارند.

– بالش
اگر به پهلو می خوابید یک بالش بین زانوها یا اگر به پشت می خوابید آن را زیر زانوها قرار دهید، این کار به کاهش درد و ناراحتی کمر کمک می کند.

– مصرف مسک
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ،مسکن های بدون نسخه و اسپرین م یتوانند به کاهش کمردرد و سایر انواع دردهای مرتبط با پریود شما کمک کنند.
منبع

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .