بیماری سرخک :علائم ،راههای انتقال و درمان

بیماری سرخک ، یک بیماری عفونی ویروسی بسیار مسری است که پس از آن در فرد ایمنی قوی ایجاد می شود . این عفونت بیشتر در کودکان 2-5 ساله دیده می شود. سرخک در بزرگسالان نادر است و اغلب در افرادی رخ می دهد که واکسن دریافت نکرده اند.
عامل بیماری یک ویروس است. عفونت مجدد با این ویروس به دلیل ایجاد ایمنی پایدار رخ نمی دهد. در این راستا فرد ممکن است تنها یک بار با علائم و درمان سرخک مواجه شود. اغلب، این بیماری در عرض 1-2 هفته بدون هیچ گونه اختلال ایمنی برطرف می شود.

علائم و نشانه های بیماری سرخک

ویروس سرخک در چند مرحله در بدن انسان ایجاد می شود. ابتدا دوره کمون رخ می دهد که به طور متوسط حدود 7 تا 14 روز و در موارد نادر 21 روز طول می کشد . در این دوره هنوز علائم سرخک بروز نمی کند. علائم در مرحله بعدی یا کاتارال ظاهر می شوند . در این مرحله، سرخک در بزرگسالان علائم بالینی زیر را ایجاد می کند:
– ضعف عمومی و بدن درد
– کوریزا با ترشح زیاد
– درجه حرارت 38-40 درجه سانتیگراد بدن
سردرد شدید
– سرفه خشک دردناک
– گلو درد هنگام بلع
– التهاب غشای مخاطی چشم
– گلو درد هنگام بلع
مرحله کاتارال به طور متوسط 5 روز طول می کشد. پس از آن علائم سرخک تا حدودی شروع به کاهش می کند و بیمار احساس آرامش می کند. اما پس از گذشت حدود یک روز، علائم دوباره افزایش یافته و وضعیت سلامتی بدتر می شود. مرحله بعدی در راه است و آن دوره ظهور بثورات است .
ابتدا لکه هایی روی گردن، سر، بالای قفسه سینه ظاهر می شوند و سپس در سراسر بدن پخش می شوند. 3 روز پس از شروع، بثورات شروع به کمرنگ شدن می کند و دوره نقاهت شروع می شود و درجه حرارت و حال عمومی به حالت عادی باز می گردد.

بیماری سرخک
بیماری سرخک

علل و راه های انتقال عفونت

سرخک توسط یک ویروس RNA ایجاد شده و می تواند از طریق قطرات هوا از فرد بیمار منتقل شود. پس از تماس با غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی، پاتوژن وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پخش می شود. تماس با بیمار ، به ویژه در روزهای اول عفونت خطرناک است.
سرخک نه تنها از طریق تماس مستقیم با یک فرد بیمار قابل انتقال است بلکه حتی اگر به اتاقی بروید که بیمار اخیراً در آن بوده است، عفونت ممکن است منتقل شود . فقط از روز پنجم پس از ظهور بثورات بی ضرر در نظر گرفته می شوند.

عوارض بیماری

در موارد به خصوص شدید یا با درمان نابهنگام، سرخک می تواند توسط یک عفونت باکتریایی ثانویه مانند ذات الریه پیچیده شود. در بزرگسالی، همچنین می تواند به ایجاد آسیب های زیر کمک کند:
– مننژیت
– مننژوانسفالیت
– پلی نوریت
– زخم قرنیه، کراتی
– از دست دادن شنوایی
– ضایعات غدد لنفاوی داخل شکمی
نادرترین و خطرناک ترین عارضه ، آنسفالیت سرخک است که باعث التهاب مغز می شود. به همین دلیل است که واکسیناسیون به موقع سرخک برای بزرگسالان بسیار مهم است. در دوران کودکی، این بیماری راحت تر قابل تحمل است و در بزرگسالی می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند.

نحوه تشخیص سرخک

در مراحل اولیه بیماری، آزمایش سرخک برای تشخیص ایمونوگلوبولین M (IgM) انجام می شود . اینها آنتی بادی های اولیه هستند که نشان دهنده مرحله اولیه بیماری هستند و نشان می دهند که بدن از قبل شروع به مبارزه با ویروس کرده است.
تجزیه و تحلیل برای سرخک افزایش تیتر IgM را حداقل 4 برابر نشان می دهد. این آزمایش اولین بار زمانی که علائم مشخصه بیماری ظاهر می شود و بار دوم پس از 2-3 هفته برای تأیید عفونت با عفونت مشابه تجویز می شود. سایر روش‌های تشخیص سرخک، که انجام می‌شود، عبارتند از:
– آزمایش خون سرولوژیکی
– تجزیه و تحلیل کلی ادرار
– تصویر برداری اشعه ایکس قفسه سینه برای عوارض

نحوه درمان بیماری

اگر بیمار عوارض جدی بیماری را نداشته باشد، سرخک به صورت سرپایی قابل درمان است. بستری شدن در بیمارستان در صورت وضعیت عمومی وخیم بیمار یا عدم امکان قرنطینه کردن بیمار مانند زندگی در خوابگاه، واحد نظامی و غیره ضروری است. درمان سرخک منحصراً بستگی به علائم دارد، یعنی. برای بیمار داروهایی تجویز می شود که روند بیماری را تسهیل می کند:
– ضد تب
– ضد ویروس
– منقبض کننده عروق
در صورت الحاق عفونت باکتریایی (اوتیت میانی یا ذات الریه)، به بیمار داروهای ضد باکتری تجویز می شود. در این مورد قرص ها به صورت خوراکی مصرف می شوند. آنتی بیوتیک ها بر اساس تجزیه و تحلیل برای شناسایی عامل ایجاد کننده عفونت به منظور تعیین حساسیت آن به داروهای خاص تجویز می شوند.

درمان های خانگی

درمان خانگی سرخک به این صورت است که بیماران را برای تمام دوره تب در رختخواب نگه می دارد. پزشکان توصیه می کنند از نور شدید اجتناب کنید، قوانین بهداشت دهان و چشم را رعایت کنید. اتاقی که بیمار در آن قرار دارد باید به طور مرتب تهویه شود و دو بار در روز تمیز شود. بیمار نیاز به یک رژیم غذایی سبک دارد که روده ها را تحریک نکند. ویتامین های A و C باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

توجه فرمایید !

مطالب موجود در سایت ، صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی است .
هرگونه سئوال درباره بیماری ، تشخیص بیماری و تجویز دارو در حیطه وظایف پزشک بوده و لازم است جهت معاینه ، تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزید .